Meget er sagt og skrevet om Sønderjyskes præstationer i denne sæson, hvor roserne nærmest er væltet ind over holdet og træner Thomas Nørgaard.
Og jeg kan ærlig talt ikke se, hvorfor jeg ikke skulle fortsætte i samme spor, for det er mildest talt imponerende, hvad det her hold har præsteret i løbet af grundspillet.
Da grundspillet sluttede for ét år siden, lå vi til nedrykning. Siden da er vi gået fra at være en del af nedrykningskampen til nu at være en del kampen om medaljer.
Lad os starte med en lille leg, hvor det handler om at rangere tre udsagn om grundspillets afslutning efter, hvad der er mest overraskende.
AGF fører Superligaen med fire point ned til nummer to. Sønderjyske er nummer tre med 36 point. FC København er nummer syv og kommer IKKE med i mesterskabsslutspillet.
Solidt fundament
Den er svær ikke? Jeg er med på, at der er mange faktorer, der spiller ind i en sådan rangering, men hvis du har valgt, at Sønderjyske ikke er det mest overraskende, fortæller det også noget om, at det ikke længere kun er, når modstanderne har en dårlig dag, at Sønderjyske henter point.
Der er for alvor blevet bygget et meget solidt fundament med kollektivet i centrum. Man er modig og tør i højere grad at tage kontrol over kampene, hvilket har været tydeligt i løbet af sæsonen og senest mod Brøndby og OB.
Ved efterårets afslutning skrev jeg lidt om, hvor vigtigt det var at finde balancen mellem at smede mens jernet er varmt og fastholde kontinuiteten. Det var forventet, at der ville være efterspørgsel på flere profiler, hvilket også viste sig ved salget af Ingason og Mads Agger.
Salget af de to profiler har givet plads og tid til, at nye spillere kan vise sig frem. Mohammed Cherif har på kort tid taget store skridt i sin udvikling og er blevet fast starter i en sådan grad, at man næsten fristes til at sige ”Ingason hvem?”
Her på tærsklen til slutspillet sidder jeg med en sjov fornemmelse. For hvad skal jeg egentlig have af forventninger, og kan man overhoved tillade sig at tale om at have deciderede forventninger, når sæsonen allerede har været mere end en succes? Og det er uagtet om vi slutter sæsonen på 4., 5. eller 6. plads.
Store forhåbninger
I stedet vil jeg gå ind til slutspillet med en masse forhåbninger. Forhåbninger om, at man kan spille frit, nu hvor det handler om at opnå noget i stedet for at undgå at blive en del af nedrykningen. Jeg håber, man formår at finde en balancegang mellem at indlemme nogle af de unge spillere på førsteholdet og stadig stille med en konkurrencedygtig trup, der kan slutte så højt som muligt.
Vi ved allerede nu, at flere profiler kan være på vej videre til sommer. Ikke på flugt, men spillere der fuldt fortjent kan tage de næste skridt i deres karriere og forfølge en drøm om udlandet. Derfor er det her muligheden for at give uvurderlig superligaerfaring til de næste i rækken. For hvor langt er Albert Rrahmani og Anders Hoeg fra at tage det næste skridt? Rrahmani viste allerede i slutningen af sidste sæson prøver på sit talent, og med salget af to offensive spillere kan vejen til førsteholdet nu være blevet en smule kortere.
Og så bliver jeg nødt til at nævne elefanten i rummet. Er det nu Olti Hyseni skal bevise, hvilket stort talent han besidder og brænde ligaen af? Vi kan alle se det indlysende, for han har givet prøver på sine enestående evner flere gange, men mangler stadig at bevise sig selv over flere kampe.
Til slut bliver jeg bare nødt til at sige det. VI SKAL SPILLE OM MEDALJER! Det er vildt. Det er overraskende. Men det er fuldt fortjent. Og jeg glæder mig! Men der er mere på spil end blot et sæt medaljer. Et flot forår og eventuelle medaljer skal være med til at forme fremtiden. De afledte effekter kan være mange. Større tiltrækningskræft ved køb af nye spillere. Større transferindtægter ved salg af profiler. En af de effekter man allerede ser nu, er at der kommer flere fans og tilskuere på stadion. Og sådan kan jeg faktisk blive ved lidt endnu.
Jeg er klar over, at det på ingen måde er den nye hverdag, at Sønderjyske skal kæmpe om medaljer. Men muligheden er der nu, og vi skal derfor også turde at drømme, det er dét livet som fan handler om. Jeg ikke blot drømmer om medaljer, jeg tror i den grad også det er muligt.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
