,

Årets skandale hvis det rammer Brøndby!

Man er skisme naiv, hvis man ikke ser alle alarmer blinke for Superligaen efter udelukkelsen af Silkeborgs søsterklub fra Conference League.



Helt indtil i går eftermiddag var jeg ikke 100 procent sikker på, om Brøndby IF kunne blive smidt ud af Conference League.

For selv efter UEFA-standarder har forløbet om klubber med fælles ejer været uklart op til denne sæson.

Det kostede forleden Silkeborgs søsterklub Drogheda deres plads i Conference League.

Og hvis nogen sidder tilbage og tænker ‘pyha, det var bare nogle dumme irere‘, har man ikke fattet situationens alvor.

Altså, I sidder heller ikke og drikker jeres café latte færdig med hvilepuls 60, hvis en bil pløjer ind i nabobordet på fortovscaféen, vel?

Drogheda er røget ud af Conference League, da man har samme ejer som Silkeborg IF. Foto: Alamy

Pløjet ned af UEFA

Det føles på mange måder som det, der er sket for Drogheda United, og ikke mindst klubbens fans.

Ligesom Silkeborgs fans er de blevet forvisset om, at Trivela Groups overtagelse kun fører gode ting med sig.

Og det passede jo fint indtil for et par uger siden.

Her kunne fansene se tilbage på en overraskende pokaltitel i november som oprykker.

Man har for nuværende tredjeplads i Irlands bedste række, og det bliver jo ikke meget bedre, når rivalerne i toppen er langt større finansielt og i fodboldhistorien.

Ja, det skulle da lige være med en tur i Europa.

Det kommer så ikke til at ske nu, da Silkeborg, ligeledes ejet af Trivela Group, også er i Conference League-kvalifikationen.

Tiebreakeren i UEFA’s regler er ligaplaceringen, og her trumfer Silkeborgs syvendeplads Droghedas niendeplads fra sidste efterår.

Sådan gik Drogheda i fælden

I udgangspunktet er det fremragende, UEFA endelig er konsekvent og ikke accepterer det åbenlyst vanvittige i to klubber i samme turnering og med samme ejer.

Multiklub-ejerskaber er noget gift for fodbold på flere niveauer, og det er jo åbenlyst, det ikke dur i Europa-turneringerne.

Manchester City og Josep Guardiola tabte til Crystal Palace i FA Cup-finalen, hvis åbnede en masse problemer for Palace, Lyon og UEFA, da de to sidstnævnte klubber begge har John Textor som hovedaktionær. Foto: Alamy

Altså, bare forestil jer, hvis nu Manchester City skulle møde en af de andre klubber, Abu Dhabis City Football Group ejer.

Eller hvis to af Red Bull-klubberne mødte hinanden.

Det vil jo slet ikke gå nu, hvor Europa-turneringerne er ét åbent ligaspil med 36 klubber i hver, og hvor alle resultater påvirker én stor fælles tabel.

Ok, dårligt eksempel – for ovenstående har UEFA jo præcis tilladt de seneste år.

Men, bedre sent end aldrig. Eller hvad?

For sådan ser man det ikke i Drogheda eller i Trivela Group.

Her mener man ikke, man fik tydelig besked om en ny regel, hvor multiklub-ejere 1. marts i stedet for 1. juni skulle placere en af deres klubber i en såkaldt ‘blind trust’, hvor man overlader ejerskabet i en sæson til angiveligt uafhængig instans, for eksempel et advokatfirma.

Forestil jer ramaskriget!

Den løsning er i sig selv noget halvhjertet bras.

Men jeg forstår som sådan godt fansene og til dels Droghedas ledelse og ejerne i Trivela, hvis de ikke har været ordentligt orienteret om regler, UEFA laver om hver sæson.

Det nemme her er at sige, at de dumme irere og ejere skulle have kendt reglerne. Og det er sandt nok.

Men tænk jer, hvis det var Brøndby, der var blevet kylet ud.

Brøndby-IF Broendby-if BIF Yuito-Suzuki Superligaen
Brøndby IF er med i lodtrækningen i dag i Conference League. Foto: Alamy

Så havde hele Fodbolddanmark været ude af sig selv i raseri, sagen var endt på statsminister Mette Frederiksens bord, og vi skulle have haft nye chefer i Divisionsforeningen og DBU.

Man har dælme misforstået situationen i dansk fodbold, hvis man puster lettet ud nu.

Var Drogheda blevet nummer seks i stedet for ni i Irlands 31. rangerede liga, var Silkeborg røget ud, og Superligaen havde mistet et af fire hold til koefficient-jagten.

Var Crystal Palace røget ned i Conference League og havde UEFA vurderet, at David Blitzer har bestemmende indflydelse i Palace og Brøndby, var Brøndby røget ud.

Det bør konsekvensen være

Det kalder på selvransagelse, men måske ikke den slags, I tror.

For det er ikke begrænsninger og forbud, der er problemet her, selv om håndhævelsen og de vage regler er håndteret vildt dårligt.

Nej, det er jo multiklub-ejerskaber, den er gal med!

Det er vanvittigt, at RB Leipzig og Red Bull Salzburg har fået lov at møde hinanden i Europa-turneringer, mener Tipsbladets kommentator:. Foto: Alamy

Det dur ikke, hvis man vil spille europæisk, og for dem, der ikke sover tungt i sommervarmen, bør det give alvorlige overvejelser om, hvorvidt multiklub-ejerskaber nu også er så skønne.

Der er en grund til, de færreste professionelle fodboldturneringer lader to klubber med samme ejer møde hinanden.

UEFA burde lukke døren helt i i stedet for at tillade halve løsninger, og ligesom kunstgræsbaner med giftigt plastik er ved at blive faset ud, burde man måske også overveje det samme med multiklub-modellen.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Håber på FC København-exit

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Presset træner vil rotere mod FCM

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Interessant afsløring

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’