Denne leder er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 6. maj 2022.
Interbank-katastrofen.
De mørkeste perioder efter Michael Laudrup.
Nær-nedrykningen i 2013.
Brøndby IF har prøvet det, der er værre end den nuværende periode.
Men at tabe syv Superliga-kampe på stribe er simpelthen uhørt for Brøndby i Superliga-æraen og selvfølgelig også før, hvor bedste række hed 1. division og adskillige gange blev vundet af Brøndby.
Røde kort, forkerte beslutninger og en manglende evne til at holde fast, når man endelig kom foran som mod Randers, der derefter blev reduceret til ti mand med Stephen Odeys unødige udvisning, er med til at forklare, at det er gået så skævt, men så alligevel.
Mesterholdet kom fra en stime i Superligaen, hvor man havde vundet ti kampe og spillet to uafgjort uden nederlag, og selvom holdets begrænsninger var til at se i pokalkampene mod FC Midtjylland i december, hvor man over to kampe var næstbedst både på tavlen og samlet set i spillet, var der ingen, selv ikke på det mest dedikerede FCK-fanafsnit, der ville have troet på den seneste stime.
Salgene af Mikael Uhre og Morten Frendrup har helt indlysende haft en betydning sammen med afgangene sidste sommer, der, for at låne et spansk udtryk, vel havde skabt noget ‘Uhredependencia’, en afhængighed af Uhres mål, som nu bider Brøndby bagi.
Men syv nederlag?
Det er alligevel voldsomt for et dansk mesterhold med klare ambitioner om Europa, som nu er i alvorlig fare for ikke at blive indfriet.
Mange steder havde Niels Frederiksens job været truet efter den stime.
Bare forestil jer det ske i en større europæisk liga for et lidt overraskende men stadig solidt, forsvarende mesterhold.
Men det er svært at klandre Brøndby-træneren, der har ledt med lys og lygte efter formation og spillere til især de offensive pladser i den klare erkendelse af, at det selv i de første par kampe, hvor man slog FC Nordsjælland og Silkeborg, ikke kørte specielt godt.
Det er svært at finde det klare argument for, at tingene havde set bedre ud, hvis de samme 11 havde spillet i samme formation hele foråret, og som min kollega Allan Olsen bemærkede det for nogle dage siden, er der jo ingen tegn på indre uro eller nævneværdig utilfredshed.
Men spørgsmålene opstår selvfølgelig.
Gjorde man klogt i ikke at finde en afløser for den ekstremt kompetente og respekterede assistenttræner Jesper Sørensen, da han overtog U/21-landsholdet ved årsskiftet?
Og hvor længe kan det her vare ved, uden cheftrænerens jobsikkerhed for alvor bliver et diskussionsemne med et år tilbage på kontrakten?
Bare husk, hvor meget det fyldte i hele første halvdel af den flotte mesterskabssæon, hvor Frederiksens kontrakt stod til at udløbe 30. juni 2021.
Set udefra vil det være et selvmål af rang at sige farvel til cheftræneren, før han igen i det mindste har haft en tilstrækkeligt stærk trup at arbejde med.
Der er naturligvis meget mere i den nuværende trup, men Brøndby slipper næppe fra transfermarkedet i sommer uden at hente mindst en markant spiller til hver af de tre kæder.
Det er bare drønsvært at finde den nye Mikael Uhre for nogle få millioner kroner eller folk som Andreas Maxsø, Morten Frendrup og Jesper Lindstrøm uden overgangssum.
De nuværende afløsere skal bestemt ikke klandres for arbejdsindsatsen, den fejler intet.
Men oppe på det niveau, hvor Brøndby vil og skal bevæge sig, er et stort hjerte og et muligt potentiale altså ikke nok, og derfor giver koblingen til et erfarent navn som Jens Stryger Larsen fin mening, ligesom en ny målmager altså ikke absolut behøver være teenager eller i begyndelsen af 20’erne.
Med dette bagtæppe er søndagens derbykamp hjemme mod FC København ekstra vigtig.
Det er langt fra ubetydeligt, om man kan snige sig op på fjerdepladsen og dermed en ny tur i Europa, eller en femteplads og så håbe, at FC Midtjylland klarer ærterne i pokalfinalen.
Men prøv at se for jer, at Brøndby taber klart søndag mod et topmotiveret FCK og derefter et par kampe til. Er Niels Frederiksen så stadig sikker?
Jeg aner det ikke, men det kan måske ikke undgås, at tanken om en ny træner med et clean cut og en frisk start i hvert fald opstår hos Brøndby-ledelsen.
Ingen sagde, det var taknemmeligt at toppe før tid, som Brøndby reelt gjorde med guldet i sidste sæson.
Nu har forventninger avlet forventninger, og det er egentligt også rimeligt med et vist pres efter syv nederlag i stribe.
Så mon ikke vi ser et topmotiveret og konkurrencedygtigt Brøndby-hold søndag eftermiddag? Det tror jeg faktisk mod et FCK-hold, der ikke er vildt skræmmende efter fem mål i seks slutspilskampe.
HUSK TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET HVER FREDAG!

INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
TOPNYHED
Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
NYHEDER
Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
TOPNYHED
– Det er helt hjernedødt
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
NYHEDER
Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
TOPNYHED
Skidt nyt
– Det er et kæmpe problem, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Vind eller forsvind i Toulouse
TOPNYHED
Ny stor fiasko!
NYHEDER
Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
Brøndby får bøde for konfetti
NYHEDER
Bekræfter transfer
‘Jeg forlader holdet’
INTERVIEW
Lionel Messi i stor kovending?
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
NYHEDER