På transfervinduets sidste dag fulgte jeg, som mange andre superligafans, med i Tipsbladets live-udsendelse. Her kunne jeg høre, at AaB var svære at bedømme, fordi ‘de der tyskere køber i øst og vest’, og senere blev det påstået, at AaB var en klub der hentede mange spillere for at se ‘hvad der virker’.
Som AaB fan er det ikke sådan jeg oplever klubbens tranfers og strategi.
Først og fremmest er det korrekt der er sket meget på transfersiden siden SSE22 overtog kontrollen for 18 måneder siden. Tyskerne overtog en dårligt sammensat trup med en skæv lønstruktur, hvor spillerne i toppen kun sjældent leverede som løn og status tilskrev.
Næsten værst af alt, for en moderne fodboldklub, et næsten totalt fravær af potentielle salgsobjekter i startopstillingen. AaB var blevet en klub hvor karrierer i bedste fald gik hen for at gå i stå, og nedrykningen var kulminationen på en ærgerlig udvikling der havde stået på i flere år.
For en ejerkreds, der tilsyneladende ikke har oceaner af penge, der skal brændes af på nordjysk fodbold, har det virket som tæt på en umulig opgave at få en detroniseret traditionsklub med dårlig økonomi tilbage på rette spor i en Superliga, hvor både topklubberne og klubberne i laget 4 – 9 løber rigtig stærkt på både talentudvikling, scouting og spillersalg.
Tre områder, hvor AaB i bedste fald har stået stille, mens toget er kørt i alle andre klubber. Det kræver derfor en klar strategi og en tæt på pletfri eksekvering, hvis bare rollen som den evige 5’er og tabende pokalfinalist skal genvindes.
Her synes jeg, der kan ses en klar rød tråd i transferstrategien med u-23 spillere (gerne med skandinavisk pas) med fodboldopdragelse fra stærke akademier. Spillere, der har skolingen og spidskompetencerne til at blive mange penge værd i moderne fodbold, men af den ene eller anden grund ikke har haft niveauet til Genk, PSV, Dortmund eller hvad nu.
De fleste er nok klar over, at du ikke behøver at være Bundesligamateriale for at kunne blive solgt for mange penge fra dansk fodbold, og både Melker Widell, Sebastian Otoa og Mathias Jørgensen er spillere, der falder ind i denne kategori. Spillere, der tilsammen kan ende med at blive solgt for +75 millioner – beløb, man som AaB-fan kun har kunnet læse om i avisen eller opleve i Football Manager.
Tre spændende tilgange
I dette vindue har man lejet to norske midtbanespillere i Isak Hansen Aarøen og Travis Hernes fra henholdsvis Werder Bremen og Newcastle. Dertil er stopperen Elison Makolli hentet i Malmö.
Ud fra træningskampene ligner Hansen ikke en spiller, der kommer til at være i Superligaen særlig længe: dygtig på bolden, skarpe driblinger og knivskarpe afleveringer. Jeg tror, han bliver en profil for holdet i løbet af foråret.
Hernes har ikke været lige så iøjnefaldende, men virker god defensivt, og han er en spiller, der kan bringe en masse tiltrængt fysik i duellerne. Han skal nok få en masse spilletid, men jeg er usikker på, hvor meget bedre han er end klubbens egne spillere.
Makolli forlængede med Malmö så sent som i efteråret, men grundet konkurrencesituationen, er han sendt videre. Meldingerne går på en hurtig, adræt, forudseende stopper, der er god på bolden. Han mangler lidt fysisk nærkampsstyrke, men jeg tror, han allerede i løbet af foråret kan erobre en startplads. Han skulle være klar til førsteholdsfodbold, og svenskerne mener, han har potentiale til en top-5 liga, så på papiret den helt rigtige afløser for Otoa og et potentielt storsalg, men lad os nu se…
Ind er også kommet angriberen Aaron Seydel, der tidligere har spillet lidt Bundesliga og 2. Bundesliga. Han har haft flere længerevarende skadesperioder og været uden klub i efteråret. Han er ikke en spiller, jeg forventer det store af, men jeg lader mig meget gerne overraske. Det er tilsyneladende en spiller, vi har været interesseret i tidligere, men har allerede haft udfordringer med spilletid i opstarten.
Tre ud af fire transfers clasher lidt med den beskrevne strategi – Seydel er 29, mens Hansen og Hernes er lejespillere uden frikøbsklausul. De to lejemål er dels en konsekvens af, at vintervinduet ikke har været optimalt ift. at finde de rigtige spillere til den rigtige pris (helst gratis), nu hvor økonomien stadig er stram.
Dertil har James Gow sagt, det også handler om man tror på egne talenter som Kasper Davidsen og Mads Bomholt, men vil købe dem mere tid, uden samtidig at binde sig til lange og dyre profilkontrakter. Foruden det rent sportslige, er det vigtigt at AaB viser skandinaviske stortalenter, at AaB er den rigtige destination, hvis man skal have kickstartet karrieren efter et evt. mislykket ophold i stærkere europæiske ligaer. Hvis Hansen og Hernes får succes, er det ikke utænkeligt, at tilsvarende talenter kan se AaB som en destination på samme måde som FCK-talenter kigger imod Viborg eller divisionsspillere mod Silkeborg.
Optimale salg
På salgssiden er der to – nu hvor det skal være – optimale salg i Otoa og Widell.
Otoa har i sin AaB-tid døjet med småskader, og jeg havde ikke troet, vi ville modtage så store bud allerede nu. Han har i min optik en helt overlegen pakke. Han er ikke bare en fysisk stor midterforsvarer, han er også overraskende dygtig med bolden og udfører raids op igennem banen med en lethed, man meget sjældent har set i dansk fodbold. Hans store svaghed er i min optik en lidt for nonchalant forsvarende stil, hvor han kan have tendens til at undervurdere tilsyneladende ufarlige situationer og ende med at blive overløbet af en offensivspiller i sine blinde vinkler. Hvis han kan lægge det fra sig i Italien og undgå skader, er det en kommende landsholdsforsvarer.
Widell er stadig i klubben de næste 6 måneder, hvilket er tæt på det bedste ved den transfer. Det altoverskyggende mål for sæsonen er stadig overlevelse, og her er Widell en vigtig brik.
I afdelingen for mindre nyheder, er der sagt farvel til Daniel Ask og venstrebacken Caballo. Den australske angriber John Iredale er solgt til Sydkorea.
Han ligner en helt ny spiller
På falderebet er det i øvrigt værd at nævne Kelvin John der i opstarten har lignet en helt ny spiller. I en 5-3-testsejr over Bodø/Glimt startede han som 9’er og var involveret i fire ud af fem mål. Hvis han kan bringe den form med ind i superligaen, kunne han godt blive forårets helt store AaB-gennembrud.
Ligeledes ligner Mads Bomholt og Marc Nielsen markant bedre versioner af sig selv. Jeg er spændt på, om Nielsen endelig kan etablere sig på holdet efter en kompliceret start. Det vil i så fald være som at få to nye spillere.
Overordnet set synes jeg, det har været et stærkt vindue. To flotte salg og vigtigst af alt, har man kunne forlænge med Mathias Jørgensen. Om lejeaftalerne med Isak Hansen og Travis Hernes er de rigtige, afhænger i min optik meget af, hvad der sker til sommer. Det er et kedeligt svar, men når der ikke skulle tages (for meget) spilletid fra spillere som Davidsen, Jimenez og Bomholt afhænger meget af deres udvikling. Jeg tror, vi overlever forholdsvist sikkert, forhåbentlig også med en rimelig margen til Vejle og Lynbgby eller Sønderjyske.
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
MEDIE
Endelig godt nyt
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
MEDIE
Afvist
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
FC København-profil ude med sygdom
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.