Nej, der var ikke frispark.
Det var Henrik Dalsgaard selv, der søgte kontakten og forsøgte at skærme Mikael Uhre af, men Brøndby-angriberen vandt den fysiske duel mod den tidligere landsholdsback, der væltede, mens Uhre strøg mod mål. Han driblede nemt uden om Jonas Lössl, og så sparkede han på overliggeren af det tomme mål.
Situationen fandt sted efter et kvarters spilletid af søndagens pokalkamp mellem Brøndby og FC Midtjylland. Da Uhre med den største lethed afviste FCM’s stærke forsvar, glemte man rent, at han indimellem har tendens til at brænde enorme chancer – da han så gjorde det alligevel, var det ikke til at forstå, at han over det seneste halvandet år har været Superligaens bedste angriber.
Efter fire mål i de seneste tre kampe mod FC Midtjylland formåede Mikael Uhre ikke at score denne weekend. Erik Sviatchenko og Henrik Dalsgaard havde tydeligvis stor fokus på topscoreren og gik til tider hårdt til ham. Men det var interessant at se, hvordan Uhre trods den massive opmærksomhed fra to af ligaens bedste forsvarsspillere alligevel var synlig og kom frem til chancer. Og det var også interessant, at han så brændte dem.
Måske var det Mikael Uhres sidste hjemmekamp for Brøndby. I hvert fald har der været mange rygter om, at angriberen gerne vil videre, og at de danske mestre skal sælge denne vinter for at tjene penge på ham. Min kommentator-kollega Allan Olsen har tidligere argumenteret for, at Brøndby bør holde sig fra at sælge, men det er egentlig ikke mit ærinde i denne tekst. Jeg spekulerer bare på, om han mon bliver en succes, når han en dag uundgåeligt forlader Danmark.
Jeg fornemmer en skepsis omkring Uhre, som ikke er normal omkring en Superliga-topscorer, som har sparket sit hold til et dansk mesterskab. I sidste sæson scorede Uhre mod samtlige klubber, han spillede imod. Og for mig forsvandt al tvivl om, hvorvidt han var et one-hit-wonder, da han så fulgte op med at lave 11 Superliga-mål dette efterår og supplerede med europæiske scoringer mod Red Bull Salzburg og Lyon. Det mod østrigerne var oven i købet en perle. Alligevel hører jeg en del sige, at han ikke kan klare sig i udlandet.
Mikael Uhre var ingenting, før han var Superliga-topscorer. Han var ikke et af de talenter, som vi kendte navnet på og havde store forventninger til, allerede da han var 16 år gammel. I mange år var han bare en hel gennemsnitlig Superliga-angriber, der scorede for sjældent, og hvis tekniske niveau ikke imponerede nogen. Jeg tror, at de sæsoner stadig sidder i hukommelsen på mange og overskygger, hvad han har præsteret siden.
Personligt tror jeg på, at Mikael Uhre også vil kunne blive en succes i en større liga end den danske. Og det baserer jeg på, at han endnu ikke har mødt en udfordring, han ikke har kunnet klare – hvis bare han har fået tid nok.
Han var ikke god nok til SønderjyskE og skulle modnes i Skive, hvor han også havde problemer og i en periode sad på bænken for andetholdet i Jyllandsserien – men i 2015/16 scorede han 15 mål i 1. division. Efterfølgende kom han tilbage til Haderslev og så fulgte også gennembruddet i SønderjyskE, der ikke havde kunnet bruge ham i første omgang. Men nu gjorde han det så godt, at Troels Bech og Alexander Zorniger hentede ham til Vestegnen. Uhre var ikke i nærheden af at være fast mand i sine to første Brøndby-sæsoner, i den tredje blev han Superliga-topscorer og dansk mester.
Både på og uden for banen er Mikael Uhre en klog spiller. I Skive, i SønderjyskE og i Brøndby analyserede han, hvad han måtte gøre bedre for at få succes, og så gjorde han det. Han tog livet som fodboldspiller alvorligt og valgte den seriøse, professionelle livsstil. På banen får han meget ud af sin fine fodboldforståelse – han tager de kloge løb og står de rigtige steder i feltet. Og det kombinerer han med en høj fart og en god fysik. De værktøjer kan give ham succes i den rigtige klub i den rigtige liga.
Men Mikael Uhres karriere har også vist, at han skal bruge tilvænning, når han kommer til et nyt sted. Er han selv villig til at vente? Og er hans kommende klub? Det kan jeg være mere usikker på. Jo større liga, desto kortere snor får man.
Får han tiden, skal Uhre nok slå til i udlandet. Så skal han nok finde de punkter, hvor han kan blive endnu bedre som fodboldspiller, og så retter han dem.
Det kunne for eksempel være ikke at ramme overliggeren, når man sparker mod en stor rivals tomme mål.
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
