Januar-transfervinduet er altid en svær størrelse, og personligt har jeg lært ikke at forvente den vilde transferaktivitet. Alligevel havde jeg og mange andre Sønderjyske-fans et stort ønske om en forstærkning til forsvaret, hvilket jeg også nævnte i en klumme før jul. Det kommer jeg tilbage til, men jeg vil starte med, hvad der for mange var den klart største overraskelse.
Jakob Busk til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Jeg var overbevist om, at Busk skulle spille en stor rolle i kampen om overlevelse i resten af sæsonen, specielt efter nogle flotte præstationer i løbet af efterårets kampe. Men det, der ærgrer mig mest, er egentlig, at man med afgangen af Jakob Busk også mister de enestående kvaliteter han besidder uden for banen. For det er en stor personlighed og leder, der er taget afsked med – i første omgang frem til sommer.
Med afgangen af Jakob Busk, og eftersom Nicolai Flø stadig er i gang med genoptræning efter en skade, var det tydeligt, at der skulle ske noget på målmandsposten. Her er tilgangen af Marcus Bundgaard en spændende transfer, og med en formodet overgangssum i omegnen af en halv million euro er det bestemt ikke hverdagskost i Sønderjylland, hvilket blot tilføjer endnu et overraskende element til den målmandsrokade, der fandt sted i januar. Jeg glæder mig til at se hvad Marcus Bundgaard byder ind med og krydser fingre for, at han kan udfylde pladsen i målet.
Vigtig forsvarsspiller
Gennem hele transfervinduet har Sønderjyske været kædet sammen med forskellige forsvarsspillere. Mange fans, inklusiv mig selv, har længe ønsket en ny forsvarsspiller til at styrke vores bagkæde. Dette ønske blev opfyldt med tilgangen af Matti Olsen.
Han bringer en masse rutine og erfaring efter at have været en fast mand hos Hvidovre i flere sæsoner, hvor han også stiftede bekendtskab med Superligaen i forrige sæson. Hvidovre har indtil videre præsteret det næstbedste forsvar i 1. division, hvilket han også haft en stor andel i. Selvom han fylder 30 senere på året, og transferen måske ikke har de største fremtidsperspektiver, så er det vigtigste, at han opfylder behovet for en ny forsvarsspiller nu.
Der er også kommet forstærkninger til offensiven. Man fristes næsten til at sige, at man har oplevet det før. En amerikansk angriber med fortid fra Schalke 04, der trænger til at få kickstartet karrieren igen. Matthew Hoppe er en rigtig 9’er, og tilføjer derfor noget ekstra til offensiven. På papiret et virkelig spændende navn, der tidligt i sin karriere skabte en del omtale i Tyskland, da han scorede et hattrick i Bundesligaen for Schalke. Han har også allerede vist, at han ved hvor målet står, så hvis det lykkes at for Thomas Nørgaard at få gang i Matthew Hoppe, kan det vise sig at være en yderst vigtig forstærkning til forårets vigtige kampe.
Jeg synes overordnet, at man som fan kan være tilfreds med det netop overståede transfervindue. Der er kommet tiltrængt forstærkning til defensiven, som for mit vedkommende var det klart vigtigste. Jeg er dog spændt på at se hvad afgangen af Jakob Busk og udskiftningen på målmandsposten kommer til at betyde for det defensive udtryk.

LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
I chok over Tottenham
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL