
JEG STARTER lige med en beklagelse: I de 15 år jeg har lavet klummer om Superligaen, så har jeg aldrig to uger i træk skrevet om den samme klub, men det sker så med FCK i denne uge!
Hvorfor? Fordi det er så hovedrystende, hvad der bliver leveret på grønsværen.
DET SKABTE DEBAT, da jeg i mandags mente, at Brøndby havde spillet det bedste fodbold i Superligaen uden at få alverden ud af det, mens FCK stadig har til gode at spille en hel god kamp, men til gengæld har fået masser af point.
Nu skal jeg ikke hovere, men torsdagens Conference League-kampe var en kæmpe fed understregning af netop det.
Brøndby spillede en blændende kamp i Polen, men fik ikke noget ud af det. FCK spillede som en pose nødder og er nu nærmere deres 17. gruppespil i Europa.
SÅDAN KAN verden være så uretfærdig, og jeg er helt med på, at det vigtigste er at vinde. Det kan slet ikke diskuteres, men jeg vil stadig fastholde, at det sgu’ da er et godt udgangspunkt for at vinde, at man spiller en god gang fodbold.
Det kan man ikke ligefrem beskylde FCK for. Mønsteret har været klart gennem de fleste af sæsonens kampe, nemlig at de ikke formår at styre en fodboldkamp. Ja, de styrer nærmest ikke en skid…
Det er hektisk, kaotisk, usammenhængende, nervøst og alt for meget baseret på enkeltmandspræstationer – og lange bolde i dybden.
SÅ KAN JACOB Neestrup skyde på alle os, der er kritiske, men det ændrer ikke på, at det FCK-hold jeg ser overhovedet ikke har det FCK-udtryk vi er vant til.
Når man så oven i købet skal høre Neestrup sige, at de var UHELDIGE med ikke at vinde 6-0 over SønderjyskE, så er det jo lige til at tude over. Nej, I var for ringe til at vinde 6-0. Jeg er da ligeglad med, om I har bolden over stregen fire gange i offsideposition. Det tæller ikke!
Jeg køber i hvertfald slet ikke det narrativ som Neestrup prøver at sælge, men det ser jo ud til, at han både har overbevist Mads Junker, Peter Graulund og Morten Bruun om, at de spiller blændende fodbold….
JEG ER HELT klar på, at Neestrup formentlig også selv er presset, skuffet, frustreret og måske overrasket over, at spillet ikke flyder bedre, men så sig dog det. Vi gider ikke høre om uheld!
Ja, Neestrup har haft svært ved at stille med det samme hold to kampe i træk i en lang periode, men vi taler om den måske dyreste trup i Superligaens historie, så selvfølgelig skal man da kunne forvente meget mere.
Nu fik FCK lige røven med sig videre i Europa fordi Banik Ostrava leverede den dårligste straffesparkskonkurrence, jeg nogensinde har set. Altså selv mit lørdagshold på Fredensvang kunne have taget de spark bedre…
Heldigt for Neestrup, der dermed fik stoppet den værste fyringssnak, der helt sikkert ville være blusset op, hvis Banik Ostrava havde været europæisk endestation.
DET ER HELT NATURLIGT, at Neestrup bliver debateret og det er da også både skuffende og overraskende, at han ikke får mere ud af den trup.
Det skal han, men for mig at se, så er han stadig den rigtige træner for FCK.
Han er lige præcis sådan en type, jeg selv gerne ville have, da jeg selv spillede. Klar og tydelig, men resultaterne og spillet skal leve op til den rapkæftede stil.
JEG HOLDER også fast i, at der er for mange uafklarede spørgsmål i FCK-truppen.
Nu har der været stille i en uges tid, men jeg synes (for) mange har ytret ønske om at komme væk – og så er der en spiller som Lukas Lerager, der for mig i øjeblikket er den bedste på FCK’s midtbane.
Det er da tankevækkende, at en mand, der har fået løbepas bliver brugt så flittigt og tilmed er en af de bedste FCK’ere.
Det minder jo lidt om situationerne med både Peter Ankersen og Christian Sørensen.
Selvom Lerager er uønsket, går han ind og spiller sin chance. Han virker ikke tynget af noget og igen torsdag, så var han i min bog bedste FCK’er.
Rasmus Falk slider rigeligt med sit eget spil – og Thomas Delaney kæmper for at holde sig skadesfri.
Lerager spiller som om, at han stadig har lyst til at være i FCK – og det synes jeg også han har fortjent.
Ham kan de da ikke lade gå! Kig dog på præstationerne inden FCM også napper ham…
SKAL MAN ikke bare flette næbet, når nu FCK ligger nummer et i Superligaen (før FCM’s sejr fredag aften, red.) og er to kampe mod overkommelige Kilmarnok, Skotland for at nå endnu et europæisk gruppespil?
Nej, fandeme nej! Jeg forholder mig til det jeg ser – og det er hverken mesterskabsklasse eller FCK’s niveau.
Uanset hvilke søforklaringer Jacob Neestrup kommer med.
Nu kan han jo bruge den gave det er, at skulle møde Viborg på søndag til rent faktisk at vise, at han kan få mere ud af det dyre mandskab!
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Færdig i Manchester City
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT