Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 7. juli.
LEDER: Adskillige Superliga-klubber har haft snøren kastet et godt stykke ud på det dybe vand i de seneste uger og måneder.
FC København drømmer store drømme om Mohamed Daramy, og det forstår jeg godt.
Det krævede overtalelse at få dribleren tilbage på leje fra Ajax for et år siden, både for at få Daramy og Ajax med på idéen.
Nu håber FC København igen, og det giver mening sportsligt, fordi det er så svært at få en spiller, der kan sætte modstandere af. Hellere betale (meget) ekstra for Daramy end for en jævnaldrende eller lidt ældre spiller, man ikke er nær så sikker på, og som måske ikke er helt så god.
Kasper Dolberg, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney, Jannik Vestergaard, Robert Skov – der er en længere liste af danske spillere, man på den ene eller anden måde kunne se tilbage i Superligaen.
Før I råber i munden på hinanden, at det er fuldstændig latterligt at tænke på en Kasper Dolberg i Superligaen, så er det faktisk præcis, hvad de største Superliga-klubber gør: De overvejer, hvem der kan hentes hjem og hvornår og på hvilke vilkår. Ud over startere i Premier League og Champions League-klubber er ingen uden for rækkevidde.
Sagen er så selvfølgelig, at de danske profiler ofte er uden for rækkevidde alligevel.
På flere måder er afstandene sådan set ikke så store, som de nok har været tidligere.
En Superliga-klub med gode træningsfaciliteter og trænere kan sagtens holde en topspiller kampklar og træne ham. Forskellen på Ajax og FC København i den forgangne sæson inde på fodboldbanen var slet ikke så stor, som mange nok vil tro – ud over superklubber som Manchester City er forskellene ofte små.
Men noget ganske andet er de muligheder, det åbner at være i en klub med et stort navn, og det at opgive de muligheder.
Der er pengene.
Så uendelig mange spillere, agenter og direktører kæmper for, at lige præcis de enten får eller er med til at sikre en plads i en af de store klubber.
Bag Mohamed Daramy er der 20, 50, 200 spillere, der vil gå fra København til Amsterdam for at være med til den opstartstræning, Mohamed Daramy er kommet tilbage til, og med god grund.
Med sådan et klubnavn på CV’et kunne Mohamed Daramy gå fra klub til klub med store million-lønninger de næste mange år uden egentlig at være meget bedre end en række Superliga-spillere.
Det kommer så ikke til at ske, fordi Mohamed Daramy er en yderst talentfuld og dygtig fodboldspiller, men princippet er vigtigt.
Det burde ikke betyde så meget, som det gør, men der bliver set med mistro på spillere, der vender hurtigt hjem. Kunne de ikke klare det? Var de ikke dygtige nok?
Nogle gange er mistroen 100 procent velbegrundet, ofte er det bare en fodboldverden, der er konservativ.
Jeg kunne forestille mig, at flere topspillere vender hjem i de kommende år.
FC København får nok et nyt træningsanlæg om få år og er allerede ved at vokse sig til en mastodont, der forsøger at række ud efter klubber som føromtalte Ajax.
FC Midtjylland er lige flyttet ind på deres nye anlæg, FC Nordsjælland får snart en opgradering, og der er gode, internationale miljøer omkring disse og flere andre Superliga-hold.
Finansielt kan Superliga-klubberne også bedre følge med nu, selvom de naturligvis ikke matcher klubberne i Top 5-ligaerne.
FCK og FCM har flere år hentet eksspillere hjem, og FC Nordsjælland begynder snart på det samme.
Den helt store forhindring er at hente spillere i deres bedste år, og den kategori hører Mohamed Daramy i.
Det kommer fortsat til at være svært, men tanken om at hente store fodboldnavne til Superligaen er ikke så dum og overmodig, som den nogle gange kan lyde.

LIVE
LIVE: Sådan starter OB, Randers, SIF og Fredericia
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
OB – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
