Brøndby står jo sådan set et godt sted i forhold til truppen, som er mere eller mindre den samme, som den har været i over et år. Kontinuitet i truppen har været en mangelvare tidligere, men det er, hvad man har fået. Desværre har det ikke vist sig på banen, og vi har desværre også været ramt af en del af skader.
“
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
.
Morten Svan, Brøndby IF-fan
Flere ubekendte
De helt store ubekendte i Brøndby er naturligvis, at der hverken er en sportschef/fodbolddirektør eller en cheftræner. Eller jo, men de er jo midlertidige. Indtil videre i hvert fald. Den vigtigste tilgang til Brøndby må derfor være at få besat posterne som cheftræner og fodbolddirektør eller sportschef, alt efter hvad man beslutter sig for at gøre ved posten, som CV efterlod.
Når det så er på plads, så er jeg ret sikker på, at en ny sportschef/fodbolddirektør, eller hvad det nu bliver, gerne vil vise sig frem i sit første transfervindue. Og skulle Kvistgaarden og/eller Suzuki blive solgt, så tror jeg, man vil gå langt for at finde den rette afløser i stedet for at sætte pengene i den ellers halvtomme klubkasse.
Derudover er det selvfølgelig spændende, hvad en ny træner vil i forhold til opstilling, spillestil osv.? Det er endnu en ubekendt. For hvordan står en ny træner f.eks. i forhold til 2 eller 3 midtstoppere?

Hvad skal der så ske?
Min primære forhåbning for transfervinduet er, at vi holder på truppen. Men det kræver naturligvis, at spillerne er enige i den prioritering. Hvis f.eks. Kvistgaarden og Suzuki føler, at det er på tide at skulle videre, og derfor ikke nødvendigvis er den bedste version af dem selv ved forårsopstart, så skal de selvfølgelig sendes videre, hvis prisen er den rette.
Skal jeg alligevel lede efter en topprioritet på en transfer ind – forudsat at vi kan holde på truppen, så vil jeg sige en stærk 9’er på en permanent transfer. Om det så er Mileta Rajovic eller en udefrakommende er mere usikkert. Igen er det muligt, at en ny sportschef gerne vil vise sig selv og sit netværk frem.
Det værste, der kan ske med truppen, er naturligvis, at vi mister flere af de bærende kræfter på holdet og ikke får dem erstattet, inden vinduet smækker i.
Tak for nu?
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
Kevin Tshiembe, Ohi Omoijuanfo og Josip Radosevic kunne være nogle af dem, selvom særligt sidstnævnte får sin del af kampe, så har han udløb til sommer, og jeg føler mig ikke overbevist om, at den kontrakt forlænges.
Skulle det ende med et farvel til Rado, så fortjener han stor hæder. Han er den udenlandske spiller i Brøndbys historie, der har fået flest kampe. Han er måske ikke helt på legendestatus, men han er deroppe ad.
Derudover er både Bertram Kvist og Carl Björk tilbage i truppen d. 1. januar, og spilletiden til de to står næppe først for.
Alt i alt står Brøndby godt rustet til foråret, men det kan som bekendt gå meget stærkt, og hvis pengene er store nok, så ryger nogle af de bærende kræfter, og så har vi balladen. Hvem har så ansvaret for at hente en erstatning, og hvem skal være træner for den evt. erstatning?
På den måde er der altså en del ubekendte for Brøndby, og det er derfor bare at håbe, at der snarest muligt er styr på tingene internt, og at vi derefter kan formå at holde på spillerne. Hvis ellers de også vil blive i klubben.

LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
‘De har grinet deres røv i laser’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT