En ting har fyldt relativt meget i de indenlandske medier den seneste tid. Det har fyldt spalter, overskrifter, tv-indslag, interviews, Twitter, blogs og jeg ved snart ikke hvad. Der er tale om den evindelige diskussion om, hvorvidt de såkaldte stor- og topklubber tildeles flere straffespark end Superligaens øvrige hold. Senest har en kommentar på Twitter kostet SønderjyskE´s træner Lars Søndergaard et par dage i skyggen.
Har man haft en mening om en kendelse eller mangel på samme, har man nærmest tilhørt en uddøende race, hvis ikke man partout har skullet give denne til mening overfor resten af verden. Jeg ved ikke, hvor mange gange jeg har set diverse langsomme gengivelser af de tvivlsomme kendelser. Dette i ”superslow”, ”semislow”, ”relativt slow”, ”realtime” og jeg ved snart ikke hvad. Ofte er jeg blot blevet klogere på, at jeg ikke er blevet så meget klogere.
En ting, mener jeg dog, man som publikum eller anden interessent i en fodboldkamp, bør have sig for øje. Dommeren gør det bedste han kan, han er blot som os andre et fejlbarligt væsen og sidst men ikke mindst har han opgaven at skulle vurdere situationer lynsnart og på et splitsekund – dette også uden hjælp fra tv-billeder i diverse hastigheder og fra diverse vinkler. Han har sin egen vinkel samt linjedommernes vinkler, hvoraf de ene ofte vil være placeret endog meget langt væk.
I stedet for at se på, hvilke hold, der tildeles majoriteten af straffespark, synes jeg det kunne være voldsomt interessant at se på, hvilke målmænd, der gennem Superligaens efterhånden lange historie, har haft for vane at parere straffespark, og dermed ofte har spillet en kampafgørende og heltelignende rolle.
Jeg har haft mine formodninger og idéer om, hvem der kunne være dygtig udi den disciplin, at redde straffespark, men som med så mange andre forhold i livet, ender man ofte med at blive overrasket.
På førstepladsen har vi ”Den hvide puma” Jimmy Nielsen, der i løbet af sine 13 sæsoner i Superligaen formåede at redde 13 straffespark. 12 af de 13 sæsonener var klubben AAB, mens han i sin sidste sæson i Superligaen repræsenterede Vejle Boldklub. I løbet af sin Superligakarriere har Jimmy Nielsen spillet 375 kampe, hvilket svarer til at han har reddet er straffespark per 28,85 kampe. Et flot ratio må man sige.
Andenpladsen på listen er en deler mellem to målmænd, som i deres karriere begge har optrådt for vestegnsklubben Brøndby IF og begge har reddet 10 straffespark. Der er tale om Mogens Krogh og Karim Zaza. Mogens Krogh optrådt i Superligaen igennem 13 sæsoner, heraf én sæson i Ikast fS og resten i Brøndby IF. Han nåede på 371 kampe i sin Superligakarriere, hvilket med lidt hurtig anvendelse af matematik betyder at Mogens Krogh har reddet et straffespark per 37,1 kampe.
Karim Zaza nåede to sæsoner mere end Mogens Krogh i Superligaen, nemlig i alt 15 af slagsen. Han nåede dog ikke lige så mange kampe som Krogh, idet Zaza ”blot” opnåede 322 kampe, men modsat Krogh var han godt omkring i diverse klubber, og dette alle nogle som må siges at tilhøre eller have tilhørt feltet af førende klubber her til lands. Zaza repræsenterede FC København, OB, Brøndby IF og AAB. Med 10 reddede straffespark i 322 kampe ender Zaza samlet på at have reddet et straffespark per 32,2 spillede kampe. Zaza var kendt som en målmand, der afviste mange straffespark, men noget kunne tyde på, at han i hvert fald ikke var ligeså dygtig udi denne disciplin som ”Den hvide puma”, og Zaza overgås i øvrigt også af listens fjerdeplads, som præsenteres i det følgende.
På fjerdepladsen er endnu en deler. Med 9 reddede straffespark i Superligaen må den tidligere OB-målmand Lars Høgh dele pladsen med Peter Kjær, der i Superligaen repræsenterede Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Lars Høgh var kendt som noget af en legende udi disciplinen at redde straffespark. De 9 straffespark han reddet blev afvist i løbet af 9 sæsoner og 262 kampe, og dette giver ham en redningsratio på et reddet straffespark per 29,11 kampe. Dette nærmer sig Jimmy Nielsen, men Høgh´en må altså se sig distanceret af manden, som nu befinder sig ”over there”.
Peter Kjær er tæt på Lars Høgh i sin ”straffesparksredningsratio”, idet Kjær skulle bruge 12 sæsoner og 263 kampe, én kampe mere end Lars Høgh, til at redde de 9 straffespark, hvilket vil sige at Peter Kjær ender med at have reddet et straffespark per 29,22 kampe i løbet af sin karriere i Superligaen.
For at vende tilbage til blogindlæggets indledende skriblerier om at top- og storklubberne tildeles flere straffespark, siger min logik mig, at de målmænd som så skulle redde flest straffespark, måtte være fra nogle af de klubber, som ikke traditionelt opfattes som tilhørende denne del af klubber, da disse målmænd således vil have langt flere chancer for at redde straffespark end top- og storklubbernes målmænd. Så spiller et parameter som straffesparksskytternes dygtighed selvfølgelig også ind og gør billedet lidt mere mudret, men som den målmandsfreak jeg er, skæver jeg lige nu ikke i den retning.
For mig at se er det dog interessant at opleve, at de fem føromtalte målmænd alle har repræsenteret nogle af de klubber, som traditionelt opfattes som tilhørende feltet af top- eller storklubber indenfor landets grænser. Klubber som FC København, Brøndby IF, OB og AAB kan findes på disse målmænds CV.
Spørgsmålet er, hvorvidt det overhovedet giver mening at tale om en ulige fordeling af straffespark, for der er så mange vinkler, problematikken kan anskues fra. Hvilket udsigtspunkt man har er i denne forbindelse meget afgørende. En ting er helt sikkert synes dog helt sikker. Diskussion vil nok aldrig dø – heller ikke den dag dommeren får mulighed for at anvende tv-billeder eller få Kim Milton i øresneglen. Det sker nok først den dag fodbold igen bliver et spil mellem ærlige og redeligt mænd uden hang til film og tendens til at skæve til muligheden for fejlkendelser.
TransferLIVE: Chelsea lurer på United-stjerne
Gammel Dame svinger håndtaske mod svækkede Milan
Neestrup vil træne igennem: ‘Mit transferbidrag’
Se videoen: Oscar Højlund lyner mod storklub
Rival sigter på Brøndby: Vi jagter det
Dansk monstersalg lurer: FCN gnider sig i hænderne
Manchester United-legenden Denis Law er død
Dansker færdig i Italien? Nu reagerer topboss
Her er Mads Hermansen bedst af alle i top 5-ligaer
Delaney bøjer sig i støvet: ‘Han er den største’
Eriksen sammenlignes med legende efter genialitet
Opfordrer Brentford til at hente Brøndby-profil
Kevin Diks kan foretage overraskende skifte
Ser dansker som et emne for City og Real Madrid
Cheftræner bekræfter: Dansk stjerne vil væk
Neymar meldes i forhandlinger med danskerklub
Barcelona deler fremragende nyt om ‘AC’
AaB lejer midtbanespiller i Newcastle United
Birks transferønske: Dette har jeg et øje på
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
UEFA siger nej: Den kamp må ikke spilles i Danmark
Tager tre Masterclass-spillere med på træningslejr
Afviste Danmark: Her er Solskjærs nye job
Afsløring: Albert Grønbæk vil væk fra Rennes
Præsenterer Skov Olsen: Jeg kan slet ikke vente
Sirius bekræfter Salech-salg: Største nogensinde
Steinlein: Superligaen kan snart bære flere hold
Afsløring: Wolfsburg har købt Andreas Skov Olsen
Rasmus Højlund sables ned: ‘Helt håbløs igen’
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Mads Hansen
Bud på over 50 mio på FCM-stjerne
Erling Haaland skriver under på vanvidskontrakt
Sådan gør din klub i vinterpausen
Thomas Frank kan miste vigtig angriber
Superliga-klub byder på brasiliansk venstreback
OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris
I svime over Eriksen efter magisk øjeblik
Nej til dansk retur: ‘Det her er en topklub’
Monaco maser miserable Montpellier
Röslers ros: OB har et Superliga-hold
Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre
Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby
Stjerne hjalp Roony på vej: ‘Helt vanvittigt’
Smadrede U19-Ligaen i DK: Hertha vil af med ham nu
Andreas Skov Olsen solgt – her er prisen
Henrik Meister har klar målsætning i Pisa
Farvel: Nedturen fortsætter for Andrija Pavlovic
Bo Henriksen forklarer spøjst rødt kort
Nej til historisk høj købsoption
Afsløring: Sassuolo køber Skjellerup i stor handel
Brøndbys første indkøb ventes i næste uge
Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’
Afsløring: Nelsson skal sælges – her er prisen
Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser
FCK vælter sig i interne forfremmelser