Hvem bliver danske mestre denne sæson?
Debatten kører allerede heftigt, og det var ikke nogen undtagelse i TV 2-programmet ‘Totalfodbold‘ mandag aften, hvor Ståle Solbakken var gæst.
Den tidligere FCK-træner har da også et klart bud på, hvem der ender med at løfte trofæet til sommer. Og her spår han, at guldet ryger til Herning.
– De ser gode ud. Så er spørgsmålet om Steinlein kan holde på den store goalgetter Franculino. Om han kan modstå det. Jeg siger 60 procent Midtjylland, for de har de bedste offensive spillere, og så mangler de i min optik en rigtig god stopper for at få et fuldendt hold. Hvis de får en skade der, er jeg ikke sikker på, at nummer tre eller fire i rækken er god nok. Men som det ser ud nu, siger jeg 60-20-20, siger nordmanden, der altså fordeler de sidste procenter på AGF og FCK.
Ét hold har han dog absolut ingen tiltro til.
– Brøndby er chanceløse. Men AGF spiller godt, og FCK har rutinen, og hvis de spiller et slutspil ligesom sidst og får gang i hjulene, kan de blive bange i Herning. Så kan det blive mere jævnt, lyder det fra Ståle Solbakken.
Også fodboldekspert Jonas Hebo har FC Midtjylland som store favoritter, mens han spår AGF 10 procent chance for at vinde mesterskabet. Brøndby og FC København får blot tre procent hver.
Lars Jacobsen stemmer i med FC Midtjylland som favoritter. Han giver dem dog ‘kun’ 55 procent, AGF får 30 procent, FC København får her ti og Brøndby får fem.
Lige nu ligger AGF nummer et med 37 point. Der er ni point ned til FC København, som tabte i netop Aarhus i denne spillerunde.
FC Midtjylland ligger nummer to med 35 point, mens Brøndby – der mandag aften tabte på hjemmebane til FC Fredericia – ligger nummer tre med 31 point.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Danske klubber scorer millioner på VM
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE