Jonas Lössl var i buret, Mads Bech Sørensen og Mads Roerslev spillede i forsvaret og Frank Onyeka var midtbanemakker, da Christian Eriksen i sidste uge gjorde comeback i en kamp med Brentfords reserver mod Southend.
I tirsdags var Eriksen så på banen i 80 minutter i endnu en kamp med B-holdet, denne gang mod Rangers FC, og i eftermiddag kan Eriksen så endegyldigt gøre comeback på topplan i en vigtig hjemmekamp mod Newcastle, der stadig ligger under Brentford i tabellen men er kommet blæsende, siden man i januar kunne begynde at bruge af Saudi-Arabiens umådeligt store ressourcer på transfermarkedet.
Der er gået 256 dage siden Christian Eriksens seneste betydende kamp, og at den skæbnesvangre aften i Parken ikke blev den sidste i Eriksens fodboldkarriere og liv er selvsagt en triumf i sig selv.
Det kommer til at gå verden rundt, hvis Christian Eriksen får så meget som 30 sekunder på banen senere i dag, og det er der al mulig god grund til.
Men selvom det givetvis smider lidt ekstra mønter i Brentfords kasse, at man får solgt nogle ekstra trøjer og bliver mere kendt i bredere kredse, er det hverken for feel-good-effekten eller som en vennetjeneste fra Thomas Frank, danskerne i Brentford eller klubejer Matthew Benham, at Eriksen nu skal spille Premier League-fodbold i det vestlige London.
Var det andre klubber i Premier League eller Europa, ville jeg være lidt mere i tvivl, men bare se, hvilken klub vi taler om: Det er det Brentford, der kom op fra en af verdens sværeste fodboldrækker at manøvre i, og det Brentford, der uden så megen tøven vinkede farvel til Henrik Dalsgaard, en vital spiller i oprykningssæsonen, med klar besked om, at han ikke havde tempoet til Premier League.
Brentford gør intet af sentimentale årsager, og selvom historien om Christian Eriksen i en Premier League-klub med et meget stærkt dansk islæt passer godt som fortælling, er Eriksen ansat for at hjælpe Brentford her og nu, og om muligt også efter denne sæson.
Jeg er automatisk mistænksom overfor hvad end en klub og spiller siger, når et samarbejde præsenteres, men det er ikke overdrivelse at sige, at Christian Eriksen som skabende midtbanespiller er den bedste spiller og i hvert fald mest erfarne fra absolut topplan, der nogensinde har været ansat i Brentford.
Det betyder ikke, at han dermed også kommer til at spille sådan for Brentford, endsige nogensinde igen, for 8½ måned er bare lang tid væk fra banen for en topspiller, der blev 30 år i begyndelsen i denne måned.
Men Brentford har fået fingre i en spiller, der potentielt er bedre, end nogen anden man havde inden for rækkevidde på klubbens nuværende stadie, hvor man nummer 20 ud af 20 hold i Premier League målt på spillerbudget.
Og, fristes man til at sige i denne uge, hvor Jack Wilshere er taget den modsatte vej som et kortfristet forsøg i Århus: Hvis det ikke fungerer, har Brentford ikke risikeret noget som helst af betydning økonomisk, da slet ikke set i den sammenhæng, hvor Premier League-overlevelse i bogstavelig forstand er et milliardbeløb værd.
Og der er brug for inspirationen.
Brentford har 12 point i de seneste 19 kampe, hvilket er det samme antal point, man fik på al oprykkergejsten i de første syv spillerunder.
Brentford har skabt chancer og tilløb til mere, men meget klassisk for et oprykkerhold kan den slags snyde, når man ikke har lige så dygtige individualister som de fleste andre hold i rækken, spillere der blæser på Expected Goals og retfærdighed og vinder kampene på egen hånd.
Hvis ellers Christian Eriksen får timingen, fysikken og den relative hurtighed (jeg kalder ikke Christian Eriksen hurtig i sprinterforstand, det har han aldrig været) tilbage, er han præcis en spiller, der kan afgøre kampe egenhændigt – og det er jo ikke bare ren spekulation, når man har set Eriksen i over et årti for Ajax og Tottenham og ikke mindst Danmarks landshold.
Historien om Christian Eriksens comeback er forrygende og vil røre mange, og midt i al den forståelige glæde er det også overordentlig interessant at se, hvordan Brentford og Christian Eriksen vil hjælpe hinanden i en situation, hvor Brentford ikke er mange uger fra en nervepirrende overlevelseskamp med betydelig risiko for en retur til Championship, hvis ikke man igen begynder at vinde fodboldkampe.
TRANSFER ‘Køb ikke Franculino Djú’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
