Debatten i fodbold om talentudvikling bliver ofte en kamp mellem dem, som har et snævert fokus på de bedste børnespillere, og dem, der vil holde pyramiden bred langt op i ungdomsårene.
Det ene argument er, at vi kan give størst kvalitet, hvis mængden af spillere er lille. Modsat er argumentet, at vi mister mange af talenterne, hvis vi selekterer i en tidlig alder.
Jeg tror, at løsningen skal findes ved et ”både og”. Der er ganske få spillere, som kan spottes i en tidlig alder.
Enhver med kendskab til fodbold kunne se, at Uffe Bech og Christian Eriksen havde et unikt talent. Hvis sådanne spillere ikke bliver mødt med de rette udfordringer, så risikerer vi at miste store talenter i dansk fodbold. Konkret skal disse spillere have gode legekammerater og kompetente trænere fra en tidlig alder. Vi vil jo heller ikke putte en dreng med enestående matematiske evner i en skoleklasse med umotiverede medelever og lade en tilfældig far uden matematikuddannelse være lærer for denne dreng.
Lige efter de enestående talenter, så er der en bred mængde af dygtige spillere. I den kategori kan fx nævnes Youssef Toutouh og Jores Okore fra FC København. De var begge dygtige børnespillere, men det var svært at forudse, om deres evner ville række til 2. Div. eller landsholdet. Til den store gruppe af spillere er det afgørende, at vi spreder de gode træningsmiljøer ud til flere klubber. Det er ikke nødvendigvis det rigtige for de spillere at skifte i en tidlig alder, hvis de kan blomstre i deres trygge rammer. Det giver samtidig ”de store klubber” mere tid til at identificere de største talenter.
I den sammenhæng er samarbejdsklubprojekter en oplagt mulighed for at sprede god børnetræning og invitere dygtige spillere, på tværs af klubber, til inspirationstræning.
KB/FCK har eksempelvis en træning om ugen for dygtige spillere fra samarbejdsklubber. På denne måde bliver spillerne i den lokale klub samtidig med, at de møder større udfordringer i løbet af ugen.
Hvis vi skal lykkes med at skabe bedre træningsmiljøer, så er uddannelse af trænere en forudsætning. Den satsning på træneruddannelse, som Island lavede for 10-15 år har givet et bemærkelsesværdig output.
Her har DBU og klubberne opgaver, der består i:
1) at forme en uddannelse, der sigter mere mod alderen 6-11 år. Det vil naturligt øge kvaliteten i træningen.
2) Samtidig med en øget kvalitet skal klubberne også tilbyde mere træning til dem, der har lyst til det. Det kan både være rammer, der indbyder til mere ”fri” træning uden voksenstyring eller ressourcer til individuel træning.
3) Mange undersøgelser viser, at for tidlig specialisering kan være hæmmende for spillernes senere udvikling. Her er det oplagt, at klubberne i større omfang får startet samarbejde med skoler i nærmiljøet. Den nye skolereform lægger både op til mere samarbejde og mere bevægelse.
Vi har i Danmark meget viden om talentudvikling og er gode til at skabe strukturer omkring børns udvikling. Der er mange gode ideer i DBU og rundt om i klubberne. Nu gælder det om at sprede disse ideer, så flest mulige piger og drenge får glæde af dem.
Debatindlægget er skrevet af Anders Lange. Han er uddannet cand.pæd.soc og ansat som talentchef for KB U10-U13 på FC Københavns School of Excellence.
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Superliga-profil får trænerlicens
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Landstræner uenig med Ronaldo
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
