Bundklubber vil købe sig til Superliga-billet

ANALYSE: Superligaens to bundhold Vejle og SønderjyskE er aktive i de sidste døgn i transfervinduet i forsøget på at skrabe hold sammen, der kan overleve i rækken.



Fra Tipsbladets fredagsudgave 28. januar

Der er bevægelse på transfermarkedet i SønderjyskE og Vejle, og det giver jo ganske god mening, når man har set de to hold spille fodbold i efterårssæsonen.

Begge klubber er godt nok i pokalsemifinalen mod henholdsvis OB og FC Midtjylland, men ellers var lange perioder af efteråret ét langt mareridt med sikre bundplaceringer til følge her i vinterpausen, hvor der resterer 15 spillerunder.

Selvom der naturligvis er adskillige spillere i begge klubber, der i rigelig grad har niveauet til at spille i Superligaen, havde status quo i de to trupper også været ensbetydende med klar favoritværdighed til nedrykning i foråret, og derfor forsøger Esben Hansen og co. i Haderslev og den relativt nye Vejle-sportschef Marius Nicolae og hans kolleger selvfølgelig at få styrket truppen her i januar.

Der er forskel på opgaverne.

I SønderjyskE går man efter et år med tilførsler af udenlandske spillere efter en mere dansk profil og har i den anledning hentet Nicolaj Thomsen, der i sin tid spillede Europa League og vandt DM med AaB og af CV faktisk minder en del om de erfarne navne i truppen som Mads Albæk og Marc Dal Hende, om end Thomsen de seneste år har haft svært ved at spille sig på holdet i FC København og i efteråret i norske Vålerenga.

Der er flere spillere på vej med nordisk pas eller erfaring, og med Esben Hansen som sportsdirektør og Henrik Hansen som ny cheftræner lader det til, at man i hvert fald midlertidigt skifter tilbage til den gamle kurs med fokus på spillere med betydelig Superliga-erfaring, der kendetegnede klubben fra 2008 til 2020.

I Vejle er opgaven en anden.

”Det kan godt være, at der skal nye spillere ind, men det skal være nye spillere, der forstærker os fra den dag, de ankommer. Vi har ikke tid til at vente et par måneder, før nye spillere er gode nok. Vi får se, hvad udsigterne er, men jeg kommer til at anbefale, at vi ikke bruger penge på udgifter, der ikke giver os et sportsligt plus. Vi har mulighed for at spare på udgifterne uden, at det går ud over pointene, og det kommer jeg til at indstille til,” sagde Peter Sørensen til Tipsbladet i begyndelsen af november.

Og Vejle har sagt farvel til adskillige spillere, herunder flere mand, der ikke havde en jordisk chance for at spille en rolle i foråret.

I alt er ni mand i skrivende stund stoppet, mens man har hentet tre mand, der skal ind omkring førsteholdet, herunder den erfarne spanske midtstopper Raúl Albentosa, der kunne være udset til en dirigentrolle i stedet for den noget mere sagte Denis Kolinger.

Der kommer med garanti flere handler i begge klubber i de kommende døgn, og med et betydeligt hul op til FC Nordsjælland og derefter OB og Viborg FF virker det fornuftigt, at de to bundklubber ikke er mådeholdne på januarmarkedet.

1_TipsBladet_Forside__Tipsbladet_28-01-2022__Lands_1udg_-_Sport



På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Vil have Jonas Wind til FC København

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United overvejer ham

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Her er Superligaens bedste stadion

Rygter om AC Horsens-legende

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Celtic genansætter populær veteran

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen