Fanklubben: Disse tre kan være færdige i Brøndby

Brøndby-fan Morten Svan mener, at tre mand er i fare for at være færdige i Brøndby IF. Her er en vurdering af Brøndbys transfersituation.



FCN_250x257Brøndby står jo sådan set et godt sted i forhold til truppen, som er mere eller mindre den samme, som den har været i over et år. Kontinuitet i truppen har været en mangelvare tidligere, men det er, hvad man har fået. Desværre har det ikke vist sig på banen, og vi har desværre også været ramt af en del af skader.

Når det så er sagt, så er der ingen tvivl om, at udbyttet af efteråret har været for ringe indtil nu, for selvom der måske nok har været skader til nogle af førstevalgene, så mener jeg også, at afløserne er gode nok til, at vi ikke burde falde så meget i niveau, som vi har gjort til tider.

Mon ikke det var det, der endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.

Hvis ellers vi kan holde os nogenlunde skadesfri, så kan jeg ikke se, hvorfor den nuværende trup ikke skulle kunne spille med helt i toppen. Derfor er den største udfordring for Brøndby at holde på holdet. Og det kan blive svært nok, når både Suzuki og Kvistgaarden begynder at spille fremragende og sparke boldene ind.

Kvistgaarden har været en del ramt af skader, og det kan måske få nogle af klubberne til at trække følehornene til sig. Omvendt virker det dog som om, at han altid kommer stærkere tilbage, og det er givetvis en formildende omstændighed for interesserede klubber.

Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.

.

Morten Svan, Brøndby IF-fan

Flere ubekendte

De helt store ubekendte i Brøndby er naturligvis, at der hverken er en sportschef/fodbolddirektør eller en cheftræner. Eller jo, men de er jo midlertidige. Indtil videre i hvert fald. Den vigtigste tilgang til Brøndby må derfor være at få besat posterne som cheftræner og fodbolddirektør eller sportschef, alt efter hvad man beslutter sig for at gøre ved posten, som CV efterlod.

Når det så er på plads, så er jeg ret sikker på, at en ny sportschef/fodbolddirektør, eller hvad det nu bliver, gerne vil vise sig frem i sit første transfervindue. Og skulle Kvistgaarden og/eller Suzuki blive solgt, så tror jeg, man vil gå langt for at finde den rette afløser i stedet for at sætte pengene i den ellers halvtomme klubkasse.

Derudover er det selvfølgelig spændende, hvad en ny træner vil i forhold til opstilling, spillestil osv.? Det er endnu en ubekendt. For hvordan står en ny træner f.eks. i forhold til 2 eller 3 midtstoppere?

Jesper Sørensen er færdig i Brøndby IF. Foto: Alamy

Hvad skal der så ske?

Min primære forhåbning for transfervinduet er, at vi holder på truppen. Men det kræver naturligvis, at spillerne er enige i den prioritering. Hvis f.eks. Kvistgaarden og Suzuki føler, at det er på tide at skulle videre, og derfor ikke nødvendigvis er den bedste version af dem selv ved forårsopstart, så skal de selvfølgelig sendes videre, hvis prisen er den rette.

Skal jeg alligevel lede efter en topprioritet på en transfer ind – forudsat at vi kan holde på truppen, så vil jeg sige en stærk 9’er på en permanent transfer. Om det så er Mileta Rajovic eller en udefrakommende er mere usikkert. Igen er det muligt, at en ny sportschef gerne vil vise sig selv og sit netværk frem.

Det værste, der kan ske med truppen, er naturligvis, at vi mister flere af de bærende kræfter på holdet og ikke får dem erstattet, inden vinduet smækker i.

Tak for nu?

Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det. 

Kevin Tshiembe, Ohi Omoijuanfo og Josip Radosevic kunne være nogle af dem, selvom særligt sidstnævnte får sin del af kampe, så har han udløb til sommer, og jeg føler mig ikke overbevist om, at den kontrakt forlænges.

Skulle det ende med et farvel til Rado, så fortjener han stor hæder. Han er den udenlandske spiller i Brøndbys historie, der har fået flest kampe. Han er måske ikke helt på legendestatus, men han er deroppe ad. 

Derudover er både Bertram Kvist og Carl Björk tilbage i truppen d. 1. januar, og spilletiden til de to står næppe først for.

Alt i alt står Brøndby godt rustet til foråret, men det kan som bekendt gå meget stærkt, og hvis pengene er store nok, så ryger nogle af de bærende kræfter, og så har vi balladen. Hvem har så ansvaret for at hente en erstatning, og hvem skal være træner for den evt. erstatning? 

På den måde er der altså en del ubekendte for Brøndby, og det er derfor bare at håbe, at der snarest muligt er styr på tingene internt, og at vi derefter kan formå at holde på spillerne. Hvis ellers de også vil blive i klubben. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Set i København – de leder efter ny sportschef

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Årets mest læste – I elsker transfers!

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil