De hører jo ikke hjemme i Superligaen anno 2023

KOMMENTAR: Et slidt stadion, et beskedent spillerbudget, der hører til i bunden af 1. Division. Fyraftensprofferne i Hvidovre hører ikke til i Superligaen sammenlignet med konkurrenterne; men det er skønt, de kom op.



Så gik den ikke længere for forfølgerne Sønderjyske.

Kristi Himmelfarts dag havde sønderjyderne købt sig lidt tid ved at vinde i Hvidovre på et comeback i slutfasen, og jyderne havde tilsyneladende forsøgt at psyke det forstads-københavnske mandskab.

Men efter Hvidovre i lørdags kom tilbage fra 0-1 og 1-2 og vandt 3-2 over Vendsyssel FF, var det reelt slut, hvilket blev stadfæstet matematisk med Sønderjyskes 3-3 mod Næstved.

Hvidovre er oppe, og det er en af de største overraskelser i Superliga-historien, endnu større end da Hvidovre var oppe en enkelt sæson i 1996/97.

Det burde ikke kunne lade sig gøre.

190207

Hvidovre er en miniput i 1. Division sammenlignet med med-oprykkerne Vejle, men også målt op mod Sønderjyske, Vendsyssel FF, Helsingør, Fredericia, HB Køge og Hobro er Per Frandsen og Peter Lassens mandskab kraftigt underlegen.

Stadion er helt anderledes end de nye eller nyligt istandsatte arenaer, de fleste i 1. Division spiller på, og som alle i Superligaen råder over.

Forskellen mellem deltidsprofferne og deres modstandere bliver sportsligt langt større i Superligaen, og finansielt kommer man op i en række, hvor adskillige klubber befinder sig i en anden galakse end Hvidovre.

Ingen fattig-lapse, tak
Det her var jo sådan set ikke meningen.

Det står ikke sort på hvidt nogen steder, men det er effekten af eksempelvis licensreglerne, at Superliga-klubberne og dansk fodbold som helhed egentlig ikke vil have deltidsproffer på et utidssvarende stadion op i bedste række.

Forstå mig ret: Man respekterer selvsagt de sportslige resultater, og ingen ved deres fulde fem kommer til at argumentere for, at Hvidovres oprykning skulle være ufortjent eller forkert, når man vel har været rækkens bedste angrebshold.

Men de her licensregler, der også er del af en harmonisering på europæisk plan, er til at for at si deltidsproffer og mindre klubber på små arenaer fra.

Og det er altså virkelig, virkelig usædvanligt, hvad vi her er vidne til.

De seneste to-tre år har I set FC København, Brøndby IF, FC Midtjylland, AGF og FC Nordsjælland sætte transferrekorder, og de andre i Superligaen og i 1. Division har også skruet markant op den seneste håndfuld år.

Så er det ekstremt usædvanligt at se et deltidsprofessionelt hold rykke op, og det endda med et særdeles beskedent budget og uden en helt vild ungdomsafdeling, hvor et par gyldne årgange bærer det hele, som man måske har set i andre tilfælde.

Det her er vildere, end da Hobro kom op med nogle stærke individualister, ja det minder mest om, da B93 og Aarhus Fremad i slutningen af 90’erne var en kort tur i Superligaen.

Så ja, Hvidovre hører ikke til i Superligaen anno 2023, som dansk fodbold ser ud nu, og det bliver et fokuspunkt, hvis Hvidovre fra start har svært ved at samle sejre i Superligaen.

Godt at det sker
Men at fattig-lapse egentlig ikke burde have adgang til Superligaen, som reglerne er skruet sammen i dag, betyder jo ikke, at Hvidovres oprykning ikke er skøn og en herlig undtagelse fra det forudsigelige i at se de samme klubber år efter år.

Jeg kunne ærlig talt have svoret på, at vi ikke igen ville se deltidsproffer i Superligaen, og da slet ikke et hold, der ærlig talt lederne tankerne tilbage på de sensationelle 90’er-oprykkere i en tid, hvor der slet ikke var lige så mange fuldtidsprofessionelle hold i Danmark.

Det er herligt at tage fejl.

Der kommer helt sikkert knas med den dårlige bane på stadion i Hvidovre og faciliteterne der, hvis der ikke kommer et hurtigt, effektivt løft af begge dele, og det dur jo heller ikke, at Hvidovre bliver ved med at dele træningsanlæg med spyd- og diskos-kastere, som Per Frandsen fortalte om i Tipsbladet for et par uger siden.

Men alene for det friske pust er det værd at få Hvidovre op, og som det her hold har spillet i de bedste perioder i 1. Division, kommer man også til at tage overraskende sejre til sommer og i efteråret, hvis ellers truppen holder niveau eller bliver en smule bedre.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England sprudlede i underholdende målfest

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Succestræner død af kræft



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil