Jeg har godt nok troet, at Brøndby var ude af spillet om Superliga-guld og pokal mange gange i denne sæson, men det er, som om vi alligevel formår at sætte spillet sammen, når det virkelig gælder i denne sæson, og onsdagens pokalkamp mod Silkeborg var altså ingen undtagelse.
For guderne skal vide, at Brøndbys spil i første halvleg af pokalkampen mod Silkeborg var under al kritik. Og det er helt sikkert, at en halvleg som den, Brøndby leverede mod et voldsomt velspillende Silkeborg-mandskab inden pausen, kan man ikke tillade sig flere af i denne sæson, hvis man skal gøre sig håb om noget som helst.
Og vi håber sgu i Brøndby. Og kæmper. Vi håber og kæmper til det sidste. Onsdag gik den lige, og derfor er muligheden for to trofæer til Vestegnen fortsat til stede. Hvor spinkel den mulighed end måtte synes.
Kun sejrene tæller
På søndag står den på derby på Brøndby Stadion, og hvis Brøndby skal holde liv i det spinkle håb om guld, så er intet mindre end en sejr brugbart. Og selv med tre point søndag og derefter sejre i de efterfølgende tre kampe i slutspillet ser det mere end svært ud at ende øverst i tabellen.
Med mindre både FCM og FCK dummer sig gevaldigt, og det har de selvfølgelig lidt haft vane for i løbet af sæsonen, men mon ikke de er ved at have fundet formen? Jeg tror det.
Brøndby har haft flere chancer for at spille sig helt ind i guldkampen, men i de på papiret nemme kampe mod Nordsjælland og Randers har man ikke formået at få mere end 0-0. Og nu står Brøndby så på en tredjeplads, som kan synes nogenlunde sikker. Men hvor efterlader det så Brøndby?
Samme sted, som vi startede, må vi jo nok erkende. Det tredjestørste budget og den formentlig tredjebedste trup ender på tredjepladsen. Det kan man jo ikke sådan rigtig hidse sig op over. Men Brøndby satsede stort ved at holde på truppen i sommer, og hvis sæsonen ender med en tredjeplads, kan man vist godt diskutere, om det var den satsning værd.
Hvor ender Brøndby i tabellen?
0 Votes
Europa er minimum
Ret skal være ret, en tredjeplads er naturligvis ikke nogen katastrofe for Brøndby – og da slet ikke i en sæson med en trænerfyring. Men det kræver, at tredjepladsen også ender med at give en billet til Europa i den meget omdiskuterede kvalifikationskamp mod ligaens nummer syv. For ender Brøndby med ikke at skulle spille europæisk kvalifikationsspil i starten af den kommende sæson, så kan sæsonen ikke kaldes for andet end “ikke godkendt.”
Derfor er det også enormt vigtigt, at Brøndby fortsat har chancen for at spille sig i en – set med Brøndby-øjne – historisk pokalfinale på hjemmebanen i Brøndby. For en sejr her vil både sikre et trofæ og europæiske kvalifikationskampe i den nye sæson, og så er sæsonen pludselig mere end godkendt – og det er med pæne karakterer – selv med en tredjeplads i ligaen.
Så sort/hvidt og hårfint er moderne topfodbold. For selvom der er masser af nuancer, og jeg også gør, hvad jeg kan for at nuancere mine budskaber her, så handler det i sidste ende om resultaterne. Og selvom Brøndby er et af de formstærkeste hold i 2025, så tror jeg, at de tabte point i 2024 blev for mange.
Motivationen er ikke svær at finde
Men lad os se, hvor langt det kan bære. Et comeback fra 0-3 på hjemmebane burde jo alt andet lige kunne give et rygstød, og motivationen forud for en kamp mod FCK er næppe svær at finde for Brøndbyspillerne.
Og så længe det matematisk er muligt, at det kan ende med guldmedaljer om halsen på de blå/gule spillere efter sidste kamp i Aarhus, så skal man da gå efter det – også selvom det ser svært ud.
The Double 2025 er altså fortsat en mulighed. Jeg tror ikke på det, men mindre kan også gøre det. Bare ikke ret meget mindre.

LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER