Brøndby står jo sådan set et godt sted i forhold til truppen, som er mere eller mindre den samme, som den har været i over et år. Kontinuitet i truppen har været en mangelvare tidligere, men det er, hvad man har fået. Desværre har det ikke vist sig på banen, og vi har desværre også været ramt af en del af skader.
“
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
.
Morten Svan, Brøndby IF-fan
Flere ubekendte
De helt store ubekendte i Brøndby er naturligvis, at der hverken er en sportschef/fodbolddirektør eller en cheftræner. Eller jo, men de er jo midlertidige. Indtil videre i hvert fald. Den vigtigste tilgang til Brøndby må derfor være at få besat posterne som cheftræner og fodbolddirektør eller sportschef, alt efter hvad man beslutter sig for at gøre ved posten, som CV efterlod.
Når det så er på plads, så er jeg ret sikker på, at en ny sportschef/fodbolddirektør, eller hvad det nu bliver, gerne vil vise sig frem i sit første transfervindue. Og skulle Kvistgaarden og/eller Suzuki blive solgt, så tror jeg, man vil gå langt for at finde den rette afløser i stedet for at sætte pengene i den ellers halvtomme klubkasse.
Derudover er det selvfølgelig spændende, hvad en ny træner vil i forhold til opstilling, spillestil osv.? Det er endnu en ubekendt. For hvordan står en ny træner f.eks. i forhold til 2 eller 3 midtstoppere?

Hvad skal der så ske?
Min primære forhåbning for transfervinduet er, at vi holder på truppen. Men det kræver naturligvis, at spillerne er enige i den prioritering. Hvis f.eks. Kvistgaarden og Suzuki føler, at det er på tide at skulle videre, og derfor ikke nødvendigvis er den bedste version af dem selv ved forårsopstart, så skal de selvfølgelig sendes videre, hvis prisen er den rette.
Skal jeg alligevel lede efter en topprioritet på en transfer ind – forudsat at vi kan holde på truppen, så vil jeg sige en stærk 9’er på en permanent transfer. Om det så er Mileta Rajovic eller en udefrakommende er mere usikkert. Igen er det muligt, at en ny sportschef gerne vil vise sig selv og sit netværk frem.
Det værste, der kan ske med truppen, er naturligvis, at vi mister flere af de bærende kræfter på holdet og ikke får dem erstattet, inden vinduet smækker i.
Tak for nu?
Vi har nogle spillere i truppen, som formentlig har meget langt til spilletid. De skal naturligvis behandles ordentligt, så længe de er i klubben og træne med på lige fod med alle andre spillere. Men hvis klub og spiller ellers kan blive enige om, at det er bedre at søge andetsteds efter spilletid, så skal man selvfølgelig gøre det.
Kevin Tshiembe, Ohi Omoijuanfo og Josip Radosevic kunne være nogle af dem, selvom særligt sidstnævnte får sin del af kampe, så har han udløb til sommer, og jeg føler mig ikke overbevist om, at den kontrakt forlænges.
Skulle det ende med et farvel til Rado, så fortjener han stor hæder. Han er den udenlandske spiller i Brøndbys historie, der har fået flest kampe. Han er måske ikke helt på legendestatus, men han er deroppe ad.
Derudover er både Bertram Kvist og Carl Björk tilbage i truppen d. 1. januar, og spilletiden til de to står næppe først for.
Alt i alt står Brøndby godt rustet til foråret, men det kan som bekendt gå meget stærkt, og hvis pengene er store nok, så ryger nogle af de bærende kræfter, og så har vi balladen. Hvem har så ansvaret for at hente en erstatning, og hvem skal være træner for den evt. erstatning?
På den måde er der altså en del ubekendte for Brøndby, og det er derfor bare at håbe, at der snarest muligt er styr på tingene internt, og at vi derefter kan formå at holde på spillerne. Hvis ellers de også vil blive i klubben.

LIVE
LIVE: Forlænger med Superliga-klub
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER