Januar-transfervinduet er altid en svær størrelse, og personligt har jeg lært ikke at forvente den vilde transferaktivitet. Alligevel havde jeg og mange andre Sønderjyske-fans et stort ønske om en forstærkning til forsvaret, hvilket jeg også nævnte i en klumme før jul. Det kommer jeg tilbage til, men jeg vil starte med, hvad der for mange var den klart største overraskelse.
Jakob Busk til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Jeg var overbevist om, at Busk skulle spille en stor rolle i kampen om overlevelse i resten af sæsonen, specielt efter nogle flotte præstationer i løbet af efterårets kampe. Men det, der ærgrer mig mest, er egentlig, at man med afgangen af Jakob Busk også mister de enestående kvaliteter han besidder uden for banen. For det er en stor personlighed og leder, der er taget afsked med – i første omgang frem til sommer.
Med afgangen af Jakob Busk, og eftersom Nicolai Flø stadig er i gang med genoptræning efter en skade, var det tydeligt, at der skulle ske noget på målmandsposten. Her er tilgangen af Marcus Bundgaard en spændende transfer, og med en formodet overgangssum i omegnen af en halv million euro er det bestemt ikke hverdagskost i Sønderjylland, hvilket blot tilføjer endnu et overraskende element til den målmandsrokade, der fandt sted i januar. Jeg glæder mig til at se hvad Marcus Bundgaard byder ind med og krydser fingre for, at han kan udfylde pladsen i målet.
Vigtig forsvarsspiller
Gennem hele transfervinduet har Sønderjyske været kædet sammen med forskellige forsvarsspillere. Mange fans, inklusiv mig selv, har længe ønsket en ny forsvarsspiller til at styrke vores bagkæde. Dette ønske blev opfyldt med tilgangen af Matti Olsen.
Han bringer en masse rutine og erfaring efter at have været en fast mand hos Hvidovre i flere sæsoner, hvor han også stiftede bekendtskab med Superligaen i forrige sæson. Hvidovre har indtil videre præsteret det næstbedste forsvar i 1. division, hvilket han også haft en stor andel i. Selvom han fylder 30 senere på året, og transferen måske ikke har de største fremtidsperspektiver, så er det vigtigste, at han opfylder behovet for en ny forsvarsspiller nu.
Der er også kommet forstærkninger til offensiven. Man fristes næsten til at sige, at man har oplevet det før. En amerikansk angriber med fortid fra Schalke 04, der trænger til at få kickstartet karrieren igen. Matthew Hoppe er en rigtig 9’er, og tilføjer derfor noget ekstra til offensiven. På papiret et virkelig spændende navn, der tidligt i sin karriere skabte en del omtale i Tyskland, da han scorede et hattrick i Bundesligaen for Schalke. Han har også allerede vist, at han ved hvor målet står, så hvis det lykkes at for Thomas Nørgaard at få gang i Matthew Hoppe, kan det vise sig at være en yderst vigtig forstærkning til forårets vigtige kampe.
Jeg synes overordnet, at man som fan kan være tilfreds med det netop overståede transfervindue. Der er kommet tiltrængt forstærkning til defensiven, som for mit vedkommende var det klart vigtigste. Jeg er dog spændt på at se hvad afgangen af Jakob Busk og udskiftningen på målmandsposten kommer til at betyde for det defensive udtryk.

LIVE
LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT