Januar-transfervinduet er altid en svær størrelse, og personligt har jeg lært ikke at forvente den vilde transferaktivitet. Alligevel havde jeg og mange andre Sønderjyske-fans et stort ønske om en forstærkning til forsvaret, hvilket jeg også nævnte i en klumme før jul. Det kommer jeg tilbage til, men jeg vil starte med, hvad der for mange var den klart største overraskelse.
Jakob Busk til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Jeg var overbevist om, at Busk skulle spille en stor rolle i kampen om overlevelse i resten af sæsonen, specielt efter nogle flotte præstationer i løbet af efterårets kampe. Men det, der ærgrer mig mest, er egentlig, at man med afgangen af Jakob Busk også mister de enestående kvaliteter han besidder uden for banen. For det er en stor personlighed og leder, der er taget afsked med – i første omgang frem til sommer.
Med afgangen af Jakob Busk, og eftersom Nicolai Flø stadig er i gang med genoptræning efter en skade, var det tydeligt, at der skulle ske noget på målmandsposten. Her er tilgangen af Marcus Bundgaard en spændende transfer, og med en formodet overgangssum i omegnen af en halv million euro er det bestemt ikke hverdagskost i Sønderjylland, hvilket blot tilføjer endnu et overraskende element til den målmandsrokade, der fandt sted i januar. Jeg glæder mig til at se hvad Marcus Bundgaard byder ind med og krydser fingre for, at han kan udfylde pladsen i målet.
Vigtig forsvarsspiller
Gennem hele transfervinduet har Sønderjyske været kædet sammen med forskellige forsvarsspillere. Mange fans, inklusiv mig selv, har længe ønsket en ny forsvarsspiller til at styrke vores bagkæde. Dette ønske blev opfyldt med tilgangen af Matti Olsen.
Han bringer en masse rutine og erfaring efter at have været en fast mand hos Hvidovre i flere sæsoner, hvor han også stiftede bekendtskab med Superligaen i forrige sæson. Hvidovre har indtil videre præsteret det næstbedste forsvar i 1. division, hvilket han også haft en stor andel i. Selvom han fylder 30 senere på året, og transferen måske ikke har de største fremtidsperspektiver, så er det vigtigste, at han opfylder behovet for en ny forsvarsspiller nu.
Der er også kommet forstærkninger til offensiven. Man fristes næsten til at sige, at man har oplevet det før. En amerikansk angriber med fortid fra Schalke 04, der trænger til at få kickstartet karrieren igen. Matthew Hoppe er en rigtig 9’er, og tilføjer derfor noget ekstra til offensiven. På papiret et virkelig spændende navn, der tidligt i sin karriere skabte en del omtale i Tyskland, da han scorede et hattrick i Bundesligaen for Schalke. Han har også allerede vist, at han ved hvor målet står, så hvis det lykkes at for Thomas Nørgaard at få gang i Matthew Hoppe, kan det vise sig at være en yderst vigtig forstærkning til forårets vigtige kampe.
Jeg synes overordnet, at man som fan kan være tilfreds med det netop overståede transfervindue. Der er kommet tiltrængt forstærkning til defensiven, som for mit vedkommende var det klart vigtigste. Jeg er dog spændt på at se hvad afgangen af Jakob Busk og udskiftningen på målmandsposten kommer til at betyde for det defensive udtryk.

LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER