Sådan bliver Brøndby mester, men…

Kan Brøndby IF vinde mesterskabet? I teorien ja, men BIF-fan Morten Svan tvivler.



FCN_250x257Jeg har godt nok troet, at Brøndby var ude af spillet om Superliga-guld og pokal mange gange i denne sæson, men det er, som om vi alligevel formår at sætte spillet sammen, når det virkelig gælder i denne sæson, og onsdagens pokalkamp mod Silkeborg var altså ingen undtagelse.

For guderne skal vide, at Brøndbys spil i første halvleg af pokalkampen mod Silkeborg var under al kritik. Og det er helt sikkert, at en halvleg som den, Brøndby leverede mod et voldsomt velspillende Silkeborg-mandskab inden pausen, kan man ikke tillade sig flere af i denne sæson, hvis man skal gøre sig håb om noget som helst.

Og vi håber sgu i Brøndby. Og kæmper. Vi håber og kæmper til det sidste. Onsdag gik den lige, og derfor er muligheden for to trofæer til Vestegnen fortsat til stede. Hvor spinkel den mulighed end måtte synes.

Kun sejrene tæller

På søndag står den på derby på Brøndby Stadion, og hvis Brøndby skal holde liv i det spinkle håb om guld, så er intet mindre end en sejr brugbart. Og selv med tre point søndag og derefter sejre i de efterfølgende tre kampe i slutspillet ser det mere end svært ud at ende øverst i tabellen.

Med mindre både FCM og FCK dummer sig gevaldigt, og det har de selvfølgelig lidt haft vane for i løbet af sæsonen, men mon ikke de er ved at have fundet formen? Jeg tror det.

Brøndby har haft flere chancer for at spille sig helt ind i guldkampen, men i de på papiret nemme kampe mod Nordsjælland og Randers har man ikke formået at få mere end 0-0. Og nu står Brøndby så på en tredjeplads, som kan synes nogenlunde sikker. Men hvor efterlader det så Brøndby?

Samme sted, som vi startede, må vi jo nok erkende. Det tredjestørste budget og den formentlig tredjebedste trup ender på tredjepladsen. Det kan man jo ikke sådan rigtig hidse sig op over. Men Brøndby satsede stort ved at holde på truppen i sommer, og hvis sæsonen ender med en tredjeplads, kan man vist godt diskutere, om det var den satsning værd.

Hvor ender Brøndby i tabellen?

  • Nummer 1
  • Nummer 2
  • Nummer 3
  • Dårligere end nummer 3
  • Nummer 1
  • Nummer 2
  • Nummer 3
  • Dårligere end nummer 3

0 Votes

Europa er minimum

Ret skal være ret, en tredjeplads er naturligvis ikke nogen katastrofe for Brøndby – og da slet ikke i en sæson med en trænerfyring. Men det kræver, at tredjepladsen også ender med at give en billet til Europa i den meget omdiskuterede kvalifikationskamp mod ligaens nummer syv. For ender Brøndby med ikke at skulle spille europæisk kvalifikationsspil i starten af den kommende sæson, så kan sæsonen ikke kaldes for andet end “ikke godkendt.”

Derfor er det også enormt vigtigt, at Brøndby fortsat har chancen for at spille sig i en – set med Brøndby-øjne – historisk pokalfinale på hjemmebanen i Brøndby. For en sejr her vil både sikre et trofæ og europæiske kvalifikationskampe i den nye sæson, og så er sæsonen pludselig mere end godkendt – og det er med pæne karakterer – selv med en tredjeplads i ligaen.

Så sort/hvidt og hårfint er moderne topfodbold. For selvom der er masser af nuancer, og jeg også gør, hvad jeg kan for at nuancere mine budskaber her, så handler det i sidste ende om resultaterne. Og selvom Brøndby er et af de formstærkeste hold i 2025, så tror jeg, at de tabte point i 2024 blev for mange.

Motivationen er ikke svær at finde

Men lad os se, hvor langt det kan bære. Et comeback fra 0-3 på hjemmebane burde jo alt andet lige kunne give et rygstød, og motivationen forud for en kamp mod FCK er næppe svær at finde for Brøndbyspillerne.

Og så længe det matematisk er muligt, at det kan ende med guldmedaljer om halsen på de blå/gule spillere efter sidste kamp i Aarhus, så skal man da gå efter det – også selvom det ser svært ud.

The Double 2025 er altså fortsat en mulighed. Jeg tror ikke på det, men mindre kan også gøre det. Bare ikke ret meget mindre.







LIVE

LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Deler nyt om fremtiden



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Tottenhams nedtur fortsætter



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nu svarer David Nielsen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Skal han på landsholdet, Riemer?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Reagerer på Brøndby-bombe

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk milliardær smider 75.000

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Langer ud efter trænerlegende

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Medie afslører møde med Deco

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig