Brøndby og FC Midtjylland var involveret i et historisk tæt og spændende kapløb i foråret 2018, hvor mesterskabet lå til Brøndby indtil en vild afslutning med nederlag i tredjesidste kamp til FC Midtjylland og den 2-0-sejr over AC Horsens i den efterfølgende runde, der i slutminutterne blev til et sportsligt fatalt 2-2-resultat.
I 2014 førte FC Midtjylland tabellen på bedre målscore end AaB men endte på tredjepladsen bag nordjyderne og FC København, og også tilbage i 2011/12’s opløb mellem FC Nordsjælland og FC København og 2008/09’s trekamp mellem Brøndby, FC København og OB var ligaen helt tæt til sidst.
Men ellers er mesterskabet i hovedreglen afgjort, når der er tre-fem runder tilbage i turneringen, og nu hvor tilskuerne endelig er tilbage, og både fans og klubber har stået så meget igennem, er det herligt med en så åben guldkamp for alle andre end FC Midtjylland og klubbens fans.
Det taler for FC Midtjylland
Efter nederlaget til Brøndby blev FC Midtjylland-træner Brian Priske spurgt ind til gummiben, og det kan FCM-fans roligt slå ud af hovedet. En titelkamp, hvor man fører med et enkelt point med tre runder igen, kan og skal ikke ryste et FCM-mandskab, der på en blanding af ro og held spillede sig forbi dygtige Slavia Prag i Champions League-kvalifikationen og spiller med om DM-guld for tredje gang på fire sæsoner.
Kampprogrammet i de sidste tre runder ligger bedre til FC Midtjylland, end det gør til Brøndby, der står til at have mere motiverede modstandere end FCM.
Uden det røde kort til Paulinho kunne FC Midtjylland meget vel have fået det afgørende point, man lå til spillemæssigt i 1. halvleg, og ud over Paulinho har FCM alle mand klar, hvilket er lidt af et mirakel efter en så hæsblæsende sæson, som 2020/21 har været.
Når FC Midtjylland tidligere på sæsonen har tabt og spillet dårligere, end man gjorde mod Brøndby, har man efterfølgende rejst sig og vundet sikre og flotte sejre, så med Superligaens klart stærkeste trup og den idealopstilling med højst topniveau er der egentlig ikke så stor grund til bekymring.
Og så er Brøndby altså ikke sikker på noget i slutprogrammet. Når man kan tabe 4-2 til Randers, er intet givet mod FC København og AGF, som Brøndby henholdsvis tabte til og spillede uafgjort med i begyndelsen af medaljeslutspillet. Igen i søndagens kamp var det først, da FCM’s Dion Cools 20 minutter før tid glemte alt om at markere Simon Hedlund, at Brøndby virkelig blev farlige.
FC København kan sagtens gentage succesen og slå Brøndby i Parken på søndag, og så bør det være slut for Brøndby med FCM’s kamp mod et Randers-mandskab, der ikke kan have andet end sportslige tømmermænd efter torsdag aftens pokalfinale.
FC Midtjylland er Superligaens bedste mandskab, både spiller for spiller og i bredden i truppen, og det bør være nok, nu hvor det fysiske og mentale pres stiger til uanede højder for guldrivalen.
Det taler for Brøndby IF
Brøndby havde kniven for struben forud for søndagens kamp. Men det var FC Midtjylland, der dummede sig, og hvis et Superliga-hold nogensinde skulle få vinger og blive båret af fremdriften, må da være Brøndby i klubben og førsteholdets nuværende udformning.
Ingen tvivl om, at Brøndbys kampprogram i de to næste runder er sværere end FC Midtjyllands, men med 14 kampe mindre i stængerne end FCM og ni dage, hvor mesterskabet kan ende i Brøndby for første gang i 16 år, kan det ikke passe, at spillerne løber tør for kræfter. Den tvivlsomme ære må tilfalde FC Midtjylland med deres mange kampe i den komprimerede sæson.
Mikael Uhre kom igen på tavlen sammen med slideren Simon Hedlund, og Andreas Maxsø havde styr på defensiven efter et mareridt af en kamp mod Randers i runden forinden.
Læg dertil Andreas Bruus og Kevin Mensah i hopla på de to wingbacks. Så har Brøndby alt det, der skal til for at hente de syv eller ni point, der meget vel kan være nok til at vinde DM.
Uanset, hvor mange gange Mikael Uhre får at vide, at hans nu 10 mål i 16 forårskampe er en vild overpræstation, bliver den tidligere ungdomsspiller i FC Midtjylland ved med at score, og det samme gælder i det hele taget de statistikker, vi i omverdenen bringer på bane.
Brøndby er så uhørt effektive på deres få chancer, at det nærmest aldrig er sket, at et hold har vundet et mesterskab, når modstanderen har flere afslutninger, end man selv har.
Og hvad så?
Brøndby er hamrende effektive, og der er intet belæg for at sige, at de ikke også er det i de sidste tre kampe.
Og er FC Midtjylland nu også så stabile og rolige, som deres cheftræner giver udtryk for?
Det er mystisk, at man kan dumme sig så meget, som Paulinho gjorde, og som holdet har gjort adskillige gange i foråret med nederlag til FC Nordsjælland, SønderjyskE (to gange!) og Lyngby.
Det virkede mærkeligt at pille to så strålende og boldsikre kontraspillere som Pione Sisto og Anders Dreyer ud i pausen ved 1-1 i søndags og så spille på det uafgjorte resultat – det gav bare Kevin Mensah og Andreas Bruus frihed til at angribe som vilde på Dion Cools og en overbebyrdet Joel Andersson, vel vidende at Sory Kaba nok ikke ville løbe fra Brøndbys forsvar.
Oneyka, Cajuste og Scholz er et gult kort fra at ryge i karantæne, den vitale venstre back Paulinho er ude af Randers-kampen og turen til Parken på onsdag, og sammen med sliddet fra en hård sæson kan det være nok til at FC Midtjylland igen snubler en gang eller to.
Og det kan snildt være nok for det, der måske er ligaens mest talentfulde hold spiller for spiller, men som meget vel kan være turneringens stærkeste kollektiv.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
AGF snubler i guldkampen
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
