Fra Tipsbladets fredagsudgave 28. januar
Der er bevægelse på transfermarkedet i SønderjyskE og Vejle, og det giver jo ganske god mening, når man har set de to hold spille fodbold i efterårssæsonen.
Begge klubber er godt nok i pokalsemifinalen mod henholdsvis OB og FC Midtjylland, men ellers var lange perioder af efteråret ét langt mareridt med sikre bundplaceringer til følge her i vinterpausen, hvor der resterer 15 spillerunder.
Selvom der naturligvis er adskillige spillere i begge klubber, der i rigelig grad har niveauet til at spille i Superligaen, havde status quo i de to trupper også været ensbetydende med klar favoritværdighed til nedrykning i foråret, og derfor forsøger Esben Hansen og co. i Haderslev og den relativt nye Vejle-sportschef Marius Nicolae og hans kolleger selvfølgelig at få styrket truppen her i januar.
Der er forskel på opgaverne.
I SønderjyskE går man efter et år med tilførsler af udenlandske spillere efter en mere dansk profil og har i den anledning hentet Nicolaj Thomsen, der i sin tid spillede Europa League og vandt DM med AaB og af CV faktisk minder en del om de erfarne navne i truppen som Mads Albæk og Marc Dal Hende, om end Thomsen de seneste år har haft svært ved at spille sig på holdet i FC København og i efteråret i norske Vålerenga.
Der er flere spillere på vej med nordisk pas eller erfaring, og med Esben Hansen som sportsdirektør og Henrik Hansen som ny cheftræner lader det til, at man i hvert fald midlertidigt skifter tilbage til den gamle kurs med fokus på spillere med betydelig Superliga-erfaring, der kendetegnede klubben fra 2008 til 2020.
I Vejle er opgaven en anden.
”Det kan godt være, at der skal nye spillere ind, men det skal være nye spillere, der forstærker os fra den dag, de ankommer. Vi har ikke tid til at vente et par måneder, før nye spillere er gode nok. Vi får se, hvad udsigterne er, men jeg kommer til at anbefale, at vi ikke bruger penge på udgifter, der ikke giver os et sportsligt plus. Vi har mulighed for at spare på udgifterne uden, at det går ud over pointene, og det kommer jeg til at indstille til,” sagde Peter Sørensen til Tipsbladet i begyndelsen af november.
Og Vejle har sagt farvel til adskillige spillere, herunder flere mand, der ikke havde en jordisk chance for at spille en rolle i foråret.
I alt er ni mand i skrivende stund stoppet, mens man har hentet tre mand, der skal ind omkring førsteholdet, herunder den erfarne spanske midtstopper Raúl Albentosa, der kunne være udset til en dirigentrolle i stedet for den noget mere sagte Denis Kolinger.
Der kommer med garanti flere handler i begge klubber i de kommende døgn, og med et betydeligt hul op til FC Nordsjælland og derefter OB og Viborg FF virker det fornuftigt, at de to bundklubber ikke er mådeholdne på januarmarkedet.

LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
