Derfor tøver danske stjerner med at vende hjem

Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, giver forklaringen på, hvorfor det er svært at tiltrække danske stjerner tilbage til Superligaen.



Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 7. juli.

LEDER: Adskillige Superliga-klubber har haft snøren kastet et godt stykke ud på det dybe vand i de seneste uger og måneder.

FC København drømmer store drømme om Mohamed Daramy, og det forstår jeg godt.

Det krævede overtalelse at få dribleren tilbage på leje fra Ajax for et år siden, både for at få Daramy og Ajax med på idéen.

Nu håber FC København igen, og det giver mening sportsligt, fordi det er så svært at få en spiller, der kan sætte modstandere af. Hellere betale (meget) ekstra for Daramy end for en jævnaldrende eller lidt ældre spiller, man ikke er nær så sikker på, og som måske ikke er helt så god.

Kasper Dolberg, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney, Jannik Vestergaard, Robert Skov – der er en længere liste af danske spillere, man på den ene eller anden måde kunne se tilbage i Superligaen.

Før I råber i munden på hinanden, at det er fuldstændig latterligt at tænke på en Kasper Dolberg i Superligaen, så er det faktisk præcis, hvad de største Superliga-klubber gør: De overvejer, hvem der kan hentes hjem og hvornår og på hvilke vilkår. Ud over startere i Premier League og Champions League-klubber er ingen uden for rækkevidde.

Sagen er så selvfølgelig, at de danske profiler ofte er uden for rækkevidde alligevel.

På flere måder er afstandene sådan set ikke så store, som de nok har været tidligere.

En Superliga-klub med gode træningsfaciliteter og trænere kan sagtens holde en topspiller kampklar og træne ham. Forskellen på Ajax og FC København i den forgangne sæson inde på fodboldbanen var slet ikke så stor, som mange nok vil tro – ud over superklubber som Manchester City er forskellene ofte små.

Men noget ganske andet er de muligheder, det åbner at være i en klub med et stort navn, og det at opgive de muligheder.

Der er pengene.

Så uendelig mange spillere, agenter og direktører kæmper for, at lige præcis de enten får eller er med til at sikre en plads i en af de store klubber.

Bag Mohamed Daramy er der 20, 50, 200 spillere, der vil gå fra København til Amsterdam for at være med til den opstartstræning, Mohamed Daramy er kommet tilbage til, og med god grund.

Med sådan et klubnavn på CV’et kunne Mohamed Daramy gå fra klub til klub med store million-lønninger de næste mange år uden egentlig at være meget bedre end en række Superliga-spillere.

Det kommer så ikke til at ske, fordi Mohamed Daramy er en yderst talentfuld og dygtig fodboldspiller, men princippet er vigtigt.

Det burde ikke betyde så meget, som det gør, men der bliver set med mistro på spillere, der vender hurtigt hjem. Kunne de ikke klare det? Var de ikke dygtige nok?

Nogle gange er mistroen 100 procent velbegrundet, ofte er det bare en fodboldverden, der er konservativ.

Jeg kunne forestille mig, at flere topspillere vender hjem i de kommende år.

FC København får nok et nyt træningsanlæg om få år og er allerede ved at vokse sig til en mastodont, der forsøger at række ud efter klubber som føromtalte Ajax.

FC Midtjylland er lige flyttet ind på deres nye anlæg, FC Nordsjælland får snart en opgradering, og der er gode, internationale miljøer omkring disse og flere andre Superliga-hold.

Finansielt kan Superliga-klubberne også bedre følge med nu, selvom de naturligvis ikke matcher klubberne i Top 5-ligaerne.

FCK og FCM har flere år hentet eksspillere hjem, og FC Nordsjælland begynder snart på det samme.

Den helt store forhindring er at hente spillere i deres bedste år, og den kategori hører Mohamed Daramy i.

Det kommer fortsat til at være svært, men tanken om at hente store fodboldnavne til Superligaen er ikke så dum og overmodig, som den nogle gange kan lyde.

Tipsbladet_forside_7juli23







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Thomas Delaney er fortid’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Det betyder intet mod Liverpool

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Mathias Zanka går viralt

PSG – Liverpool

Tung torsdagskamp i Porto

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal