Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

I to år var midtbanespilleren 'den bedste dansker i Superligaen nogensinde', siger Ståle Solbakken om sin tidligere FCK-profil.



Han kaldte ham engang for ‘den dårligste midtbanespiller i Superligaen‘.

Det fortæller FCK-stjernen Thomas Delaney med et grin i ‘Totalfodbold’ om sin tidligere træner Ståle Solbakken.

Nordmanden er kendt for at sige sin ærlige mening, og han har i programmet primært rosende ord til overs for sin tidligere anfører i hovedstadsklubben.

– Thomas Delaneys største kvalitet allerede fra en ung alder var hans stærke psyke. Det var jo med at vente på potentialet kom. Han havde en meget stærk psyke og var en spiller, du kunne lægge et meget hårdt pres på, og jeg gjorde ham tidligt til anfører.

Ståle Solbakken var træner i FCK fra 2006 til 2011 og så igen fra 2013 til 2020. Thomas Delaney fik sin Superliga-debut i efteråret 2009 mod Sønderjyske, og han spillede i hovedstadsklubben indtil 2016.

– De sidste 24 måneder han var i Superligaen, er det bedste, nogen dansk Superliga-spiller nogensinde har været. Han var helt forrygende. Og så var der ingen, der ville have ham. Så jeg måtte lave en deal med Werder Bremen. Men han var den sygeste spiller i 24 måneder, siger Ståle Solbakken, der dog understreger, at midtbanekrigeren havde sine udfordringer.

– Det var ikke sådan, jeg var 100 procent sikker på, han ville lykkes, for han var over det hele. Han var lidt svær at holde, smiler nordmanden.

Thomas Delaney skiftede tilbage i 2016 FC København ud med tyske Werder Bremen. I 2018 gik turen videre til Borussia Dortmund, som han spillede for indtil han i 2021 skiftede til Sevilla.

I 2024 skiftede han så hjem til FC København.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!