Så gik den ikke længere for forfølgerne Sønderjyske.
Kristi Himmelfarts dag havde sønderjyderne købt sig lidt tid ved at vinde i Hvidovre på et comeback i slutfasen, og jyderne havde tilsyneladende forsøgt at psyke det forstads-københavnske mandskab.
Men efter Hvidovre i lørdags kom tilbage fra 0-1 og 1-2 og vandt 3-2 over Vendsyssel FF, var det reelt slut, hvilket blev stadfæstet matematisk med Sønderjyskes 3-3 mod Næstved.
Hvidovre er oppe, og det er en af de største overraskelser i Superliga-historien, endnu større end da Hvidovre var oppe en enkelt sæson i 1996/97.
Det burde ikke kunne lade sig gøre.

Hvidovre er en miniput i 1. Division sammenlignet med med-oprykkerne Vejle, men også målt op mod Sønderjyske, Vendsyssel FF, Helsingør, Fredericia, HB Køge og Hobro er Per Frandsen og Peter Lassens mandskab kraftigt underlegen.
Stadion er helt anderledes end de nye eller nyligt istandsatte arenaer, de fleste i 1. Division spiller på, og som alle i Superligaen råder over.
Forskellen mellem deltidsprofferne og deres modstandere bliver sportsligt langt større i Superligaen, og finansielt kommer man op i en række, hvor adskillige klubber befinder sig i en anden galakse end Hvidovre.
Ingen fattig-lapse, tak
Det her var jo sådan set ikke meningen.
Det står ikke sort på hvidt nogen steder, men det er effekten af eksempelvis licensreglerne, at Superliga-klubberne og dansk fodbold som helhed egentlig ikke vil have deltidsproffer på et utidssvarende stadion op i bedste række.
Forstå mig ret: Man respekterer selvsagt de sportslige resultater, og ingen ved deres fulde fem kommer til at argumentere for, at Hvidovres oprykning skulle være ufortjent eller forkert, når man vel har været rækkens bedste angrebshold.
Samtale i udlandet: Troede drengene tog pis på mig https://t.co/XmJMyccYeP
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) May 12, 2023
Men de her licensregler, der også er del af en harmonisering på europæisk plan, er til at for at si deltidsproffer og mindre klubber på små arenaer fra.
Og det er altså virkelig, virkelig usædvanligt, hvad vi her er vidne til.
De seneste to-tre år har I set FC København, Brøndby IF, FC Midtjylland, AGF og FC Nordsjælland sætte transferrekorder, og de andre i Superligaen og i 1. Division har også skruet markant op den seneste håndfuld år.
Så er det ekstremt usædvanligt at se et deltidsprofessionelt hold rykke op, og det endda med et særdeles beskedent budget og uden en helt vild ungdomsafdeling, hvor et par gyldne årgange bærer det hele, som man måske har set i andre tilfælde.
Det her er vildere, end da Hobro kom op med nogle stærke individualister, ja det minder mest om, da B93 og Aarhus Fremad i slutningen af 90’erne var en kort tur i Superligaen.
Så ja, Hvidovre hører ikke til i Superligaen anno 2023, som dansk fodbold ser ud nu, og det bliver et fokuspunkt, hvis Hvidovre fra start har svært ved at samle sejre i Superligaen.
Godt at det sker
Men at fattig-lapse egentlig ikke burde have adgang til Superligaen, som reglerne er skruet sammen i dag, betyder jo ikke, at Hvidovres oprykning ikke er skøn og en herlig undtagelse fra det forudsigelige i at se de samme klubber år efter år.
Jeg kunne ærlig talt have svoret på, at vi ikke igen ville se deltidsproffer i Superligaen, og da slet ikke et hold, der ærlig talt lederne tankerne tilbage på de sensationelle 90’er-oprykkere i en tid, hvor der slet ikke var lige så mange fuldtidsprofessionelle hold i Danmark.
Det er herligt at tage fejl.
Der kommer helt sikkert knas med den dårlige bane på stadion i Hvidovre og faciliteterne der, hvis der ikke kommer et hurtigt, effektivt løft af begge dele, og det dur jo heller ikke, at Hvidovre bliver ved med at dele træningsanlæg med spyd- og diskos-kastere, som Per Frandsen fortalte om i Tipsbladet for et par uger siden.
Samtale i udlandet: Troede drengene tog pis på mig https://t.co/XmJMyccYeP
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) May 12, 2023
Men alene for det friske pust er det værd at få Hvidovre op, og som det her hold har spillet i de bedste perioder i 1. Division, kommer man også til at tage overraskende sejre til sommer og i efteråret, hvis ellers truppen holder niveau eller bliver en smule bedre.
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK