Silkeborg-fan: Her er min drømmetransfer

Fanklubbens Silkeborg-repræsentant kommer med sine transferønsker.



FCN_250x257

Jeg er blevet bedt om at skrive en klumme om Silkeborgs vintertransfervindue i en tid, hvor der netop er foregået en kæmpe transfer på ledelsesgangen, hvor lokal forankring er blevet erstattet med amerikansk investeringslyst. Og lad mig lige indskyde i den forbindelse: Når man skal være en rig amerikaners, eller canadiers, legetøj, så virker det ikke til, at vi har fået den allerværste af slagsen.

Nå, men videre til det sportslige og en Silkeborg trup, der er lidt svær at blive klog på. For der er ingen tvivl om, at vi spiller noget ekstremt effektivt angrebsfodbold og bruger meget få chancer på at score mål. Samtidig er vi blevet meget mere stabile i vores forsvarsspil, selvom vi har nogle temmelig store profiler skadet. Omvendt er der også lange perioder af kampene hvor vi falder ud, ligesom vi slet ikke er så meget på kuglen, som vi ellers er blevet forvænte med.

Men én ting er sikkert. Vi har brug for en venstre back. Det bør være absolut førsteprioritet. Robin Østrøm bliver mere og mere stabil, men han tilføjer intet offensivt, så her er vi ganske enkelt nødt til at få forstærkning (når Andreas Poulsen åbenbart er meget langt fra trænerens tillid).

Og så er jeg blevet spurgt til min drømmetransfer, og her har to, der nok begge kræver lidt hjemve: Mads Emil Madsen (får et klarsyn og får lyst til at vinde pokaler) og Robert Skov (bliver pludselig træt af at tale tysk).

Jesper Koerstz Jensen, Silkeborg IF-Fan

Og i højre side, er der nok ingen tvivl om, at Sonne finder en ny og større adresse. Og det er også fair nok. Nu er han holdt op med at plage og har udtjent sin værnepligt, så af sted med ham. Og tusind tak for indsatsen. Men her er vi umiddelbart fint dækket ind med Gammelby, og Anders Dahl tilbage fra leje.

På midtstopperfronten ser vi gode ud, og selvom det har været en fornøjelse af se Thelander vælte rundt i feltet og krige som en viking, må han vige pladsen, når nogle af vores store talenter, Rödin og Busch, forhåbentlig snart vender tilbage. Så tak for denne gang Rasmus og held og lykke i din næste klub, som kunne være Lyngby eller et andet sted, hvor de værdsætter fysik og store muskler.

På midten er vi godt besat med to fuldstændig ens Mads’er, Jeppe Andersen, Mattsson og Klynge. Måske burde man også overveje at leje Boesen ud, så han kan få lidt flere kilometer i benene.

På de mest offensive positioner bliver det vigtigste at holde fast i Tonni og Bakiz, og så er spørgsmålet, om man tror på Orazov eller Callum McCowatt, eller om der skal indkøbes en tredje kreativ 10’er, der kan gøre en forskel fra dag et. Vi har ledt lidt efter en sidste kampafgørende spiller. Og så bør man nok overveje at sende Frederik Carlsen videre. Han virker lidt kluntet og temmelig langt fra spilletid.

Og så er jeg blevet spurgt til min drømmetransfer, og her har jeg to, der nok begge kræver lidt hjemve: Mads Emil Madsen (får et klarsyn og får lyst til at vinde pokaler) og Robert Skov (bliver pludselig træt af at tale tysk).

Og mit mareridt: At Kent Nielsen stopper, fordi han ikke kan se sig selv i det nye setup eller bliver tilbudt et trænerjob i Aston Villa.



Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

City-ejer sælger klub

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Benhård transfermelding

Her er planen for januars transfervindue

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Det er til dumpekarakter

Klart ønske fra Ruben Amorim

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under