Fredag formiddag detonerede en fodboldbombe på samme tid i Herning og London, da FC Midtjylland og Brentford meddelte, at Rasmus Ankersen stopper.
FCM-formanden og Brentford-sportsdirektøren er fra nytår engageret i et sportsinvesteringsselskab, uden vi endnu har fået det defineret nærmere (det kunne lyde som et projekt, der skal opkøbe fodboldklubber, hvilket jo ligger i fin forlængelse af Ankersens arbejde de seneste syv år), og for FC Midtjylland er det ved første øjekast en kæmpestor nyhed.
Det var Rasmus Ankersen, der i 2014 var med til at få Matthew Benham til at kigge i FC Midtjyllands retning i stedet for at købe en klub i Belgien, Spanien og hvor Benham ellers havde og siden har haft kig på potentielle opkøb.
Siden har Ankersen i en dobbeltrolle i FC Midtjylland og Brentford bundet Matthew Benhams to klubber sammen, og når FC Midtjylland med så stor succes har udnyttet de økonomiske og fodboldfaglige gevinster ved at være ejet af en milliardær med en vidensvirksomhed og Brentford i porteføljen, fortjener Ankersen en stor portion af æren for det vellykkede samarbejde.
Dobbeltrollen har krævet mange arbejdstimer og til tider kritik for de fordele, det har givet FC Midtjylland men også Brentford på transfermarkedet, at man kan arbejde så tæt sammen med spillere, der nikker ja til FC Midtjylland velvidende, at der potentielt er en vej til at spille fodbold i London, mens Brentford af meget naturlige årsager havde fine forudsætninger for at hente Frank Onyeka i Superligaen.
Men FC Midtjylland og Brentford har på mange måder udviklet sig til et benchmark i Europa, et forbillede for mange af de multiklubsejerskaber, der er piblet frem, og for klubber med betydeligt større ressourcer end Brentford, der i London-klubben og det succesrige Superliga-mandskab kunne se, at det faktisk kan lade sig gøre at handle klogt ind, sælge spillere dyrt og få stor succes på banen med tre danske mesterskaber, ture i Champions League- og Europa Leagues gruppespil, og for Brentfords vedkommende en oprykning til verdens stærkeste fodboldliga.
At Rasmus Ankersen skulle videre på et tidspunkt er ret oplagt – han har selv sagt det i interviews med blandt andre Tipsbladet, hvor han slog fast, at han ikke skulle arbejde for FC Midtjylland og Brentford resten af livet.
Men timingen er selvfølgelig markant med et gigantisk byggeprojekt lige om hjørnet, der skal give FC Midtjylland et af de bedste træningsanlæg og fodboldakademier i Nordeuropa, en omfattende opfriskning og udvidelse af MCH Arena, og store planer om at komme i Top 50 i Europa og blive en klub, der på den måde udfordrer FC Københavns traditionelle position i Skandinavien.
I første omgang er det værre og tungere, end hvis FC Midtjylland havde solgt Erik Sviatchenko, Evander, Pione Sisto og mistet Bo Henriksen til en klub i Tyskland på én og samme dag.
Ankersen har haft enorm betydning for FC Midtjylland, og at erstatte ham én til én er nok ikke muligt – så er det nemmere at erstatte de tre ovennævnte spillere og cheftræneren med en uge tilbage i et transfervindue.
Men når en gemen skriverkarl som undertegnede vidste, at Rasmus Ankersen på et tidspunkt ville videre, er der også en god chance for, at Matthew Benham og de øvrige ledere i FC Midtjylland har vidst det og gjort sig tanker om, hvad der skulle ske den dag, det skete.
FC Midtjylland ligger fortsat i en enormt stærk position strategisk med økonomiske muskler, der betyder, man ikke behøver frygte nogen i Danmark, koblingen til Brentford består stadig, og inden for kort tid præsenterer man altså et ambitiøst projekt, der giver klubben nogle af de fedeste faciliteter på dette niveau i europæisk fodbold, når der skal lokkes førsteholds- og ungdomsspillere til.
På godt jysk er det et fint udgangspunkt at have, når man skal finde Rasmus Ankersens afløser og organisere sig, så man fortsat får så meget som muligt ud af hinanden i organisationen, så hvis ellers den kabale bliver lagt rigtigt, skal FC Midtjylland nok klare sig, når det første chok har lagt sig.
LIVE
LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Reagerer på Brøndby-bombe
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Langer ud efter trænerlegende
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
MEDIE
631 millioner kroner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
