Det har værer noget af en uge for FC Københavns kommercielle afdeling.
Unibet er forlænget til 2027, Adidas er med indtil 2028, og Carlsberg fortsætter sponsoratet indtil 2029.
De aftaler smider, som B.T først kunne fortælle, omkring 250 millioner kroner i kassen i København, hvilket stemmer overens med vores oplysninger på Tipsbladet.
Regnet i træsko-længder er det 60 millioner kroner om året, og det har FC København finansielt set rigtig god grund til at glæde sig over.
På kilder i branchen kan vi høre, at Adidas-aftalen rangerer FC København i samme niveau, det såkaldte B-Premium, som klubber som Benfica, Celtic, Boca Juniors, River Plate og flere Premier League-klubber er i, uden at FC København får helt så meget for aftalen som de stærkeste af de navne.
Det er gode penge, FC København hiver i land.
Jeg har tidligere, og er i den grad stadig, bannerfører for, at sponsoraftaler som oftest blegner sammenlignet med, hvad klubber kan få i kassen på spillersalg og medie-indtægter, da ikke mindst når man som FC København nu to år i træk har spillet i Champions League.
Det står stadig 100 procent til troende.
Ryger Roony Bardghji her i 2024 for det beløb, FC København drømmer om, dækker det størstedelen af de indtægter, FC København får fra de tre storsponsorer.
Storklubber kan byde 200 mio.: Han er FCKs guldfugl #sldk #transferdk #fcklive https://t.co/qOM07dElBD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) November 17, 2023
Men dermed er pengene ikke ligegyldige.
For ligesom FC København har en god base i medie-indtægter fra Superligaen, vil det være lettere for sportsdirektør Peter Christiansen at forklare den øvrige ledelse, bestyrelsen og ejerne, at det ikke er så farligt endda at skrue yderligere op for budgettet og række ud efter flere af de unge stjernefrø, der må være ét af de næste punkter på agendaen i FC København.
God bund
Naturligvis er 250 millioner kroner over aftaler på tre til fem år ikke så meget, når FC København får betydeligt mere på Champions League alene i denne sæson, da især når man har så stor succes, som de to kommende Manchester City-kampe vidner om.
Men det lægger en endnu bedre bund i budgetterne i de kommende år og er ikke afhængig af, at FCK igen kommer i Champions League til september, eller at man igen og igen og igen sælger dyrt, som Peter Christiansen og kollegerne er lykkedes med i flot stil de seneste år.
FC København kommer ikke til at købe fem 27-årige til 50 millioner kroner snuden – den sportslige og forretningsmæssige strategi lader man klubberne i Premier League, Bundesligaen og Serie A om.
Men disse aftaler må give endnu mere ro i maven til at hive i aftrækkeren, hvis den helt rigtige 19-årige fra Sydamerika dukker op med et prisskilt på 75 millioner kroner og en tro i FCK på, at han efter et par succesrige år både er blevet dygtigere, har vundet titler for løverne og så kan brændes afsted til en Top 5-liga for 200-250 millioner kroner.
Vi satte senest FC Københavns spillerbudget til 220 millioner kroner, uden den heftige bonus, Champions League-gruppespillet udløser til spillere og ledere.
Det skulle forbavse mig, hvis ikke det beløb stiger i 2024, og at det i hvert fald ikke vil være angsten for ikke at kunne betale regningerne de næste to-tre år, der afholder københavnerne fra at slå til, hvis den helt rigtige, hamrende dyre stjernespiller, der får Andreas Cornelius til at se billig ud, dukker op på det internationale transfermarked.
AVIS Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Brøndby scorer lynkasse i larmende tavshed
TOPNYHED Vanvittig kamp af Clement Bischoff
Derfor vinder Brøndby ikke guld
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
Tadej vil gerne – holdet siger nej
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
Suveræn dansk sejr
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
NYHEDER
Premier League-klub fyrer cheftræner
TOPNYHED
AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’
San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp
INTERVIEW
Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave