DENNE TEKST ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023
Ironien er til at få øje på i såvel Frankrig som England, når det nu er netop Jim Ratcliffe og Ineos, der på papiret er den store rival til Qatars bud på Manchester United.
Qatar forsøger at maskere Manchester United-købet som værende på vegne af en privat erhvervsmand, Jassim bin Hamad Al Thani.
Han er søn af den tidligere premierminister, og, skal vi ifølge Qatars velplacerede propaganda tro, helt uafhængig af den altdominerende kongefamilie i hjemlandet, som om man lige fik lov at købe verdens mest omtalte fodboldklub for omkring 50 milliarder kroner uden at gøre det på vegne af det sports-storsatsende emir-dømme.
Han og Qatar ser nu alligevel ud til at kunne byde på Manchester United uden at frygte for ejerskabet af Paris Saint-Germain, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferins medie-udtalelser om at lempe forbuddet mod at eje to eller flere klubber, der mødes i samme Europa-turnering, er tegn på, at UEFA er ved at kaste håndklædet i ringen mod flerklubs-ejerskaber.
Det vil på papiret også være en redning for Jim Ratcliffe og Ineos, hvis de til sidst står tilbage som hovedaktionærer i Manchester United, samtidig med at man ejer Nice.
Bliver Nice klemt?
Ét er, at Jim Ratcliffe måske juridisk kan få lov at eje både Manchester United og Nice, og sende dem i Champions League samtidig.

Noget andet er, om det er den bedste løsning for Jim Ratcliffe, Nice og Manchester United.
Ud over, at Ceferin og UEFA faktisk skal ændre reglerne og tillade to klubber med samme ejer at spille i Champions League (om end man på mystisk vis har tilladt Leipzig og Salzburg netop det), er der forskel på nationalstaten Qatars lyst og mulighed for bare frit at bruge milliarder på fodbold, og så Ratcliffes.
Ligesom FC Midtjylland oplever i disse år, hvor ejer Matthew Benham forståeligt nok er mest fokuseret på favoritklubben Brentford i Premier League, kan Nice trods alverdens forsikringer om det modsatte ende som en forsømt eftertanke, mens Ratcliffe forsøger at føre Manchester United tilbage til storhed.
De seneste års slutplaceringer i Ligue 1 som nummer syv, seks, ni, fem og den aktuelle niendeplads umiddelbart bag miniputten Clermont dufter ikke af storhed eller kommende år med masser af hæder og triumf, når nu Ratcliffe har brugt så mange penge i Nice, som han har.
Manchester United har efterhånden været til salg i et halvt år, og de potentielle købere anført af Ratcliffe og Jassim bin Hamad Al Thani har flere gange indsendt opdaterede bud til familien Glazer.
Der er i såvel Storbritannien som USA en mistanke om, at brødrene Joel og Avram Glazer, der er de mest aktive i arbejdet med Manchester United, i virkeligheden ønsker at beholde kontrollen med klubben.
Qatar ses som den mest realistiske køber af United til en pris omkring 50 milliarder kroner.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Arsenal snublede i guldkampen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Silkeborg-comeback giver håb
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
FC København med overtidssejr over Randers
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT