Derfor tøver danske stjerner med at vende hjem

Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, giver forklaringen på, hvorfor det er svært at tiltrække danske stjerner tilbage til Superligaen.



Lederen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 7. juli.

LEDER: Adskillige Superliga-klubber har haft snøren kastet et godt stykke ud på det dybe vand i de seneste uger og måneder.

FC København drømmer store drømme om Mohamed Daramy, og det forstår jeg godt.

Det krævede overtalelse at få dribleren tilbage på leje fra Ajax for et år siden, både for at få Daramy og Ajax med på idéen.

Nu håber FC København igen, og det giver mening sportsligt, fordi det er så svært at få en spiller, der kan sætte modstandere af. Hellere betale (meget) ekstra for Daramy end for en jævnaldrende eller lidt ældre spiller, man ikke er nær så sikker på, og som måske ikke er helt så god.

Kasper Dolberg, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney, Jannik Vestergaard, Robert Skov – der er en længere liste af danske spillere, man på den ene eller anden måde kunne se tilbage i Superligaen.

Før I råber i munden på hinanden, at det er fuldstændig latterligt at tænke på en Kasper Dolberg i Superligaen, så er det faktisk præcis, hvad de største Superliga-klubber gør: De overvejer, hvem der kan hentes hjem og hvornår og på hvilke vilkår. Ud over startere i Premier League og Champions League-klubber er ingen uden for rækkevidde.

Sagen er så selvfølgelig, at de danske profiler ofte er uden for rækkevidde alligevel.

På flere måder er afstandene sådan set ikke så store, som de nok har været tidligere.

En Superliga-klub med gode træningsfaciliteter og trænere kan sagtens holde en topspiller kampklar og træne ham. Forskellen på Ajax og FC København i den forgangne sæson inde på fodboldbanen var slet ikke så stor, som mange nok vil tro – ud over superklubber som Manchester City er forskellene ofte små.

Men noget ganske andet er de muligheder, det åbner at være i en klub med et stort navn, og det at opgive de muligheder.

Der er pengene.

Så uendelig mange spillere, agenter og direktører kæmper for, at lige præcis de enten får eller er med til at sikre en plads i en af de store klubber.

Bag Mohamed Daramy er der 20, 50, 200 spillere, der vil gå fra København til Amsterdam for at være med til den opstartstræning, Mohamed Daramy er kommet tilbage til, og med god grund.

Med sådan et klubnavn på CV’et kunne Mohamed Daramy gå fra klub til klub med store million-lønninger de næste mange år uden egentlig at være meget bedre end en række Superliga-spillere.

Det kommer så ikke til at ske, fordi Mohamed Daramy er en yderst talentfuld og dygtig fodboldspiller, men princippet er vigtigt.

Det burde ikke betyde så meget, som det gør, men der bliver set med mistro på spillere, der vender hurtigt hjem. Kunne de ikke klare det? Var de ikke dygtige nok?

Nogle gange er mistroen 100 procent velbegrundet, ofte er det bare en fodboldverden, der er konservativ.

Jeg kunne forestille mig, at flere topspillere vender hjem i de kommende år.

FC København får nok et nyt træningsanlæg om få år og er allerede ved at vokse sig til en mastodont, der forsøger at række ud efter klubber som føromtalte Ajax.

FC Midtjylland er lige flyttet ind på deres nye anlæg, FC Nordsjælland får snart en opgradering, og der er gode, internationale miljøer omkring disse og flere andre Superliga-hold.

Finansielt kan Superliga-klubberne også bedre følge med nu, selvom de naturligvis ikke matcher klubberne i Top 5-ligaerne.

FCK og FCM har flere år hentet eksspillere hjem, og FC Nordsjælland begynder snart på det samme.

Den helt store forhindring er at hente spillere i deres bedste år, og den kategori hører Mohamed Daramy i.

Det kommer fortsat til at være svært, men tanken om at hente store fodboldnavne til Superligaen er ikke så dum og overmodig, som den nogle gange kan lyde.

Tipsbladet_forside_7juli23





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Bournemouth knækker Liverpool

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse