250 mio-jackpot bringer FCK tæt på kæmpetransfers

NYHEDSANALYSE: FCK's nye sponsoraftaler er ikke populære blandt alle fans, men det giver fodboldforretningen bedre muligheder for at købe dyrere folk, end vi nogensinde har set i Danmark.



Det har værer noget af en uge for FC Københavns kommercielle afdeling.

Unibet er forlænget til 2027, Adidas er med indtil 2028, og Carlsberg fortsætter sponsoratet indtil 2029.

De aftaler smider, som B.T først kunne fortælle, omkring 250 millioner kroner i kassen i København, hvilket stemmer overens med vores oplysninger på Tipsbladet.

Regnet i træsko-længder er det 60 millioner kroner om året, og det har FC København finansielt set rigtig god grund til at glæde sig over.

På kilder i branchen kan vi høre, at Adidas-aftalen rangerer FC København i samme niveau, det såkaldte B-Premium, som klubber som Benfica, Celtic, Boca Juniors, River Plate og flere Premier League-klubber er i, uden at FC København får helt så meget for aftalen som de stærkeste af de navne.

Det er gode penge, FC København hiver i land.

Jeg har tidligere, og er i den grad stadig, bannerfører for, at sponsoraftaler som oftest blegner sammenlignet med, hvad klubber kan få i kassen på spillersalg og medie-indtægter, da ikke mindst når man som FC København nu to år i træk har spillet i Champions League.

Det står stadig 100 procent til troende.

Ryger Roony Bardghji her i 2024 for det beløb, FC København drømmer om, dækker det størstedelen af de indtægter, FC København får fra de tre storsponsorer.

Men dermed er pengene ikke ligegyldige.

For ligesom FC København har en god base i medie-indtægter fra Superligaen, vil det være lettere for sportsdirektør Peter Christiansen at forklare den øvrige ledelse, bestyrelsen og ejerne, at det ikke er så farligt endda at skrue yderligere op for budgettet og række ud efter flere af de unge stjernefrø, der må være ét af de næste punkter på agendaen i FC København.

God bund
Naturligvis er 250 millioner kroner over aftaler på tre til fem år ikke så meget, når FC København får betydeligt mere på Champions League alene i denne sæson, da især når man har så stor succes, som de to kommende Manchester City-kampe vidner om.

Men det lægger en endnu bedre bund i budgetterne i de kommende år og er ikke afhængig af, at FCK igen kommer i Champions League til september, eller at man igen og igen og igen sælger dyrt, som Peter Christiansen og kollegerne er lykkedes med i flot stil de seneste år.

FC København kommer ikke til at købe fem 27-årige til 50 millioner kroner snuden – den sportslige og forretningsmæssige strategi lader man klubberne i Premier League, Bundesligaen og Serie A om.

Men disse aftaler må give endnu mere ro i maven til at hive i aftrækkeren, hvis den helt rigtige 19-årige fra Sydamerika dukker op med et prisskilt på 75 millioner kroner og en tro i FCK på, at han efter et par succesrige år både er blevet dygtigere, har vundet titler for løverne og så kan brændes afsted til en Top 5-liga for 200-250 millioner kroner.

Vi satte senest FC Københavns spillerbudget til 220 millioner kroner, uden den heftige bonus, Champions League-gruppespillet udløser til spillere og ledere.

Det skulle forbavse mig, hvis ikke det beløb stiger i 2024, og at det i hvert fald ikke vil være angsten for ikke at kunne betale regningerne de næste to-tre år, der afholder københavnerne fra at slå til, hvis den helt rigtige, hamrende dyre stjernespiller, der får Andreas Cornelius til at se billig ud, dukker op på det internationale transfermarked.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Sean Dyche fyret

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Vild aften! Kun sket én gang før

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ekspert: Det mest positive for FCK

Nægtet Brøndby-skifte

Liverpool tager smal sejr



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afslører “useriøst bud” fra FC København

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds