Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 7. juli.
LEDER: Adskillige Superliga-klubber har haft snøren kastet et godt stykke ud på det dybe vand i de seneste uger og måneder.
FC København drømmer store drømme om Mohamed Daramy, og det forstår jeg godt.
Det krævede overtalelse at få dribleren tilbage på leje fra Ajax for et år siden, både for at få Daramy og Ajax med på idéen.
Nu håber FC København igen, og det giver mening sportsligt, fordi det er så svært at få en spiller, der kan sætte modstandere af. Hellere betale (meget) ekstra for Daramy end for en jævnaldrende eller lidt ældre spiller, man ikke er nær så sikker på, og som måske ikke er helt så god.
Kasper Dolberg, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney, Jannik Vestergaard, Robert Skov – der er en længere liste af danske spillere, man på den ene eller anden måde kunne se tilbage i Superligaen.
Før I råber i munden på hinanden, at det er fuldstændig latterligt at tænke på en Kasper Dolberg i Superligaen, så er det faktisk præcis, hvad de største Superliga-klubber gør: De overvejer, hvem der kan hentes hjem og hvornår og på hvilke vilkår. Ud over startere i Premier League og Champions League-klubber er ingen uden for rækkevidde.
Sagen er så selvfølgelig, at de danske profiler ofte er uden for rækkevidde alligevel.
På flere måder er afstandene sådan set ikke så store, som de nok har været tidligere.
En Superliga-klub med gode træningsfaciliteter og trænere kan sagtens holde en topspiller kampklar og træne ham. Forskellen på Ajax og FC København i den forgangne sæson inde på fodboldbanen var slet ikke så stor, som mange nok vil tro – ud over superklubber som Manchester City er forskellene ofte små.
Men noget ganske andet er de muligheder, det åbner at være i en klub med et stort navn, og det at opgive de muligheder.
Der er pengene.
Så uendelig mange spillere, agenter og direktører kæmper for, at lige præcis de enten får eller er med til at sikre en plads i en af de store klubber.
Bag Mohamed Daramy er der 20, 50, 200 spillere, der vil gå fra København til Amsterdam for at være med til den opstartstræning, Mohamed Daramy er kommet tilbage til, og med god grund.
Med sådan et klubnavn på CV’et kunne Mohamed Daramy gå fra klub til klub med store million-lønninger de næste mange år uden egentlig at være meget bedre end en række Superliga-spillere.
Det kommer så ikke til at ske, fordi Mohamed Daramy er en yderst talentfuld og dygtig fodboldspiller, men princippet er vigtigt.
Det burde ikke betyde så meget, som det gør, men der bliver set med mistro på spillere, der vender hurtigt hjem. Kunne de ikke klare det? Var de ikke dygtige nok?
Nogle gange er mistroen 100 procent velbegrundet, ofte er det bare en fodboldverden, der er konservativ.
Jeg kunne forestille mig, at flere topspillere vender hjem i de kommende år.
FC København får nok et nyt træningsanlæg om få år og er allerede ved at vokse sig til en mastodont, der forsøger at række ud efter klubber som føromtalte Ajax.
FC Midtjylland er lige flyttet ind på deres nye anlæg, FC Nordsjælland får snart en opgradering, og der er gode, internationale miljøer omkring disse og flere andre Superliga-hold.
Finansielt kan Superliga-klubberne også bedre følge med nu, selvom de naturligvis ikke matcher klubberne i Top 5-ligaerne.
FCK og FCM har flere år hentet eksspillere hjem, og FC Nordsjælland begynder snart på det samme.
Den helt store forhindring er at hente spillere i deres bedste år, og den kategori hører Mohamed Daramy i.
Det kommer fortsat til at være svært, men tanken om at hente store fodboldnavne til Superligaen er ikke så dum og overmodig, som den nogle gange kan lyde.

– Det har man nok aldrig set før
Her er alle VM-puljerne
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Her er alle VM-grupperne
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Vil være en af verdens største klubber om fem år
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
På rov i FC København
Kenneth Perez giver interview til Playboy
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
