Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 7. juli.
LEDER: Adskillige Superliga-klubber har haft snøren kastet et godt stykke ud på det dybe vand i de seneste uger og måneder.
FC København drømmer store drømme om Mohamed Daramy, og det forstår jeg godt.
Det krævede overtalelse at få dribleren tilbage på leje fra Ajax for et år siden, både for at få Daramy og Ajax med på idéen.
Nu håber FC København igen, og det giver mening sportsligt, fordi det er så svært at få en spiller, der kan sætte modstandere af. Hellere betale (meget) ekstra for Daramy end for en jævnaldrende eller lidt ældre spiller, man ikke er nær så sikker på, og som måske ikke er helt så god.
Kasper Dolberg, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney, Jannik Vestergaard, Robert Skov – der er en længere liste af danske spillere, man på den ene eller anden måde kunne se tilbage i Superligaen.
Før I råber i munden på hinanden, at det er fuldstændig latterligt at tænke på en Kasper Dolberg i Superligaen, så er det faktisk præcis, hvad de største Superliga-klubber gør: De overvejer, hvem der kan hentes hjem og hvornår og på hvilke vilkår. Ud over startere i Premier League og Champions League-klubber er ingen uden for rækkevidde.
Sagen er så selvfølgelig, at de danske profiler ofte er uden for rækkevidde alligevel.
På flere måder er afstandene sådan set ikke så store, som de nok har været tidligere.
En Superliga-klub med gode træningsfaciliteter og trænere kan sagtens holde en topspiller kampklar og træne ham. Forskellen på Ajax og FC København i den forgangne sæson inde på fodboldbanen var slet ikke så stor, som mange nok vil tro – ud over superklubber som Manchester City er forskellene ofte små.
Men noget ganske andet er de muligheder, det åbner at være i en klub med et stort navn, og det at opgive de muligheder.
Der er pengene.
Så uendelig mange spillere, agenter og direktører kæmper for, at lige præcis de enten får eller er med til at sikre en plads i en af de store klubber.
Bag Mohamed Daramy er der 20, 50, 200 spillere, der vil gå fra København til Amsterdam for at være med til den opstartstræning, Mohamed Daramy er kommet tilbage til, og med god grund.
Med sådan et klubnavn på CV’et kunne Mohamed Daramy gå fra klub til klub med store million-lønninger de næste mange år uden egentlig at være meget bedre end en række Superliga-spillere.
Det kommer så ikke til at ske, fordi Mohamed Daramy er en yderst talentfuld og dygtig fodboldspiller, men princippet er vigtigt.
Det burde ikke betyde så meget, som det gør, men der bliver set med mistro på spillere, der vender hurtigt hjem. Kunne de ikke klare det? Var de ikke dygtige nok?
Nogle gange er mistroen 100 procent velbegrundet, ofte er det bare en fodboldverden, der er konservativ.
Jeg kunne forestille mig, at flere topspillere vender hjem i de kommende år.
FC København får nok et nyt træningsanlæg om få år og er allerede ved at vokse sig til en mastodont, der forsøger at række ud efter klubber som føromtalte Ajax.
FC Midtjylland er lige flyttet ind på deres nye anlæg, FC Nordsjælland får snart en opgradering, og der er gode, internationale miljøer omkring disse og flere andre Superliga-hold.
Finansielt kan Superliga-klubberne også bedre følge med nu, selvom de naturligvis ikke matcher klubberne i Top 5-ligaerne.
FCK og FCM har flere år hentet eksspillere hjem, og FC Nordsjælland begynder snart på det samme.
Den helt store forhindring er at hente spillere i deres bedste år, og den kategori hører Mohamed Daramy i.
Det kommer fortsat til at være svært, men tanken om at hente store fodboldnavne til Superligaen er ikke så dum og overmodig, som den nogle gange kan lyde.

LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
