Må æde sine ord: Der er én oplagt SL-nedrykker

MENING: For en måneds tid siden mente jeg, det ville blive svært at finde nedrykkere i Superligaen. Det er Vejle Boldklub i fuld gang med at modbevise.



– Jeg kan ikke se, hvem de oplagte nedrykkere er. De er slet-slet ikke så oplagte, som for et år siden, hvor det ret hurtigt så ud til, at Horsens og Lyngby ville få det svært. De var også begge forhåndsfavoritter til at ryge.

– Men det er tegner til at blive et meget tæt kapløb i alle 32 runder – specielt hvis Vejle løfter sig efter trænerskiftet. Det er svært at spå om udfaldet i denne sæson, og det kan blive meget spændende helt til sidst.

Sådan sagde jeg om nedrykningskampen i Superligaen 22. august, og selvom det selvfølgelig var tidligt på sæsonen, følte jeg mig på ret sikker grund, for det Vejle-hold kunne da ikke blive ved med at hente elendige resultater.

Deeeeeeet…var ikke rigtigt. (se hele indslaget her)

Vejle tabte 1-3 til FC Nordsjælland og 0-4 til FC København før landsholdspausen, og det fulgte man så op med 0-1 mod AGF, 1-1 mod oprykkeren Viborg FF, og så et 2-4-nederlag til Silkeborg IF i den sene kamp søndag aften. I sidste uge havde man også sagt farvel til pokalturneringen, hvis ikke Vanløse en mand i overtal var kollapset og havde smidt en 3-1-føring, da uret rundede 90 minutter.

Silkeborg gjorde det fint og ligner på mange måder et hold, der ikke kommer i nærheden af stregen i denne sæson. Og at det dermed er én oprykker mindre, Vejle Boldklub kan gøre sig forhåbninger om at indhente, er nærmest det mindste problem lige nu.

Talismanen Denis Kolinger kunne have spillet i Brøndby eller i Rusland, og søndag aften spillede han ikke mod SIF på grund af karantæne.

Det er selvfølgelig ikke Jerome Opoku og Manjrekar James’ skyld, men kønt var det sandelig heller ikke for de to midtstoppere, der sammen med kollegerne i defensiven ikke havde en god aften mod SIF. Heller ikke Sten Grytebust, jeg udråbte til et kup efter transferdeadline, havde en god dag.

Den del bliver bedre med Kolinger tilbage, og det samme må man håbe, sammenspillet bliver, når Vejle-spillerne har flere kampe sammen.

De to frontløbere mod Silkeborg kom til i slutningen af transfervinduet, den centrale midtbaneduo Mouhamadou Drammeh og Hans Høllsberg har også først spillet for Vejle i denne sæson, og det samme gjaldt for det førnævnte midterforsvar og keeper Grytebust.

Det er jo ikke vildt overraskende, at det tager noget tid at få til at fungere, men med 10 af 32 kampe spillet er vi jo allerede ved at være der, hvor der skal ske noget.

Vejle bør blive bedre, når den ny cheftræner, Peter Sørensen, har haft lidt mere tid med holdet, og spillerne har lært hinanden bedre at kende.

Men uret tikker, og målene suser jo ikke ind i samme grad mod SønderjyskE og Viborg, der er de to hold, Vejle vel har bedst chancer for at indhente.

Den bliver ikke nem.

Næste kamp er ude mod OB, der i den grad har brug for tre point, og så står den på udekampe mod Brøndby og FC København i midten og slutningen af oktober med en Superliga-kamp mod FCN og en pokalkamp mod lokalrivalen AC Horsens imellem.

I Vejle vil man håbe, at Silkeborg og Viborg går i stå, nu hvor oprykkergejsten måske forsvinder sammen med lyset i efteråret.

Men som sæsonen går indtil videre, skal man da nærmest være glad for kun at være seks-syv point fra stregen, når det bliver november, og man får et par måske lidt mere menneskelige opgaver mod SønderjyskE og et Randers-hold, der muligvis er Conference League-træt.

Med Peter Sørensen på trænerbænken og Allan Sousa, Denis Kolinger, Lukas Engel, Tobias Mølgaard og Saied Ezatolahi i truppen bør der være nok firepower til at vinde fodboldkampe.

Men der er nogen, der skal lære hinanden og opgaven at kende i en vis fart, så hullet ikke bliver for dybt før de sidste 15 kampe i foråret.

Du kan læse mere om Vejles dårlige kamp mod Silkeborg i linket herunder.





Utroligt: Brøndby må glæde sig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Afviser Anderlecht

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Kontraktchok’ i Manchester United



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nægtet Brøndby-skifte

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Hård dom over Franks fremtid

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring