Der sidder utvivlsomt mange FC København-fans og håber, det snart bliver til noget med et salg af klubben.
Som Inside Business i denne uge fortalte og Tipsbladet også skrev tilbage i efteråret, er der udenlandsk interesse for at købe FCK og klubbens moderselskab Parken Sport & Entertainment.
Sporene har i månedsvis peget i retning af USA, som de så ofte gør i europæisk fodbold i disse år, og som det bestemt også har gjort i FC København og PSE tidligere med interesse fra nogle af de store investorgrupper, der enten før eller efter FCK-interessen investerede i klubber i store fodboldlande.
Læs Tipsbladets historie om udenlandsk interesse her
At vi ikke alle står uden for Parken og flår i døren for at få seneste kommentar fra klubben skyldes ikke kun, at der er landskamp i Parken i aften.
Det skyldes naturligvis også, at vi i den grad har stået her før med et FC København-ejerskab, der har haft rigeligt med bejlere gennem stort set samfulde halvandet årti, man har ejet og styret klubben, og som ude i det internationale marked har fået ry for at kræve ekstremt mange penge, man fristes til at sige Premier League-penge, for aktierne.
For det er jo ikke kun de eksisterende aktionærer, der skal købes helt eller delvist ud – der skal også findes milliarder (i hvert fald i kroner) for at få løst problemet med et faldefærdigt Parken og enten en innovativ opgradering af træningsanlægget eller den sportsligt fornuftige løsning i form af et helt nyt af slagsen på en stor, bar mark.
Men selvfølgelig er det værd at beskæftige sig med tilbuddet og interessen, for det kræver kun et ja én gang, før dansk fodbolds fremtid kan være ændret for altid.
Naturligvis er det først og fremmest FC Københavns fremtid, der er på højkant, og det kan blive en vild omgang, hvis man ligesom i tidligere år og møder har krav til en ny investor om ikke bare infrastrukturen men også en meget tung og mangeårig investering i den sportslige afdeling, hvilket sagtens kunne betyde et spillerbudget på 350-400 millioner kroner og dermed transfers a la Red Bull Salzburg.
Det kan i sig selv vende Superligaen på hovedet for især konkurrenten FC Midtjylland, der på banen og i pokalskabet er jævnbyrdig med FC København de seneste 10 år og har lagt alt an på at matche og på nogle punkter overgå københavnerne.

Og det vil også ryste forfølgerne Brøndby IF, AGF og FC Nordsjælland, der ville få svært ved at følge med et FCK med et spillerbudget på 400 millioner kroner og stjerner indkøbt for 80-100 millioner kroner per snude.
Men den allerstørste forskel kan være i bestyrelseslokalet i Divisionsforeningen, når dansk klubfodbolds fremtid skal afgøres.
Mange lever stadig i den vildfarelse, at DBU sidder for bordenden og bestemmer over, hvad der sker i Superligaen. Den magt fik klubberne for over 10 år siden, og dermed deres ejere.
I 2022/23 var balancen ved at tippe, da Brøndby blev købt af amerikanske GFH ved nytår, mens den vippede tilbage i nogenlunde ligevægt, da britiske Matthew Benham solgte FC Midtjylland til Anders Holch Povlsen i august 2023.
Læs om Superliga-klubbernes spillerbudgetter her
Som klubben med flest UEFA-ranglistepoint og det klart største budget betyder FC København bare mere end alle andre, og har vi pludselig amerikanske ejere i både Brøndby og i FC København, er det ikke godt at vide, hvad de kan mene, der er bedst for dem og dansk fodbold.
Tag ikke fejl af amerikanerne.
De er som investorer og ledere opdraget til som sportsholdsejere i USA at arbejde sammen om alt andet end spillet inde på banen og til at behandle sportshold som en forretning.
Medieaftaler, regler for klubejerskaber, transfers, selve ligastrukturen, fordelingen af midler mellem ligaerne – vi taler ikke om abstrakte, fjerne paragraffer men selve livsblodet for klubfodbold i Danmark, man her kan påvirke, og ingen har så stor indflydelse som dem, der ejer landets største klub.
Så det betyder vanvittig meget, hvad der sker med ejerskabet med FC København, hvad der ikke sker, og hvem der en dag ude i fremtiden ender med at få nøglerne.
Tror du Parken/FCK bliver solgt i 2025?
0 Votes
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’