– De tager pis på os og landsholdet

LEDER: Det holder overhovedet ikke med 24 hold til EM, mener Tipsbladets redaktør, der ikke er det mindste formildet efter at have set modellen ved EM i 2016 og 2021.



Selv om det har været en skidt optakt til landskampene i et skidt landsholdsår, bør Kasper Hjulmands landshold trods alt kvalificere sig til EM i de to kampe mod Slovenien og Nordirland.

Tre point i aften i Parken er nok, og det skal kunne lade sig gøre, selv uden Rasmus Højlund og veteranerne Christian Eriksen og Simon Kjær.

For tredje gang kvalificerer 24 hold sig til slutrunden.

Da Danmark vandt EM for 31 år siden, var der otte hold, og da man ramte 16 hold fire år senere, var det perfekt til min smag.

Der var overraskelser med som Slovenien og Letland, men i sin kerne var EM koncentrationen af de bedste spillere ved den bedste landsholds-turnering i verden, langt bedre end FIFA’s VM.

Nu har vi så haft to EM-slutrunder med 24 hold. Så må jeg da have vænnet mig til det?

Ja, det har jeg. Men som med Superligaens latterlige playoffkamp om den sidste Europa-billet, har jeg ikke tænkt mig at knytte sylten, før det EM er lavet om.

Det er naturligvis de 24 hold og den elendige turnering, det giver i gruppefasen og ottendedelsfinalerne, jeg er tosset på.

Ved seneste EM gik Schweiz, Portugal, Tjekkiet og Ukraine videre som treere. Sådan var reglerne, selvfølgelig skal de række ud efter chancen, men hvor er det bare træls, at man kan spekulere i resultater og andres ulykke allerede fra anden runde i grupperne.

Det giver en slap gruppefase, som måske er spændende nok som intriger, men som belønner lodtrækningsheld og spekulation i resultater, der gavner begge hold i en afsluttende kamp.

218556

Løsningen er nem. Gå tilbage til 16 hold.

Det sker selvfølgelig ikke.

Så det realistiske er 32 hold.

Gå op på det gamle VM-format med otte grupper og fire hold i hver, hvor de to bedste går videre.

Rent sportsligt kan man for min skyld invitere de bedste fra Sydamerika, som man har truet med før i slagsmålene med FIFA, ellers er det jo bare et spørgsmål om, at hold som Sverige, Norge og Island også kommer med.

Og lad os da gøre det samme med VM. Helt seriøst. Man gik væk fra den totalt katastrofale gruppe-model i 2026 med tre hold i 16 puljer, hvor de to bedste gik videre, men det bliver jo stadig noget rod med otte af 12 treere, der går videre til 1/16-finaler.

I fulde alvor: Så vil jeg hellere have et VM med 64 deltagere, og så lever vi med, at der er kagehold i gruppefasen, som der alligevel har været i årtier.

Det er et idiotisk format, det vi igen skal se til EM i Tyskland.

Det handler ikke spor om sport: Det handler om, at UEFA-præsident Aleksandar Ceferin fik foræret formatet fra sin forgænger Michel Platini, og at sloveneren såvel som den franske levemand kunne få en masse ekstra stemmer fra de mindre nationer, der nu fik chancen for at komme til en slutrunde.

Det er at tage pis på os som fans og på de spillere og trænere, der knokler år efter år og sætter helbreddet på spil, i EM-sammenhæng for at præsidenten og hans mænd lettere kan blive genvalgt.

Vi og spillerne fortjener bedre, så lad os da udvide det EM – det er jo alligevel højeste mode i de her år at gøre turneringer større, så alle kan være med.





Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Endelig er der godt nyt

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Officielt: Sønderjyske sælger profil

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Deler godt Brøndby-nyt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica