Sådan bliver Brøndby mester, men…

Kan Brøndby IF vinde mesterskabet? I teorien ja, men BIF-fan Morten Svan tvivler.



FCN_250x257Jeg har godt nok troet, at Brøndby var ude af spillet om Superliga-guld og pokal mange gange i denne sæson, men det er, som om vi alligevel formår at sætte spillet sammen, når det virkelig gælder i denne sæson, og onsdagens pokalkamp mod Silkeborg var altså ingen undtagelse.

For guderne skal vide, at Brøndbys spil i første halvleg af pokalkampen mod Silkeborg var under al kritik. Og det er helt sikkert, at en halvleg som den, Brøndby leverede mod et voldsomt velspillende Silkeborg-mandskab inden pausen, kan man ikke tillade sig flere af i denne sæson, hvis man skal gøre sig håb om noget som helst.

Og vi håber sgu i Brøndby. Og kæmper. Vi håber og kæmper til det sidste. Onsdag gik den lige, og derfor er muligheden for to trofæer til Vestegnen fortsat til stede. Hvor spinkel den mulighed end måtte synes.

Kun sejrene tæller

På søndag står den på derby på Brøndby Stadion, og hvis Brøndby skal holde liv i det spinkle håb om guld, så er intet mindre end en sejr brugbart. Og selv med tre point søndag og derefter sejre i de efterfølgende tre kampe i slutspillet ser det mere end svært ud at ende øverst i tabellen.

Med mindre både FCM og FCK dummer sig gevaldigt, og det har de selvfølgelig lidt haft vane for i løbet af sæsonen, men mon ikke de er ved at have fundet formen? Jeg tror det.

Brøndby har haft flere chancer for at spille sig helt ind i guldkampen, men i de på papiret nemme kampe mod Nordsjælland og Randers har man ikke formået at få mere end 0-0. Og nu står Brøndby så på en tredjeplads, som kan synes nogenlunde sikker. Men hvor efterlader det så Brøndby?

Samme sted, som vi startede, må vi jo nok erkende. Det tredjestørste budget og den formentlig tredjebedste trup ender på tredjepladsen. Det kan man jo ikke sådan rigtig hidse sig op over. Men Brøndby satsede stort ved at holde på truppen i sommer, og hvis sæsonen ender med en tredjeplads, kan man vist godt diskutere, om det var den satsning værd.

Hvor ender Brøndby i tabellen?

  • Nummer 1
  • Nummer 2
  • Nummer 3
  • Dårligere end nummer 3
  • Nummer 1
  • Nummer 2
  • Nummer 3
  • Dårligere end nummer 3

0 Votes

Europa er minimum

Ret skal være ret, en tredjeplads er naturligvis ikke nogen katastrofe for Brøndby – og da slet ikke i en sæson med en trænerfyring. Men det kræver, at tredjepladsen også ender med at give en billet til Europa i den meget omdiskuterede kvalifikationskamp mod ligaens nummer syv. For ender Brøndby med ikke at skulle spille europæisk kvalifikationsspil i starten af den kommende sæson, så kan sæsonen ikke kaldes for andet end “ikke godkendt.”

Derfor er det også enormt vigtigt, at Brøndby fortsat har chancen for at spille sig i en – set med Brøndby-øjne – historisk pokalfinale på hjemmebanen i Brøndby. For en sejr her vil både sikre et trofæ og europæiske kvalifikationskampe i den nye sæson, og så er sæsonen pludselig mere end godkendt – og det er med pæne karakterer – selv med en tredjeplads i ligaen.

Så sort/hvidt og hårfint er moderne topfodbold. For selvom der er masser af nuancer, og jeg også gør, hvad jeg kan for at nuancere mine budskaber her, så handler det i sidste ende om resultaterne. Og selvom Brøndby er et af de formstærkeste hold i 2025, så tror jeg, at de tabte point i 2024 blev for mange.

Motivationen er ikke svær at finde

Men lad os se, hvor langt det kan bære. Et comeback fra 0-3 på hjemmebane burde jo alt andet lige kunne give et rygstød, og motivationen forud for en kamp mod FCK er næppe svær at finde for Brøndbyspillerne.

Og så længe det matematisk er muligt, at det kan ende med guldmedaljer om halsen på de blå/gule spillere efter sidste kamp i Aarhus, så skal man da gå efter det – også selvom det ser svært ud.

The Double 2025 er altså fortsat en mulighed. Jeg tror ikke på det, men mindre kan også gøre det. Bare ikke ret meget mindre.





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Højbjerg overvejer stor beslutning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Brøndby får stor bøde

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Philip Billing tabte kæben

Danske stjerner kan være fortid

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Nu flytter anfører til Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!