Brøndby står jo sådan set et godt sted i forhold til truppen, som er mere eller mindre den samme, som den har været i over et år. Kontinuitet i truppen har været en mangelvare tidligere, men det er, hvad man har fået. Desværre har det ikke vist sig på banen, og vi har desværre også været ramt af en del af skader.
“
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
.
Morten Svan, Brøndby IF-fan
Flere ubekendte
De helt store ubekendte i Brøndby er naturligvis, at der hverken er en sportschef/fodbolddirektør eller en cheftræner. Eller jo, men de er jo midlertidige. Indtil videre i hvert fald. Den vigtigste tilgang til Brøndby må derfor være at få besat posterne som cheftræner og fodbolddirektør eller sportschef, alt efter hvad man beslutter sig for at gøre ved posten, som CV efterlod.
Når det så er på plads, så er jeg ret sikker på, at en ny sportschef/fodbolddirektør, eller hvad det nu bliver, gerne vil vise sig frem i sit første transfervindue. Og skulle Kvistgaarden og/eller Suzuki blive solgt, så tror jeg, man vil gå langt for at finde den rette afløser i stedet for at sætte pengene i den ellers halvtomme klubkasse.
Derudover er det selvfølgelig spændende, hvad en ny træner vil i forhold til opstilling, spillestil osv.? Det er endnu en ubekendt. For hvordan står en ny træner f.eks. i forhold til 2 eller 3 midtstoppere?

Hvad skal der så ske?
Min primære forhåbning for transfervinduet er, at vi holder på truppen. Men det kræver naturligvis, at spillerne er enige i den prioritering. Hvis f.eks. Kvistgaarden og Suzuki føler, at det er på tide at skulle videre, og derfor ikke nødvendigvis er den bedste version af dem selv ved forårsopstart, så skal de selvfølgelig sendes videre, hvis prisen er den rette.
Skal jeg alligevel lede efter en topprioritet på en transfer ind – forudsat at vi kan holde på truppen, så vil jeg sige en stærk 9’er på en permanent transfer. Om det så er Mileta Rajovic eller en udefrakommende er mere usikkert. Igen er det muligt, at en ny sportschef gerne vil vise sig selv og sit netværk frem.
Det værste, der kan ske med truppen, er naturligvis, at vi mister flere af de bærende kræfter på holdet og ikke får dem erstattet, inden vinduet smækker i.
Tak for nu?
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
Kevin Tshiembe, Ohi Omoijuanfo og Josip Radosevic kunne være nogle af dem, selvom særligt sidstnævnte får sin del af kampe, så har han udløb til sommer, og jeg føler mig ikke overbevist om, at den kontrakt forlænges.
Skulle det ende med et farvel til Rado, så fortjener han stor hæder. Han er den udenlandske spiller i Brøndbys historie, der har fået flest kampe. Han er måske ikke helt på legendestatus, men han er deroppe ad.
Derudover er både Bertram Kvist og Carl Björk tilbage i truppen d. 1. januar, og spilletiden til de to står næppe først for.
Alt i alt står Brøndby godt rustet til foråret, men det kan som bekendt gå meget stærkt, og hvis pengene er store nok, så ryger nogle af de bærende kræfter, og så har vi balladen. Hvem har så ansvaret for at hente en erstatning, og hvem skal være træner for den evt. erstatning?
På den måde er der altså en del ubekendte for Brøndby, og det er derfor bare at håbe, at der snarest muligt er styr på tingene internt, og at vi derefter kan formå at holde på spillerne. Hvis ellers de også vil blive i klubben.

LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG