DENNE TEKST ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023
Ironien er til at få øje på i såvel Frankrig som England, når det nu er netop Jim Ratcliffe og Ineos, der på papiret er den store rival til Qatars bud på Manchester United.
Qatar forsøger at maskere Manchester United-købet som værende på vegne af en privat erhvervsmand, Jassim bin Hamad Al Thani.
Han er søn af den tidligere premierminister, og, skal vi ifølge Qatars velplacerede propaganda tro, helt uafhængig af den altdominerende kongefamilie i hjemlandet, som om man lige fik lov at købe verdens mest omtalte fodboldklub for omkring 50 milliarder kroner uden at gøre det på vegne af det sports-storsatsende emir-dømme.
Han og Qatar ser nu alligevel ud til at kunne byde på Manchester United uden at frygte for ejerskabet af Paris Saint-Germain, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferins medie-udtalelser om at lempe forbuddet mod at eje to eller flere klubber, der mødes i samme Europa-turnering, er tegn på, at UEFA er ved at kaste håndklædet i ringen mod flerklubs-ejerskaber.
Det vil på papiret også være en redning for Jim Ratcliffe og Ineos, hvis de til sidst står tilbage som hovedaktionærer i Manchester United, samtidig med at man ejer Nice.
Bliver Nice klemt?
Ét er, at Jim Ratcliffe måske juridisk kan få lov at eje både Manchester United og Nice, og sende dem i Champions League samtidig.
Noget andet er, om det er den bedste løsning for Jim Ratcliffe, Nice og Manchester United.
Ud over, at Ceferin og UEFA faktisk skal ændre reglerne og tillade to klubber med samme ejer at spille i Champions League (om end man på mystisk vis har tilladt Leipzig og Salzburg netop det), er der forskel på nationalstaten Qatars lyst og mulighed for bare frit at bruge milliarder på fodbold, og så Ratcliffes.
Ligesom FC Midtjylland oplever i disse år, hvor ejer Matthew Benham forståeligt nok er mest fokuseret på favoritklubben Brentford i Premier League, kan Nice trods alverdens forsikringer om det modsatte ende som en forsømt eftertanke, mens Ratcliffe forsøger at føre Manchester United tilbage til storhed.
De seneste års slutplaceringer i Ligue 1 som nummer syv, seks, ni, fem og den aktuelle niendeplads umiddelbart bag miniputten Clermont dufter ikke af storhed eller kommende år med masser af hæder og triumf, når nu Ratcliffe har brugt så mange penge i Nice, som han har.
Manchester United har efterhånden været til salg i et halvt år, og de potentielle købere anført af Ratcliffe og Jassim bin Hamad Al Thani har flere gange indsendt opdaterede bud til familien Glazer.
Der er i såvel Storbritannien som USA en mistanke om, at brødrene Joel og Avram Glazer, der er de mest aktive i arbejdet med Manchester United, i virkeligheden ønsker at beholde kontrollen med klubben.
Qatar ses som den mest realistiske køber af United til en pris omkring 50 milliarder kroner.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

FC København – FC Midtjylland

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Vil købe Oliver Christensen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Vanvidsskifte under opsejling?

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt