Fredag formiddag detonerede en fodboldbombe på samme tid i Herning og London, da FC Midtjylland og Brentford meddelte, at Rasmus Ankersen stopper.
FCM-formanden og Brentford-sportsdirektøren er fra nytår engageret i et sportsinvesteringsselskab, uden vi endnu har fået det defineret nærmere (det kunne lyde som et projekt, der skal opkøbe fodboldklubber, hvilket jo ligger i fin forlængelse af Ankersens arbejde de seneste syv år), og for FC Midtjylland er det ved første øjekast en kæmpestor nyhed.
Det var Rasmus Ankersen, der i 2014 var med til at få Matthew Benham til at kigge i FC Midtjyllands retning i stedet for at købe en klub i Belgien, Spanien og hvor Benham ellers havde og siden har haft kig på potentielle opkøb.
Siden har Ankersen i en dobbeltrolle i FC Midtjylland og Brentford bundet Matthew Benhams to klubber sammen, og når FC Midtjylland med så stor succes har udnyttet de økonomiske og fodboldfaglige gevinster ved at være ejet af en milliardær med en vidensvirksomhed og Brentford i porteføljen, fortjener Ankersen en stor portion af æren for det vellykkede samarbejde.
Dobbeltrollen har krævet mange arbejdstimer og til tider kritik for de fordele, det har givet FC Midtjylland men også Brentford på transfermarkedet, at man kan arbejde så tæt sammen med spillere, der nikker ja til FC Midtjylland velvidende, at der potentielt er en vej til at spille fodbold i London, mens Brentford af meget naturlige årsager havde fine forudsætninger for at hente Frank Onyeka i Superligaen.
Men FC Midtjylland og Brentford har på mange måder udviklet sig til et benchmark i Europa, et forbillede for mange af de multiklubsejerskaber, der er piblet frem, og for klubber med betydeligt større ressourcer end Brentford, der i London-klubben og det succesrige Superliga-mandskab kunne se, at det faktisk kan lade sig gøre at handle klogt ind, sælge spillere dyrt og få stor succes på banen med tre danske mesterskaber, ture i Champions League- og Europa Leagues gruppespil, og for Brentfords vedkommende en oprykning til verdens stærkeste fodboldliga.
At Rasmus Ankersen skulle videre på et tidspunkt er ret oplagt – han har selv sagt det i interviews med blandt andre Tipsbladet, hvor han slog fast, at han ikke skulle arbejde for FC Midtjylland og Brentford resten af livet.
Men timingen er selvfølgelig markant med et gigantisk byggeprojekt lige om hjørnet, der skal give FC Midtjylland et af de bedste træningsanlæg og fodboldakademier i Nordeuropa, en omfattende opfriskning og udvidelse af MCH Arena, og store planer om at komme i Top 50 i Europa og blive en klub, der på den måde udfordrer FC Københavns traditionelle position i Skandinavien.
I første omgang er det værre og tungere, end hvis FC Midtjylland havde solgt Erik Sviatchenko, Evander, Pione Sisto og mistet Bo Henriksen til en klub i Tyskland på én og samme dag.
Ankersen har haft enorm betydning for FC Midtjylland, og at erstatte ham én til én er nok ikke muligt – så er det nemmere at erstatte de tre ovennævnte spillere og cheftræneren med en uge tilbage i et transfervindue.
Men når en gemen skriverkarl som undertegnede vidste, at Rasmus Ankersen på et tidspunkt ville videre, er der også en god chance for, at Matthew Benham og de øvrige ledere i FC Midtjylland har vidst det og gjort sig tanker om, hvad der skulle ske den dag, det skete.
FC Midtjylland ligger fortsat i en enormt stærk position strategisk med økonomiske muskler, der betyder, man ikke behøver frygte nogen i Danmark, koblingen til Brentford består stadig, og inden for kort tid præsenterer man altså et ambitiøst projekt, der giver klubben nogle af de fedeste faciliteter på dette niveau i europæisk fodbold, når der skal lokkes førsteholds- og ungdomsspillere til.
På godt jysk er det et fint udgangspunkt at have, når man skal finde Rasmus Ankersens afløser og organisere sig, så man fortsat får så meget som muligt ud af hinanden i organisationen, så hvis ellers den kabale bliver lagt rigtigt, skal FC Midtjylland nok klare sig, når det første chok har lagt sig.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Afviser kæmpebud
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
