Her er mit bud på Peter Christiansen-afløser i FCK

Hvem skal være ny sportsdirektør i FC København? Tobias Lawaetz giver her sit bud.



Peter Christiansen er fortid i FCK. Selvom det ikke er meldt officielt ud endnu, ville det overraske mig voldsomt, hvis ikke det blev officielt inden for en ganske kort periode. Når det først er nået dertil, hvor FCK melder offentligt ud, at der forhandles, handler det mere om hvornår det bliver officielt, end hvorvidt det bliver officielt.

Det betyder ikke kun, at vi mister en af de absolutte nøglepersoner i FCK efter en alt for kort ansættelse. Det betyder også, at vi står uden sportsdirektør inden et af de mest afgørende transfervinduer i nyere tid. Timingen kunne have været bedre.

Hvorfor er PC så blevet en sådan nøgleperson i FCK? Ærligt, så var jeg personligt en af skeptikerne, da han blev ansat. Havde han egentlig vist nok i AGF til, at han lige pludselig kunne svinge taktstokken i Parken? Jeg var mere end bare i tvivl.

De første par vinduer gjorde heller ikke meget for at overbevise mig (Januar 2022, jeg tænker desværre tit på dig). Men det han den følgende periode har stået for, har kunnet overbevise de fleste kritikere, og jeg tror det er svært at finde en i og omkring FCK, der ikke er ærgerlige over hans angivelige afsked.

Det er klart hvorfor. Hans klare kontante kommunikation, hans astronomiske spillersalg, og hans arbejde med at få spillere igennem akademiet, uden at købe erstatninger, der blokerer for dem, har været forbilledligt.

PC har fortjent et skifte til Wolfsburg. Der er ingenting der. Det værste er i mine øjne timingen.

Ud over det åbenlyse, at vi nu står ved indgangen til et transfervindue, med udsigt til en totaloprydning i truppen, og uden en sportsdirektør, så er der heller ikke en oplagt afløser, der står klar i kulissen. Mine medfans snakker om Johan Lange, og bevares, selvom han ville være en drømmekandidat, har jeg svært ved at se, hvorfor han skulle tage et mindre job, end det han besidder i Tottenham. På samme måde har jeg det med Jesper Fredberg – fra Anderlecht til FCK er nok et skridt til siden, men forsøget værd. Han ville ellers være min foretrukne kandidat.

Jeg tror dog ikke det ender sådan. Et forsigtigt gæt er, at vi rekrutterer internt, og sætter Sune Smith-Nielsen i spidsen for hele butikken. Sune har uden tvivl gjort det exceptionelt godt på akademiet – men er han klar til at blive sportsdirektør? Det må tiden (og den fremtidige ansættelse, der slet ikke med sikkerhed bliver ham) vise.

Spændende bliver det i hvert fald.

Juul_Lawaetz_Tobias2





Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

‘Jeg er fucking irriteret’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København-fans raser

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokpris på Victor Froholdt

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

– Jeg skammer mig ind i helvede



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Henter kæmpe Superliga-flop

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Arsenal vinder London-derby

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF