Silkeborg-fan: Her er min drømmetransfer

Fanklubbens Silkeborg-repræsentant kommer med sine transferønsker.



FCN_250x257

Jeg er blevet bedt om at skrive en klumme om Silkeborgs vintertransfervindue i en tid, hvor der netop er foregået en kæmpe transfer på ledelsesgangen, hvor lokal forankring er blevet erstattet med amerikansk investeringslyst. Og lad mig lige indskyde i den forbindelse: Når man skal være en rig amerikaners, eller canadiers, legetøj, så virker det ikke til, at vi har fået den allerværste af slagsen.

Nå, men videre til det sportslige og en Silkeborg trup, der er lidt svær at blive klog på. For der er ingen tvivl om, at vi spiller noget ekstremt effektivt angrebsfodbold og bruger meget få chancer på at score mål. Samtidig er vi blevet meget mere stabile i vores forsvarsspil, selvom vi har nogle temmelig store profiler skadet. Omvendt er der også lange perioder af kampene hvor vi falder ud, ligesom vi slet ikke er så meget på kuglen, som vi ellers er blevet forvænte med.

Men én ting er sikkert. Vi har brug for en venstre back. Det bør være absolut førsteprioritet. Robin Østrøm bliver mere og mere stabil, men han tilføjer intet offensivt, så her er vi ganske enkelt nødt til at få forstærkning (når Andreas Poulsen åbenbart er meget langt fra trænerens tillid).

Og så er jeg blevet spurgt til min drømmetransfer, og her har to, der nok begge kræver lidt hjemve: Mads Emil Madsen (får et klarsyn og får lyst til at vinde pokaler) og Robert Skov (bliver pludselig træt af at tale tysk).

Jesper Koerstz Jensen, Silkeborg IF-Fan

Og i højre side, er der nok ingen tvivl om, at Sonne finder en ny og større adresse. Og det er også fair nok. Nu er han holdt op med at plage og har udtjent sin værnepligt, så af sted med ham. Og tusind tak for indsatsen. Men her er vi umiddelbart fint dækket ind med Gammelby, og Anders Dahl tilbage fra leje.

På midtstopperfronten ser vi gode ud, og selvom det har været en fornøjelse af se Thelander vælte rundt i feltet og krige som en viking, må han vige pladsen, når nogle af vores store talenter, Rödin og Busch, forhåbentlig snart vender tilbage. Så tak for denne gang Rasmus og held og lykke i din næste klub, som kunne være Lyngby eller et andet sted, hvor de værdsætter fysik og store muskler.

På midten er vi godt besat med to fuldstændig ens Mads’er, Jeppe Andersen, Mattsson og Klynge. Måske burde man også overveje at leje Boesen ud, så han kan få lidt flere kilometer i benene.

På de mest offensive positioner bliver det vigtigste at holde fast i Tonni og Bakiz, og så er spørgsmålet, om man tror på Orazov eller Callum McCowatt, eller om der skal indkøbes en tredje kreativ 10’er, der kan gøre en forskel fra dag et. Vi har ledt lidt efter en sidste kampafgørende spiller. Og så bør man nok overveje at sende Frederik Carlsen videre. Han virker lidt kluntet og temmelig langt fra spilletid.

Og så er jeg blevet spurgt til min drømmetransfer, og her har jeg to, der nok begge kræver lidt hjemve: Mads Emil Madsen (får et klarsyn og får lyst til at vinde pokaler) og Robert Skov (bliver pludselig træt af at tale tysk).

Og mit mareridt: At Kent Nielsen stopper, fordi han ikke kan se sig selv i det nye setup eller bliver tilbudt et trænerjob i Aston Villa.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Katastrofe for Jack Grealish

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Populære Chelsea – køb billetter her!

Viaplay hæver priserne

På vild liste med Lionel Messi

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste