Januar-transfervinduet er altid en svær størrelse, og personligt har jeg lært ikke at forvente den vilde transferaktivitet. Alligevel havde jeg og mange andre Sønderjyske-fans et stort ønske om en forstærkning til forsvaret, hvilket jeg også nævnte i en klumme før jul. Det kommer jeg tilbage til, men jeg vil starte med, hvad der for mange var den klart største overraskelse.
Jakob Busk til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Jeg var overbevist om, at Busk skulle spille en stor rolle i kampen om overlevelse i resten af sæsonen, specielt efter nogle flotte præstationer i løbet af efterårets kampe. Men det, der ærgrer mig mest, er egentlig, at man med afgangen af Jakob Busk også mister de enestående kvaliteter han besidder uden for banen. For det er en stor personlighed og leder, der er taget afsked med – i første omgang frem til sommer.
Med afgangen af Jakob Busk, og eftersom Nicolai Flø stadig er i gang med genoptræning efter en skade, var det tydeligt, at der skulle ske noget på målmandsposten. Her er tilgangen af Marcus Bundgaard en spændende transfer, og med en formodet overgangssum i omegnen af en halv million euro er det bestemt ikke hverdagskost i Sønderjylland, hvilket blot tilføjer endnu et overraskende element til den målmandsrokade, der fandt sted i januar. Jeg glæder mig til at se hvad Marcus Bundgaard byder ind med og krydser fingre for, at han kan udfylde pladsen i målet.
Vigtig forsvarsspiller
Gennem hele transfervinduet har Sønderjyske været kædet sammen med forskellige forsvarsspillere. Mange fans, inklusiv mig selv, har længe ønsket en ny forsvarsspiller til at styrke vores bagkæde. Dette ønske blev opfyldt med tilgangen af Matti Olsen.
Han bringer en masse rutine og erfaring efter at have været en fast mand hos Hvidovre i flere sæsoner, hvor han også stiftede bekendtskab med Superligaen i forrige sæson. Hvidovre har indtil videre præsteret det næstbedste forsvar i 1. division, hvilket han også haft en stor andel i. Selvom han fylder 30 senere på året, og transferen måske ikke har de største fremtidsperspektiver, så er det vigtigste, at han opfylder behovet for en ny forsvarsspiller nu.
Der er også kommet forstærkninger til offensiven. Man fristes næsten til at sige, at man har oplevet det før. En amerikansk angriber med fortid fra Schalke 04, der trænger til at få kickstartet karrieren igen. Matthew Hoppe er en rigtig 9’er, og tilføjer derfor noget ekstra til offensiven. På papiret et virkelig spændende navn, der tidligt i sin karriere skabte en del omtale i Tyskland, da han scorede et hattrick i Bundesligaen for Schalke. Han har også allerede vist, at han ved hvor målet står, så hvis det lykkes at for Thomas Nørgaard at få gang i Matthew Hoppe, kan det vise sig at være en yderst vigtig forstærkning til forårets vigtige kampe.
Jeg synes overordnet, at man som fan kan være tilfreds med det netop overståede transfervindue. Der er kommet tiltrængt forstærkning til defensiven, som for mit vedkommende var det klart vigtigste. Jeg er dog spændt på at se hvad afgangen af Jakob Busk og udskiftningen på målmandsposten kommer til at betyde for det defensive udtryk.

LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
TOPNYHED