Det har værer noget af en uge for FC Københavns kommercielle afdeling.
Unibet er forlænget til 2027, Adidas er med indtil 2028, og Carlsberg fortsætter sponsoratet indtil 2029.
De aftaler smider, som B.T først kunne fortælle, omkring 250 millioner kroner i kassen i København, hvilket stemmer overens med vores oplysninger på Tipsbladet.
Regnet i træsko-længder er det 60 millioner kroner om året, og det har FC København finansielt set rigtig god grund til at glæde sig over.
På kilder i branchen kan vi høre, at Adidas-aftalen rangerer FC København i samme niveau, det såkaldte B-Premium, som klubber som Benfica, Celtic, Boca Juniors, River Plate og flere Premier League-klubber er i, uden at FC København får helt så meget for aftalen som de stærkeste af de navne.
Det er gode penge, FC København hiver i land.
Jeg har tidligere, og er i den grad stadig, bannerfører for, at sponsoraftaler som oftest blegner sammenlignet med, hvad klubber kan få i kassen på spillersalg og medie-indtægter, da ikke mindst når man som FC København nu to år i træk har spillet i Champions League.
Det står stadig 100 procent til troende.
Ryger Roony Bardghji her i 2024 for det beløb, FC København drømmer om, dækker det størstedelen af de indtægter, FC København får fra de tre storsponsorer.
Storklubber kan byde 200 mio.: Han er FCKs guldfugl #sldk #transferdk #fcklive https://t.co/qOM07dElBD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) November 17, 2023
Men dermed er pengene ikke ligegyldige.
For ligesom FC København har en god base i medie-indtægter fra Superligaen, vil det være lettere for sportsdirektør Peter Christiansen at forklare den øvrige ledelse, bestyrelsen og ejerne, at det ikke er så farligt endda at skrue yderligere op for budgettet og række ud efter flere af de unge stjernefrø, der må være ét af de næste punkter på agendaen i FC København.
God bund
Naturligvis er 250 millioner kroner over aftaler på tre til fem år ikke så meget, når FC København får betydeligt mere på Champions League alene i denne sæson, da især når man har så stor succes, som de to kommende Manchester City-kampe vidner om.
Men det lægger en endnu bedre bund i budgetterne i de kommende år og er ikke afhængig af, at FCK igen kommer i Champions League til september, eller at man igen og igen og igen sælger dyrt, som Peter Christiansen og kollegerne er lykkedes med i flot stil de seneste år.
FC København kommer ikke til at købe fem 27-årige til 50 millioner kroner snuden – den sportslige og forretningsmæssige strategi lader man klubberne i Premier League, Bundesligaen og Serie A om.
Men disse aftaler må give endnu mere ro i maven til at hive i aftrækkeren, hvis den helt rigtige 19-årige fra Sydamerika dukker op med et prisskilt på 75 millioner kroner og en tro i FCK på, at han efter et par succesrige år både er blevet dygtigere, har vundet titler for løverne og så kan brændes afsted til en Top 5-liga for 200-250 millioner kroner.
Vi satte senest FC Københavns spillerbudget til 220 millioner kroner, uden den heftige bonus, Champions League-gruppespillet udløser til spillere og ledere.
Det skulle forbavse mig, hvis ikke det beløb stiger i 2024, og at det i hvert fald ikke vil være angsten for ikke at kunne betale regningerne de næste to-tre år, der afholder københavnerne fra at slå til, hvis den helt rigtige, hamrende dyre stjernespiller, der får Andreas Cornelius til at se billig ud, dukker op på det internationale transfermarked.
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Tottenham under stregen
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
‘Jeg er rørt og glad’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Barcelona klager til UEFA
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG