Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 7. juli.
LEDER: Adskillige Superliga-klubber har haft snøren kastet et godt stykke ud på det dybe vand i de seneste uger og måneder.
FC København drømmer store drømme om Mohamed Daramy, og det forstår jeg godt.
Det krævede overtalelse at få dribleren tilbage på leje fra Ajax for et år siden, både for at få Daramy og Ajax med på idéen.
Nu håber FC København igen, og det giver mening sportsligt, fordi det er så svært at få en spiller, der kan sætte modstandere af. Hellere betale (meget) ekstra for Daramy end for en jævnaldrende eller lidt ældre spiller, man ikke er nær så sikker på, og som måske ikke er helt så god.
Kasper Dolberg, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney, Jannik Vestergaard, Robert Skov – der er en længere liste af danske spillere, man på den ene eller anden måde kunne se tilbage i Superligaen.
Før I råber i munden på hinanden, at det er fuldstændig latterligt at tænke på en Kasper Dolberg i Superligaen, så er det faktisk præcis, hvad de største Superliga-klubber gør: De overvejer, hvem der kan hentes hjem og hvornår og på hvilke vilkår. Ud over startere i Premier League og Champions League-klubber er ingen uden for rækkevidde.
Sagen er så selvfølgelig, at de danske profiler ofte er uden for rækkevidde alligevel.
På flere måder er afstandene sådan set ikke så store, som de nok har været tidligere.
En Superliga-klub med gode træningsfaciliteter og trænere kan sagtens holde en topspiller kampklar og træne ham. Forskellen på Ajax og FC København i den forgangne sæson inde på fodboldbanen var slet ikke så stor, som mange nok vil tro – ud over superklubber som Manchester City er forskellene ofte små.
Men noget ganske andet er de muligheder, det åbner at være i en klub med et stort navn, og det at opgive de muligheder.
Der er pengene.
Så uendelig mange spillere, agenter og direktører kæmper for, at lige præcis de enten får eller er med til at sikre en plads i en af de store klubber.
Bag Mohamed Daramy er der 20, 50, 200 spillere, der vil gå fra København til Amsterdam for at være med til den opstartstræning, Mohamed Daramy er kommet tilbage til, og med god grund.
Med sådan et klubnavn på CV’et kunne Mohamed Daramy gå fra klub til klub med store million-lønninger de næste mange år uden egentlig at være meget bedre end en række Superliga-spillere.
Det kommer så ikke til at ske, fordi Mohamed Daramy er en yderst talentfuld og dygtig fodboldspiller, men princippet er vigtigt.
Det burde ikke betyde så meget, som det gør, men der bliver set med mistro på spillere, der vender hurtigt hjem. Kunne de ikke klare det? Var de ikke dygtige nok?
Nogle gange er mistroen 100 procent velbegrundet, ofte er det bare en fodboldverden, der er konservativ.
Jeg kunne forestille mig, at flere topspillere vender hjem i de kommende år.
FC København får nok et nyt træningsanlæg om få år og er allerede ved at vokse sig til en mastodont, der forsøger at række ud efter klubber som føromtalte Ajax.
FC Midtjylland er lige flyttet ind på deres nye anlæg, FC Nordsjælland får snart en opgradering, og der er gode, internationale miljøer omkring disse og flere andre Superliga-hold.
Finansielt kan Superliga-klubberne også bedre følge med nu, selvom de naturligvis ikke matcher klubberne i Top 5-ligaerne.
FCK og FCM har flere år hentet eksspillere hjem, og FC Nordsjælland begynder snart på det samme.
Den helt store forhindring er at hente spillere i deres bedste år, og den kategori hører Mohamed Daramy i.
Det kommer fortsat til at være svært, men tanken om at hente store fodboldnavne til Superligaen er ikke så dum og overmodig, som den nogle gange kan lyde.

LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
Viborg FF – AGF
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
Jakob Poulsen med dyster melding
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
Højlund stjæler overskrifter
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
