TRONDHEIM (Tipsbladet): Jeg ved ikke, hvad der er det mest bekymrende.
Er det, at UEFA stædigt holder fast i, at Alexander Dyukov sagtens kan fortsætte som medlem af UEFA’s øverste råd, eksekutivkomiteen?
Eller at man torsdag fastholdt en plads til oligarken Oleg Deripaskas ekskone Polina Jumasjeva i, og hold nu fast, UEFA’s komité for good governance, der altså arbejder med bedre ledelse, åbenhed og sunde processer i fodbold?
Mit svar er ingen af delene, for Ruslands styres indflydelse på fodbold i Europa stikker dybere.
Men det er bizart at se den helt åbenlyse omfavnelse af Putins styres topfolk, når man nu, helt rimeligt, har udelukket russiske hold fra at spille i UEFA-turneringer.
I husker nok, da den private hær Wagner under ledelse af Jevgenij Prigosjin sidste sommer truede med at indtage Moskva og vælte Putins regime.
Det var selvfølgelig tomme trusler, og Prigosjin faldt nogle uger senere ned med sit privatfly, hvor nogen tilsyneladende ved et uheld havde glemt en bombe.
Men Putin og hans løjtnanter var tilsyneladende så urolige over Prigosjins magt, at de havde fået, måske tilladt, andre stærke aktører i Rusland at bygge deres egne private hære.
En af dem var energi-giganten Gazprom og deres topchef Alexander Dyukov, der altså nu både har hænderne fulde med at få smuglet russisk olie ind i Europa og deres egen private hær.
Dyukov sad side om side i salen til UEFA’s kongres med kollegerne i Europa, herunder fra Ukraine, som Dyukovs chef Vladimir Putin for to år siden invaderede.
At man fortsat har et medlem i governance-komitéen virker mest af alt som drilleri, når nu Polina Jumasjevas eksmand Oleg er underlagt sanktioner efter Ruslands invasion.
Der er flere andre medlemmer fra Rusland og Putins allierede i krigen mod Ukraine, Aleksandr Lukasjenkos Belarus, men det er hverken krigsherrer eller mærkværdige udnævnelser, der virker som åbenlyse provokationer, der er det mest bekymrende her.

Aleksandar Ceferin (til højre) med Vladimir Putin (til venstre) til en møde i 2019
Nej, mere bekymrende lader det til, at et nyt forsøg på at gøde jorden for russiske holds retur til UEFA-turneringer lader til at være undervejs i europæisk fodbold, selvom man stædigt fastholder, det ikke kommer på tale før en krigsafslutning.
I husker måske sidste efterårs skamfulde forsøg på at fodre os russisk propaganda om, at det er brud på FN-konventioner om børns rettigheder ikke at få lov til at spille i UEFA-turneringer med U/17-landsholdet.
Jeg har på Play The Games konference i Trondheim de seneste dage hørt ukrainske atleter og politikere fortælle om deres dræbte kolleger, voksne og teenagere, og sportsanlæg i Ukraine smadret af russiske missilangreb og droner, eller skudt ned af den russiske invasionshær.
Det får ikke søforklaringen om russiske teenage-talenter fra storklubber som Zenit, CSKA og Krasnodar, hvor de får gode karrierer på millionkontrakter, som ofre for UEFA’s udelukkelse af russerne fra UEFA-turneringer, til at blive mindre pinlig.
Hvorfor bringer jeg det på banen?
Fordi jeg ikke har hørt hverken DBU-formand Jesper Møller eller Aleksandar Ceferin fortælle os, at princip-beslutningen om at lukke Rusland ind igen er taget af bordet.
Det var, på typisk UEFA-manér, kun den tekniske implementering, der ikke lige kunne lade sig gøre i oktober, hvor skandalen kostede UEFA-vicepræsident Karl-Erik Nilsson en post i toppen af svensk idrætsliv.
Ruslands landshold spillede i 2023 seks landskampe mod Iran, Irak, Qatar, Cameroun, Kenya og Cuba. Til marts møder man Danmarks EM-modstander Serbien i Moskva.
Det meget omtalte U/17-landshold spillede otte kampe i 2023 og er i ilden igen fra slutningen af næste uge med tre kampe mod Kasakhstan, Tajikistan og Belarus.
I dag brager det løs i UEFA-land efter kongressen i Paris, hvor præsident Aleksandar Ceferin overraskende fortalte, at han ikke vil bruge den mulighed for at blive fire år ekstra, som en regelændring ellers åbnede for, og hvor Danmark og Sverige vækker opmærksomhed for at søge EM 2029 for kvinder uden Norge.
Men UEFA gør altså ikke meget for at afkræfte, at man ligesom IOC står på spring for at lukke Rusland ind i varmen, så snart man kan slippe afsted med det.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
AGF mangler flere profiler mod OB
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER