Der sker ting og sager i Newcastle United.
Der skal bygges et nyt træningsanlæg, stadion får med garanti også mere end en klat frisk maling, der skal uddannes local lads på akademiet, så de kan blive Premier League-stjerner om fem-ti år, og så er der endelig kommet gang i transfermarkedet og ikke kun i form af purunge spillere, Mike Ashley håber på at sælge med fortjeneste om et par år.
Mest markant er selvfølgelig købene af 30-årige Chris Wood fra Burnley og 31-årige Kieran Trippier fra Atlético Madrid til en samlet pris på 330 millioner kroner, et januar-transferudlæg der hurtigt kan blive cirka dobbelt så stort, hvis man som ventet køber den brasilianske landsholdsspiller Bruno Guimarães af Olympique Lyon som tiltrængt forstærkning til midtbanen.
Da jeg tilbage i efteråret interviewede menneskerets-eksperten og fodboldelskeren Nicholas McGeehan fra Fair Square, gættede han på, at der efter nogle ugers kras kritik af de nye ejere fra Saudi-Arabien ville falde ro på.
– På den ene side tror jeg, det her kommer til at fungere for Saudi-Arabien. Ja, spotlightet er på sports washing og menneskerettigheder lige nu, men hvad sker der om to uger, når nyhedscyklussen er videre? Kommer journalisterne også til at skrive og fortælle om, at Saudi-Arabien er ledet af et morderisk regime, samtidig med at man spekulerer i, om Kylian Mbappé skifter til Newcastle? Det er jo ikke sådan, tingene hænger sammen, man kommer kun til at fokusere på Mbappé og hvem der ellers sættes i forbindelse med transfers, sagde Nicholas McGeehan fra FairSquare i Tipsbladet 22. oktober.
Diktaturets nye superklub ryster fodboldverdenen #pldk https://t.co/KNv5FV5azo
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 23, 2021
Og McGeehan fik stort set ret.
Newcastle er ellers i Saudi-Arabien lige nu på en træningstur, som ikke ligefrem gør noget for at styrke den papirtynde forklaring om, at den saudiarabiske regering og statsoverhovedet Mohammed Bin Salman overhovedet ikke har noget at gøre med den statslige investeringsfond PIF, hvor en række ministre sidder i bestyrelsen og alle større beslutninger kun træffes med MBS’ accept.
Men ud over spredte bemærkninger på sociale medier og enkelte små artikler i britiske medier om den åbenlyse PR-tur, hvor Newcastles trup var til landskamp den anden dag, er der stort set tavst nu.
De store pengebeløb, Newcastle kaster efter nye spillere og forsøger at lokke potentielle forstærkninger med har totalt overtaget dagsordenen, og på den måde er Saudi-Arabiens sportswashing-projekt allerede ved at lykkes.
Bevares, der er stadig mere kritisk lys på Newcastle og Saudi-Arabiens køb af klubben, end der er i snart sagt alle brancher.
Saudi-Arabien købte for få dage siden et kæmpe Esports-firma til flere gange prisen på Newcastle, uden nogen nærmest løftede et øjenbryn, ja det skulle da lige være over de mulige for at tjene nogle fede penge, der følger i kølvandet på den handel.
Men i det store hele er missionen ved at lykkes for Saudi-Arabien.
Man kobler sit navn til en populær fodboldklub og topspillere, der viser søndag efter søndag, og måske også i midtugen om et par år i andet end de tidlige runder i Liga Cuppen.
Det bestialske mord på systemkritikeren Jamal Khashoggi på Saudi-Arabiens konsulat i Istanbul, som Mohammed Bin Salman som absolut minimum kendte til på forhånd ifølge vestlige efterretningstjenester, skal langsomt vaskes væk, det samme skal tusinder af døde civile, herunder mange børn, i Yemen, hvor Saudi-Arabien i årevis har ført krig direkte eller via proxy-styrker mod ærkerivalen Irans favoritter i Houthi-militsen.
Welcome to Saudi Arabia, @NUFC 🇸🇦#PIF https://t.co/CifevM1Biz
— Public Investment Fund (@PIF_en) January 24, 2022
At Newcastle er på træningstur i storbyen Jeddah i Saudi-Arabien handler da også om, at ture dertil skal normaliseres og vi alle skal se, at man fint kan tage til et land under konstant økonomisk og social modernisering, præcis som da Justin Bieber afholdt koncert samme sted i december.
Til gengæld skal medier og fodboldfans helst ikke bryde deres små hoveder med, hvor mange systemkritikere, der sidder fængslet, hvor højt man ligger på verdensranglisten over årlige henrettelser, og hvorfor menneskeretsorganisationer ser Saudi-Arabiens styre som nogle af de værste menneskeretskrænkere på planeten.
https://www.hrw.org/world-report/2021/country-chapters/saudi-arabia
Newcastles træningstur og al hypen omkring deres transfers viser tydeligt, hvor effektivt det er at købe en fodboldklub, hvis man gerne vil have noget positiv opmærksomhed.
At der så følger en besk eftersmag af blod i Newcastles transfers, når Mohammed Bin Salman og hans styre skal vaske pletterne af efter Khashoggi og krigen i Yemen, er åbenbart der, hvor fodboldverdenen finansielt, kulturelt og i menneskelige værdier befinder sig anno 2022.
Læs også en dansk Newcastle-fans frustration over, at Premier League lod Saudi-Arabien købe Newcastle United, i denne artikel.
Newcastle-fan: PL kan ikke være det bekendt #pldk https://t.co/gRKW6p2V43
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 23, 2021
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TOPNYHED