Jeg husker ikke at have set det før

Fanklubben giver mikrofonen til OB-fan Morten Bech Højgaard, der kommenterer situationen omkring OB, der i dette forår ikke har en fast anfører.



TBF_Primary_OB_250x257Jeg tror, der var mange, der undrede sig, da Søren Krogh præsenterede den nye anfører(-gruppe) i OB bestående af Martin Hansen, Filip Helander, Tom Trybull og Bashkim Kadrii, mig selv inklusiv.

Martin Hansen er langtidsskadet og derudover i mine øjne langt fra spilletid, og de tre sidste har kontrakter, der løber ud til sommer.

Jeg vil tro, at det skal ses i det lys, at OB’s målsætning er overlevelse, og fremtiden går kun til slutningen af maj. Derudover er det kommet frem, at man tror på, at Kadrii og Trybull forlænger, samt at Trybull uddanner sig til træner og hjælper til på U-17.

Ricard Møller-Nielsen sagde engang ”En fodboldspiller dur ikke, hvis han ikke kan løbe Fyn rundt uden at trække vejret.”, det har vi i Trybull.

I Kadrii har vi en nutidig legende i OB. Helander en styrmand i forsvaret, som gør dem omkring sig bedre. Så min undren går p.t. mest på Martin Hansen.

At anførerbindet så går på omgang, mener jeg ikke have set før i klub-regi, så det er da en anderledes måde at gøre tingene på, men umiddelbart er det ikke noget, det bekymrer.

Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.

Morten Bech Højgaard
OB-fan og civilingeniør

Kroghs start var jo præget af brandslukning i de sidste kampe i efteråret, så det er først nu vi skal se, hvad han kan. Jeg har fulgt lidt med i træningskampene, og der er en opadgående kurve i formen.

Med overlevelse som målsætning virker det naturligt af få stivet defensiven af, så vi får vunder flere 1-0 kampe, som vi kalder ”nær-erotiske oplevelser”. Så jeg tror på Krogh (det bliver jeg nødt til), og at vi nok skal klare den, men jeg tror ikke, det bliver kønt!

OB’s målsætning i foråret er som sagt overlevelse, og det er jo det, de så skal måles ud fra. Så selvom jeg er skuffet over, at de ligger, hvor de gør, så må succes måles ud fra overlevelse eller ej. Jeg tror da også på succes på den parameter i foråret.

Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.

Vi skal jo huske at dyrke den lyse side.

Skriv til Morten Bech Højgaard på [email protected].

TBF_Primary_OB_250x257







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!