Bundklubber vil købe sig til Superliga-billet

ANALYSE: Superligaens to bundhold Vejle og SønderjyskE er aktive i de sidste døgn i transfervinduet i forsøget på at skrabe hold sammen, der kan overleve i rækken.



Fra Tipsbladets fredagsudgave 28. januar

Der er bevægelse på transfermarkedet i SønderjyskE og Vejle, og det giver jo ganske god mening, når man har set de to hold spille fodbold i efterårssæsonen.

Begge klubber er godt nok i pokalsemifinalen mod henholdsvis OB og FC Midtjylland, men ellers var lange perioder af efteråret ét langt mareridt med sikre bundplaceringer til følge her i vinterpausen, hvor der resterer 15 spillerunder.

Selvom der naturligvis er adskillige spillere i begge klubber, der i rigelig grad har niveauet til at spille i Superligaen, havde status quo i de to trupper også været ensbetydende med klar favoritværdighed til nedrykning i foråret, og derfor forsøger Esben Hansen og co. i Haderslev og den relativt nye Vejle-sportschef Marius Nicolae og hans kolleger selvfølgelig at få styrket truppen her i januar.

Der er forskel på opgaverne.

I SønderjyskE går man efter et år med tilførsler af udenlandske spillere efter en mere dansk profil og har i den anledning hentet Nicolaj Thomsen, der i sin tid spillede Europa League og vandt DM med AaB og af CV faktisk minder en del om de erfarne navne i truppen som Mads Albæk og Marc Dal Hende, om end Thomsen de seneste år har haft svært ved at spille sig på holdet i FC København og i efteråret i norske Vålerenga.

Der er flere spillere på vej med nordisk pas eller erfaring, og med Esben Hansen som sportsdirektør og Henrik Hansen som ny cheftræner lader det til, at man i hvert fald midlertidigt skifter tilbage til den gamle kurs med fokus på spillere med betydelig Superliga-erfaring, der kendetegnede klubben fra 2008 til 2020.

I Vejle er opgaven en anden.

”Det kan godt være, at der skal nye spillere ind, men det skal være nye spillere, der forstærker os fra den dag, de ankommer. Vi har ikke tid til at vente et par måneder, før nye spillere er gode nok. Vi får se, hvad udsigterne er, men jeg kommer til at anbefale, at vi ikke bruger penge på udgifter, der ikke giver os et sportsligt plus. Vi har mulighed for at spare på udgifterne uden, at det går ud over pointene, og det kommer jeg til at indstille til,” sagde Peter Sørensen til Tipsbladet i begyndelsen af november.

Og Vejle har sagt farvel til adskillige spillere, herunder flere mand, der ikke havde en jordisk chance for at spille en rolle i foråret.

I alt er ni mand i skrivende stund stoppet, mens man har hentet tre mand, der skal ind omkring førsteholdet, herunder den erfarne spanske midtstopper Raúl Albentosa, der kunne være udset til en dirigentrolle i stedet for den noget mere sagte Denis Kolinger.

Der kommer med garanti flere handler i begge klubber i de kommende døgn, og med et betydeligt hul op til FC Nordsjælland og derefter OB og Viborg FF virker det fornuftigt, at de to bundklubber ikke er mådeholdne på januarmarkedet.

1_TipsBladet_Forside__Tipsbladet_28-01-2022__Lands_1udg_-_Sport



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Årets mest læste – I elsker transfers!

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’