DENNE TEKST ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023
Ironien er til at få øje på i såvel Frankrig som England, når det nu er netop Jim Ratcliffe og Ineos, der på papiret er den store rival til Qatars bud på Manchester United.
Qatar forsøger at maskere Manchester United-købet som værende på vegne af en privat erhvervsmand, Jassim bin Hamad Al Thani.
Han er søn af den tidligere premierminister, og, skal vi ifølge Qatars velplacerede propaganda tro, helt uafhængig af den altdominerende kongefamilie i hjemlandet, som om man lige fik lov at købe verdens mest omtalte fodboldklub for omkring 50 milliarder kroner uden at gøre det på vegne af det sports-storsatsende emir-dømme.
Han og Qatar ser nu alligevel ud til at kunne byde på Manchester United uden at frygte for ejerskabet af Paris Saint-Germain, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferins medie-udtalelser om at lempe forbuddet mod at eje to eller flere klubber, der mødes i samme Europa-turnering, er tegn på, at UEFA er ved at kaste håndklædet i ringen mod flerklubs-ejerskaber.
Det vil på papiret også være en redning for Jim Ratcliffe og Ineos, hvis de til sidst står tilbage som hovedaktionærer i Manchester United, samtidig med at man ejer Nice.
Bliver Nice klemt?
Ét er, at Jim Ratcliffe måske juridisk kan få lov at eje både Manchester United og Nice, og sende dem i Champions League samtidig.

Noget andet er, om det er den bedste løsning for Jim Ratcliffe, Nice og Manchester United.
Ud over, at Ceferin og UEFA faktisk skal ændre reglerne og tillade to klubber med samme ejer at spille i Champions League (om end man på mystisk vis har tilladt Leipzig og Salzburg netop det), er der forskel på nationalstaten Qatars lyst og mulighed for bare frit at bruge milliarder på fodbold, og så Ratcliffes.
Ligesom FC Midtjylland oplever i disse år, hvor ejer Matthew Benham forståeligt nok er mest fokuseret på favoritklubben Brentford i Premier League, kan Nice trods alverdens forsikringer om det modsatte ende som en forsømt eftertanke, mens Ratcliffe forsøger at føre Manchester United tilbage til storhed.
De seneste års slutplaceringer i Ligue 1 som nummer syv, seks, ni, fem og den aktuelle niendeplads umiddelbart bag miniputten Clermont dufter ikke af storhed eller kommende år med masser af hæder og triumf, når nu Ratcliffe har brugt så mange penge i Nice, som han har.
Manchester United har efterhånden været til salg i et halvt år, og de potentielle købere anført af Ratcliffe og Jassim bin Hamad Al Thani har flere gange indsendt opdaterede bud til familien Glazer.
Der er i såvel Storbritannien som USA en mistanke om, at brødrene Joel og Avram Glazer, der er de mest aktive i arbejdet med Manchester United, i virkeligheden ønsker at beholde kontrollen med klubben.
Qatar ses som den mest realistiske køber af United til en pris omkring 50 milliarder kroner.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– En gigantisk nedtur!
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Farzam: En gave for FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
AGF smider sejren i de døende sekunder
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham