Må æde sine ord: Der er én oplagt SL-nedrykker

MENING: For en måneds tid siden mente jeg, det ville blive svært at finde nedrykkere i Superligaen. Det er Vejle Boldklub i fuld gang med at modbevise.



– Jeg kan ikke se, hvem de oplagte nedrykkere er. De er slet-slet ikke så oplagte, som for et år siden, hvor det ret hurtigt så ud til, at Horsens og Lyngby ville få det svært. De var også begge forhåndsfavoritter til at ryge.

– Men det er tegner til at blive et meget tæt kapløb i alle 32 runder – specielt hvis Vejle løfter sig efter trænerskiftet. Det er svært at spå om udfaldet i denne sæson, og det kan blive meget spændende helt til sidst.

Sådan sagde jeg om nedrykningskampen i Superligaen 22. august, og selvom det selvfølgelig var tidligt på sæsonen, følte jeg mig på ret sikker grund, for det Vejle-hold kunne da ikke blive ved med at hente elendige resultater.

Deeeeeeet…var ikke rigtigt. (se hele indslaget her)

Vejle tabte 1-3 til FC Nordsjælland og 0-4 til FC København før landsholdspausen, og det fulgte man så op med 0-1 mod AGF, 1-1 mod oprykkeren Viborg FF, og så et 2-4-nederlag til Silkeborg IF i den sene kamp søndag aften. I sidste uge havde man også sagt farvel til pokalturneringen, hvis ikke Vanløse en mand i overtal var kollapset og havde smidt en 3-1-føring, da uret rundede 90 minutter.

Silkeborg gjorde det fint og ligner på mange måder et hold, der ikke kommer i nærheden af stregen i denne sæson. Og at det dermed er én oprykker mindre, Vejle Boldklub kan gøre sig forhåbninger om at indhente, er nærmest det mindste problem lige nu.

Talismanen Denis Kolinger kunne have spillet i Brøndby eller i Rusland, og søndag aften spillede han ikke mod SIF på grund af karantæne.

Det er selvfølgelig ikke Jerome Opoku og Manjrekar James’ skyld, men kønt var det sandelig heller ikke for de to midtstoppere, der sammen med kollegerne i defensiven ikke havde en god aften mod SIF. Heller ikke Sten Grytebust, jeg udråbte til et kup efter transferdeadline, havde en god dag.

Den del bliver bedre med Kolinger tilbage, og det samme må man håbe, sammenspillet bliver, når Vejle-spillerne har flere kampe sammen.

De to frontløbere mod Silkeborg kom til i slutningen af transfervinduet, den centrale midtbaneduo Mouhamadou Drammeh og Hans Høllsberg har også først spillet for Vejle i denne sæson, og det samme gjaldt for det førnævnte midterforsvar og keeper Grytebust.

Det er jo ikke vildt overraskende, at det tager noget tid at få til at fungere, men med 10 af 32 kampe spillet er vi jo allerede ved at være der, hvor der skal ske noget.

Vejle bør blive bedre, når den ny cheftræner, Peter Sørensen, har haft lidt mere tid med holdet, og spillerne har lært hinanden bedre at kende.

Men uret tikker, og målene suser jo ikke ind i samme grad mod SønderjyskE og Viborg, der er de to hold, Vejle vel har bedst chancer for at indhente.

Den bliver ikke nem.

Næste kamp er ude mod OB, der i den grad har brug for tre point, og så står den på udekampe mod Brøndby og FC København i midten og slutningen af oktober med en Superliga-kamp mod FCN og en pokalkamp mod lokalrivalen AC Horsens imellem.

I Vejle vil man håbe, at Silkeborg og Viborg går i stå, nu hvor oprykkergejsten måske forsvinder sammen med lyset i efteråret.

Men som sæsonen går indtil videre, skal man da nærmest være glad for kun at være seks-syv point fra stregen, når det bliver november, og man får et par måske lidt mere menneskelige opgaver mod SønderjyskE og et Randers-hold, der muligvis er Conference League-træt.

Med Peter Sørensen på trænerbænken og Allan Sousa, Denis Kolinger, Lukas Engel, Tobias Mølgaard og Saied Ezatolahi i truppen bør der være nok firepower til at vinde fodboldkampe.

Men der er nogen, der skal lære hinanden og opgaven at kende i en vis fart, så hullet ikke bliver for dybt før de sidste 15 kampe i foråret.

Du kan læse mere om Vejles dårlige kamp mod Silkeborg i linket herunder.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg-comeback giver håb

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Brøndby IF – FC Midtjylland

‘Han snakker ikke om andet!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Tottenham under stregen

‘Det former ens karakter’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Randers FC – FC København

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino