Transfer: Det var den klart største overraskelse

Sønderjyskes transfervindue tages under kærlig behandling af Sønderjyske-fan Lars Alnor.



FCN_250x257Januar-transfervinduet er altid en svær størrelse, og personligt har jeg lært ikke at forvente den vilde transferaktivitet. Alligevel havde jeg og mange andre Sønderjyske-fans et stort ønske om en forstærkning til forsvaret, hvilket jeg også nævnte i en klumme før jul. Det kommer jeg tilbage til, men jeg vil starte med, hvad der for mange var den klart største overraskelse.

Jakob Busk til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Jeg var overbevist om, at Busk skulle spille en stor rolle i kampen om overlevelse i resten af sæsonen, specielt efter nogle flotte præstationer i løbet af efterårets kampe. Men det, der ærgrer mig mest, er egentlig, at man med afgangen af Jakob Busk også mister de enestående kvaliteter han besidder uden for banen. For det er en stor personlighed og leder, der er taget afsked med – i første omgang frem til sommer.

Med afgangen af Jakob Busk, og eftersom Nicolai Flø stadig er i gang med genoptræning efter en skade, var det tydeligt, at der skulle ske noget på målmandsposten. Her er tilgangen af Marcus Bundgaard en spændende transfer, og med en formodet overgangssum i omegnen af en halv million euro er det bestemt ikke hverdagskost i Sønderjylland, hvilket blot tilføjer endnu et overraskende element til den målmandsrokade, der fandt sted i januar. Jeg glæder mig til at se hvad Marcus Bundgaard byder ind med og krydser fingre for, at han kan udfylde pladsen i målet.

Vigtig forsvarsspiller

Gennem hele transfervinduet har Sønderjyske været kædet sammen med forskellige forsvarsspillere. Mange fans, inklusiv mig selv, har længe ønsket en ny forsvarsspiller til at styrke vores bagkæde. Dette ønske blev opfyldt med tilgangen af Matti Olsen.

Han bringer en masse rutine og erfaring efter at have været en fast mand hos Hvidovre i flere sæsoner, hvor han også stiftede bekendtskab med Superligaen i forrige sæson. Hvidovre har indtil videre præsteret det næstbedste forsvar i 1. division, hvilket han også haft en stor andel i. Selvom han fylder 30 senere på året, og transferen måske ikke har de største fremtidsperspektiver, så er det vigtigste, at han opfylder behovet for en ny forsvarsspiller nu.

Der er også kommet forstærkninger til offensiven. Man fristes næsten til at sige, at man har oplevet det før. En amerikansk angriber med fortid fra Schalke 04, der trænger til at få kickstartet karrieren igen. Matthew Hoppe er en rigtig 9’er, og tilføjer derfor noget ekstra til offensiven. På papiret et virkelig spændende navn, der tidligt i sin karriere skabte en del omtale i Tyskland, da han scorede et hattrick i Bundesligaen for Schalke. Han har også allerede vist, at han ved hvor målet står, så hvis det lykkes at for Thomas Nørgaard at få gang i Matthew Hoppe, kan det vise sig at være en yderst vigtig forstærkning til forårets vigtige kampe.

Jeg synes overordnet, at man som fan kan være tilfreds med det netop overståede transfervindue. Der er kommet tiltrængt forstærkning til defensiven, som for mit vedkommende var det klart vigtigste. Jeg er dog spændt på at se hvad afgangen af Jakob Busk og udskiftningen på målmandsposten kommer til at betyde for det defensive udtryk.

Alnor_Lars_Lykke




LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – FC Midtjylland

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Randers FC – Silkeborg IF

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Så blev det officielt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Protesterer efter dansk drømmekamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Randers vinder Gudenå-derby

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark