Fra Tipsbladets fredagsudgave 28. januar
Der er bevægelse på transfermarkedet i SønderjyskE og Vejle, og det giver jo ganske god mening, når man har set de to hold spille fodbold i efterårssæsonen.
Begge klubber er godt nok i pokalsemifinalen mod henholdsvis OB og FC Midtjylland, men ellers var lange perioder af efteråret ét langt mareridt med sikre bundplaceringer til følge her i vinterpausen, hvor der resterer 15 spillerunder.
Selvom der naturligvis er adskillige spillere i begge klubber, der i rigelig grad har niveauet til at spille i Superligaen, havde status quo i de to trupper også været ensbetydende med klar favoritværdighed til nedrykning i foråret, og derfor forsøger Esben Hansen og co. i Haderslev og den relativt nye Vejle-sportschef Marius Nicolae og hans kolleger selvfølgelig at få styrket truppen her i januar.
Der er forskel på opgaverne.
I SønderjyskE går man efter et år med tilførsler af udenlandske spillere efter en mere dansk profil og har i den anledning hentet Nicolaj Thomsen, der i sin tid spillede Europa League og vandt DM med AaB og af CV faktisk minder en del om de erfarne navne i truppen som Mads Albæk og Marc Dal Hende, om end Thomsen de seneste år har haft svært ved at spille sig på holdet i FC København og i efteråret i norske Vålerenga.
Der er flere spillere på vej med nordisk pas eller erfaring, og med Esben Hansen som sportsdirektør og Henrik Hansen som ny cheftræner lader det til, at man i hvert fald midlertidigt skifter tilbage til den gamle kurs med fokus på spillere med betydelig Superliga-erfaring, der kendetegnede klubben fra 2008 til 2020.
I Vejle er opgaven en anden.
”Det kan godt være, at der skal nye spillere ind, men det skal være nye spillere, der forstærker os fra den dag, de ankommer. Vi har ikke tid til at vente et par måneder, før nye spillere er gode nok. Vi får se, hvad udsigterne er, men jeg kommer til at anbefale, at vi ikke bruger penge på udgifter, der ikke giver os et sportsligt plus. Vi har mulighed for at spare på udgifterne uden, at det går ud over pointene, og det kommer jeg til at indstille til,” sagde Peter Sørensen til Tipsbladet i begyndelsen af november.
Og Vejle har sagt farvel til adskillige spillere, herunder flere mand, der ikke havde en jordisk chance for at spille en rolle i foråret.
I alt er ni mand i skrivende stund stoppet, mens man har hentet tre mand, der skal ind omkring førsteholdet, herunder den erfarne spanske midtstopper Raúl Albentosa, der kunne være udset til en dirigentrolle i stedet for den noget mere sagte Denis Kolinger.
Der kommer med garanti flere handler i begge klubber i de kommende døgn, og med et betydeligt hul op til FC Nordsjælland og derefter OB og Viborg FF virker det fornuftigt, at de to bundklubber ikke er mådeholdne på januarmarkedet.

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Supercomputer spår FCM-nedtur
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
