Her er mit bud på Peter Christiansen-afløser i FCK

Hvem skal være ny sportsdirektør i FC København? Tobias Lawaetz giver her sit bud.



Peter Christiansen er fortid i FCK. Selvom det ikke er meldt officielt ud endnu, ville det overraske mig voldsomt, hvis ikke det blev officielt inden for en ganske kort periode. Når det først er nået dertil, hvor FCK melder offentligt ud, at der forhandles, handler det mere om hvornår det bliver officielt, end hvorvidt det bliver officielt.

Det betyder ikke kun, at vi mister en af de absolutte nøglepersoner i FCK efter en alt for kort ansættelse. Det betyder også, at vi står uden sportsdirektør inden et af de mest afgørende transfervinduer i nyere tid. Timingen kunne have været bedre.

Hvorfor er PC så blevet en sådan nøgleperson i FCK? Ærligt, så var jeg personligt en af skeptikerne, da han blev ansat. Havde han egentlig vist nok i AGF til, at han lige pludselig kunne svinge taktstokken i Parken? Jeg var mere end bare i tvivl.

De første par vinduer gjorde heller ikke meget for at overbevise mig (Januar 2022, jeg tænker desværre tit på dig). Men det han den følgende periode har stået for, har kunnet overbevise de fleste kritikere, og jeg tror det er svært at finde en i og omkring FCK, der ikke er ærgerlige over hans angivelige afsked.

Det er klart hvorfor. Hans klare kontante kommunikation, hans astronomiske spillersalg, og hans arbejde med at få spillere igennem akademiet, uden at købe erstatninger, der blokerer for dem, har været forbilledligt.

PC har fortjent et skifte til Wolfsburg. Der er ingenting der. Det værste er i mine øjne timingen.

Ud over det åbenlyse, at vi nu står ved indgangen til et transfervindue, med udsigt til en totaloprydning i truppen, og uden en sportsdirektør, så er der heller ikke en oplagt afløser, der står klar i kulissen. Mine medfans snakker om Johan Lange, og bevares, selvom han ville være en drømmekandidat, har jeg svært ved at se, hvorfor han skulle tage et mindre job, end det han besidder i Tottenham. På samme måde har jeg det med Jesper Fredberg – fra Anderlecht til FCK er nok et skridt til siden, men forsøget værd. Han ville ellers være min foretrukne kandidat.

Jeg tror dog ikke det ender sådan. Et forsigtigt gæt er, at vi rekrutterer internt, og sætter Sune Smith-Nielsen i spidsen for hele butikken. Sune har uden tvivl gjort det exceptionelt godt på akademiet – men er han klar til at blive sportsdirektør? Det må tiden (og den fremtidige ansættelse, der slet ikke med sikkerhed bliver ham) vise.

Spændende bliver det i hvert fald.

Juul_Lawaetz_Tobias2



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

En kæmpe sejr

Helt vild med Oscar Schwartau

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Opløftende melding for ‘AC’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Eriksen ude med hård kritik

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Jubler over dansker: Dette er bare starten

De er 2025-mestre i Superligaen

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

– Det vil være fuldstændigt magisk

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig