Det betyder Man United-jagt for Schmeichel

ANALYSE: Nices ejer Jim Ratcliffe forsøger at købe Manchester United, og det kan både få konsekvenser i Manchester og for Kasper Schmeichel og kollegerne i Nice.



DENNE TEKST ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023

Ironien er til at få øje på i såvel Frankrig som England, når det nu er netop Jim Ratcliffe og Ineos, der på papiret er den store rival til Qatars bud på Manchester United.

Qatar forsøger at maskere Manchester United-købet som værende på vegne af en privat erhvervsmand, Jassim bin Hamad Al Thani.

Han er søn af den tidligere premierminister, og, skal vi ifølge Qatars velplacerede propaganda tro, helt uafhængig af den altdominerende kongefamilie i hjemlandet, som om man lige fik lov at købe verdens mest omtalte fodboldklub for omkring 50 milliarder kroner uden at gøre det på vegne af det sports-storsatsende emir-dømme.

Han og Qatar ser nu alligevel ud til at kunne byde på Manchester United uden at frygte for ejerskabet af Paris Saint-Germain, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferins medie-udtalelser om at lempe forbuddet mod at eje to eller flere klubber, der mødes i samme Europa-turnering, er tegn på, at UEFA er ved at kaste håndklædet i ringen mod flerklubs-ejerskaber.

Det vil på papiret også være en redning for Jim Ratcliffe og Ineos, hvis de til sidst står tilbage som hovedaktionærer i Manchester United, samtidig med at man ejer Nice.

Bliver Nice klemt?
Ét er, at Jim Ratcliffe måske juridisk kan få lov at eje både Manchester United og Nice, og sende dem i Champions League samtidig.

188530

Noget andet er, om det er den bedste løsning for Jim Ratcliffe, Nice og Manchester United.

Ud over, at Ceferin og UEFA faktisk skal ændre reglerne og tillade to klubber med samme ejer at spille i Champions League (om end man på mystisk vis har tilladt Leipzig og Salzburg netop det), er der forskel på nationalstaten Qatars lyst og mulighed for bare frit at bruge milliarder på fodbold, og så Ratcliffes.

Ligesom FC Midtjylland oplever i disse år, hvor ejer Matthew Benham forståeligt nok er mest fokuseret på favoritklubben Brentford i Premier League, kan Nice trods alverdens forsikringer om det modsatte ende som en forsømt eftertanke, mens Ratcliffe forsøger at føre Manchester United tilbage til storhed.

De seneste års slutplaceringer i Ligue 1 som nummer syv, seks, ni, fem og den aktuelle niendeplads umiddelbart bag miniputten Clermont dufter ikke af storhed eller kommende år med masser af hæder og triumf, når nu Ratcliffe har brugt så mange penge i Nice, som han har.

Manchester United har efterhånden været til salg i et halvt år, og de potentielle købere anført af Ratcliffe og Jassim bin Hamad Al Thani har flere gange indsendt opdaterede bud til familien Glazer.

Der er i såvel Storbritannien som USA en mistanke om, at brødrene Joel og Avram Glazer, der er de mest aktive i arbejdet med Manchester United, i virkeligheden ønsker at beholde kontrollen med klubben.

Qatar ses som den mest realistiske køber af United til en pris omkring 50 milliarder kroner.





LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Klart svar om Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København

Superliga-klub tæt på ny angriber

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby