Kære FC København: Hvad venter I på?

Fanklubbens Tobias Lawaetz stod lige ved siden af balladen på FCK's tribune, hvor FCK-fans slås indbyrdes med hinanden efter kampen mod Brøndby.



FCN_250x257Jeg er faktisk træt af at skulle skrive den her klumme.

Ikke fordi jeg er ked af at skulle bruge min stemme i debatten, men fordi jeg er træt af, at jeg nu igen må skrive om, at der har været uroligheder i forbindelse med afviklingen af en fodboldkamp.

Og at det endnu engang har rod i den tribune, jeg ellers selv står på, og har stået på i mange år.

Søndag var den gal igen. Et banner med teksten “Død over alle i gult”, maskerede mænd, der forcerede hegnet, og interne slagsmål på Sektion 12, der brød ud få rækker fra, hvor jeg selv stod.

Det er alt sammen noget, der på ingen måde peger i retning af en tryg og sikker fodboldoplevelse for helt almindelige fans som mig. Og netop det gør det så frustrerende.

Det er jeg hamrende træt af

Alligevel måtte jeg til min store forundring høre Jakob Hansen, viceinspektør i Københavns Politi, udtale, at afviklingen af derbyet forløb roligt – også efter kampen.

En mærkelig definition af “roligt”. Er slagsmål nu okay, bare de foregår internt? Hvordan kan det kaldes fredeligt, når der skrives dødstrusler og bryder ud slagsmål?

Og netop derfor skriver jeg igen. Fordi nogen er nødt til at sige det højt.

Jeg er hamrende træt af, at en lille gruppe mennesker sætter sig ud over ordensreglementer, klubværdier og almindelig sund fornuft.

Heldigvis ser jeg en ny splittelse i fanmiljøet. Mellem den almindelige fan, der støtter holdet – og dem, der møder op af helt andre grunde.

Se balladen herunder

Jeg mærker en voksende træthed over for slagsmål, håbløse slagsange, bannere og ulovligt fyrværkeri. Den slags hører ikke hjemme i FCK – eller nogen anden klub. Det burde være åbenlyst at tage afstand. At det ikke er sket, er værre end det straffespark, Elyounoussi brændte i overtiden.

Kære FCK. Jeg har skrevet det før, og jeg er ærligt talt træt af at gentage mig selv. Men I er nødt til at tage klar afstand og handle mod den del af kulturen, der er ved at rådne. Hvis ikke, ender det i en politisk løsning – og den vil uden tvivl være værre end den, I selv kunne have leveret.

Så hvad venter I på?





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA