Brøndby står jo sådan set et godt sted i forhold til truppen, som er mere eller mindre den samme, som den har været i over et år. Kontinuitet i truppen har været en mangelvare tidligere, men det er, hvad man har fået. Desværre har det ikke vist sig på banen, og vi har desværre også været ramt af en del af skader.
“
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
.
Morten Svan, Brøndby IF-fan
Flere ubekendte
De helt store ubekendte i Brøndby er naturligvis, at der hverken er en sportschef/fodbolddirektør eller en cheftræner. Eller jo, men de er jo midlertidige. Indtil videre i hvert fald. Den vigtigste tilgang til Brøndby må derfor være at få besat posterne som cheftræner og fodbolddirektør eller sportschef, alt efter hvad man beslutter sig for at gøre ved posten, som CV efterlod.
Når det så er på plads, så er jeg ret sikker på, at en ny sportschef/fodbolddirektør, eller hvad det nu bliver, gerne vil vise sig frem i sit første transfervindue. Og skulle Kvistgaarden og/eller Suzuki blive solgt, så tror jeg, man vil gå langt for at finde den rette afløser i stedet for at sætte pengene i den ellers halvtomme klubkasse.
Derudover er det selvfølgelig spændende, hvad en ny træner vil i forhold til opstilling, spillestil osv.? Det er endnu en ubekendt. For hvordan står en ny træner f.eks. i forhold til 2 eller 3 midtstoppere?

Hvad skal der så ske?
Min primære forhåbning for transfervinduet er, at vi holder på truppen. Men det kræver naturligvis, at spillerne er enige i den prioritering. Hvis f.eks. Kvistgaarden og Suzuki føler, at det er på tide at skulle videre, og derfor ikke nødvendigvis er den bedste version af dem selv ved forårsopstart, så skal de selvfølgelig sendes videre, hvis prisen er den rette.
Skal jeg alligevel lede efter en topprioritet på en transfer ind – forudsat at vi kan holde på truppen, så vil jeg sige en stærk 9’er på en permanent transfer. Om det så er Mileta Rajovic eller en udefrakommende er mere usikkert. Igen er det muligt, at en ny sportschef gerne vil vise sig selv og sit netværk frem.
Det værste, der kan ske med truppen, er naturligvis, at vi mister flere af de bærende kræfter på holdet og ikke får dem erstattet, inden vinduet smækker i.
Tak for nu?
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
Kevin Tshiembe, Ohi Omoijuanfo og Josip Radosevic kunne være nogle af dem, selvom særligt sidstnævnte får sin del af kampe, så har han udløb til sommer, og jeg føler mig ikke overbevist om, at den kontrakt forlænges.
Skulle det ende med et farvel til Rado, så fortjener han stor hæder. Han er den udenlandske spiller i Brøndbys historie, der har fået flest kampe. Han er måske ikke helt på legendestatus, men han er deroppe ad.
Derudover er både Bertram Kvist og Carl Björk tilbage i truppen d. 1. januar, og spilletiden til de to står næppe først for.
Alt i alt står Brøndby godt rustet til foråret, men det kan som bekendt gå meget stærkt, og hvis pengene er store nok, så ryger nogle af de bærende kræfter, og så har vi balladen. Hvem har så ansvaret for at hente en erstatning, og hvem skal være træner for den evt. erstatning?
På den måde er der altså en del ubekendte for Brøndby, og det er derfor bare at håbe, at der snarest muligt er styr på tingene internt, og at vi derefter kan formå at holde på spillerne. Hvis ellers de også vil blive i klubben.

TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM