– Tak for drømmene, Jesper, men…

Fanklubbens Brøndby-fan Morten Svan giver sit syn på fyringen af Jesper Sørensen.



FCN_250x257Så gik den ikke længere. Jesper Sørensen er fortid som cheftræner i Brøndby.

Som jeg skrev i starten af denne uge, så har min fornemmelse været, at Jesper Sørensen har været ”dead man walking” i et stykke tid. Jeg havde dog troet, at han ville få lov at gennemføre årets sidste kamp. Men sådan skulle det ikke gå.

Jeg kaldte på et trænerskifte tilbage i oktober, og det er mig lidt en gåde, at der skulle gå to måneder, før der blev trykket på knappen. Derimellem har Brøndby så spillet gode og dårlige kampe. Men siden da er det naturligvis også væsentligt, at CV ikke længere er fodbolddirektør i Brøndby, og reelt var det jo ham, der kunne trykke på knappen og fyre Jesper Sørensen.

Det og et par sejre over FCM har formentlig holdt Jesper Sørensen i sædet indtil nu. Men nu var altså tiden. Lige inden årets sidste kamp. En returkamp i pokalturneringens kvartfinale. Og det er da mærkeligt, er det ikke?

I hvert fald er timingen af fyringen det eneste, jeg sådan rigtig kan undre mig over. Og så alligevel. Måske står en ny sportsdirektør på spring, og skulle hans første opgave så være at fyre Jesper Sørensen? Helst ikke, vel?

Det kunne have været så godt

Når historien om Jesper Sørensens tid i Brøndby nu skal skrives, så er det historien om lige ved og næsten. Det var tæt på at blive godt flere gange. Også rigtig godt. I stedet står man tilbage med en del afgørende kampe, hvor Brøndby-holdet faldt helt igennem, da det gjaldt.

  • Først tabte man sig ind i mesterskabsspillet, da Jesper Sørensens tropper kun sneg sig med i top seks, fordi VAR gik imod FCM i deres kamp mod Silkeborg.
  • Siden kom en pokalkvartfinale mod AGF, hvor man slet ikke mødte op til første kamp, hvilket gjorde returkampen til en uoverstigelig udfordring.
  • Samme AGF ventede på hjemmebane i sæsonens sidste kamp, hvor en uafgjort havde været nok til at udødeliggøre Jesper Sørensen i Brøndby foran et stopfyldt stadion mod et AGF-hold, som ikke havde anden motivation, end at stikke en kæp i hjulet.
  • Sidst, men ikke mindst, så glippede en kvalifikation til Europa på trods af en historisk god lodtrækning.

Alle kampene er eksempler på, at det kunne have været godt – gyldent endda, men da det kom til stykket, så glippede det. I flere af kampene virkede Brøndby til at være decideret uoplagte og uinspirerede. Det peger naturligvis på en cheftræner, og selvom det naturligvis kræver ros, at Brøndby nåede til at skulle spille de kampe i første omgang, så bliver det historien om lige ved og næsten, der ender som facit på Jesper Sørensens tid i Brøndby.

Tak for drømmene Jesper, for dem nåede du at give os. Men det blev desværre aldrig til mere end det.





Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund




LIVE

TransferLIVE: Viborg afviser bud

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FCK meldes interesseret i Lyon-spiller

Det er nøglen for Brøndby

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank

Skifter til Brøndby – nu er det gået helt amok

Vildt! Dansk klub jagter German Onugkha

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

‘Jeg var et kussehår for langt fremme’

Påtager sig skylden for fejl mod FC København

Kæmpetransfer på vej?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

Stort millionbeløb på vej til Brøndby?

Afsløring: Vejle-spiller skifter til Hvidovre

Ekspert: Her dur Brøndbys nye stjerne ikke

Vanvittigt rygte i engelske medier



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Sender klar besked til Højlund

Sætter sin lid til Parken

Bud på Dolberg

‘Åben krig – det er meget grimt’

AC Horsens stryger til tops i 1. division

Afsløring: Storklub jagter dansker – her er prisen

Christian Sørensen: Det skifte fortryder jeg mest

Afsløring: Nelsson væk fra Gala – skylder ham mio.

Medie: Tæt på exit

Kæmpe dansk transfer tæt på – legende jubler

FC København-fan truet: Advarer alle andre

FCK-og BIF-hooligans kan støde sammen



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Storklub lurer på Harder – her er hans prisskilt

Her er landsholdets største spørgsmålstegn

Brøndby-købs vilde rekorder – strålede under far

Afsløring: Go Ahead Eagles vil købe AGF-stjerne

Fem bud på Rasmus Højlunds nye klub

Fransk stjerne skal sælges efter ‘uhørt’ slåskamp

Ny stjerne til Brøndby: Her er han et monster

Brasiliansk keeper slår Peter Shiltons rekord

Forlænger Nartey? ‘Vil give noget tilbage’

Efter transfer: Nnamani scorer to gange i debut

Brøndby-problemer i Strasbourg

FCK sikrer fint udgangspunkt i Schweiz

Mesterhold intensiverer Rasmus Højlund-jagt

Real Madrid-træner advarer: Han vil mere

LIVE: Sådan forløb kampen i Basel

Verdensstjerne hylder FCK

Neestrup lukker ned med FCK i Basel

Gigantisk millionbeløb på spil

Ny kæmpetransfer af Wrexham – på rov i Man City

FCK fokuserer på at stoppe Alpernes Messi

‘Et eventyr’ – men Basel har problemer før FCK

‘De plejer at være lidt arrogante’