TRONDHEIM (Tipsbladet): Jeg ved ikke, hvad der er det mest bekymrende.
Er det, at UEFA stædigt holder fast i, at Alexander Dyukov sagtens kan fortsætte som medlem af UEFA’s øverste råd, eksekutivkomiteen?
Eller at man torsdag fastholdt en plads til oligarken Oleg Deripaskas ekskone Polina Jumasjeva i, og hold nu fast, UEFA’s komité for good governance, der altså arbejder med bedre ledelse, åbenhed og sunde processer i fodbold?
Mit svar er ingen af delene, for Ruslands styres indflydelse på fodbold i Europa stikker dybere.
Men det er bizart at se den helt åbenlyse omfavnelse af Putins styres topfolk, når man nu, helt rimeligt, har udelukket russiske hold fra at spille i UEFA-turneringer.
I husker nok, da den private hær Wagner under ledelse af Jevgenij Prigosjin sidste sommer truede med at indtage Moskva og vælte Putins regime.
Det var selvfølgelig tomme trusler, og Prigosjin faldt nogle uger senere ned med sit privatfly, hvor nogen tilsyneladende ved et uheld havde glemt en bombe.
Men Putin og hans løjtnanter var tilsyneladende så urolige over Prigosjins magt, at de havde fået, måske tilladt, andre stærke aktører i Rusland at bygge deres egne private hære.
En af dem var energi-giganten Gazprom og deres topchef Alexander Dyukov, der altså nu både har hænderne fulde med at få smuglet russisk olie ind i Europa og deres egen private hær.
Dyukov sad side om side i salen til UEFA’s kongres med kollegerne i Europa, herunder fra Ukraine, som Dyukovs chef Vladimir Putin for to år siden invaderede.
At man fortsat har et medlem i governance-komitéen virker mest af alt som drilleri, når nu Polina Jumasjevas eksmand Oleg er underlagt sanktioner efter Ruslands invasion.
Der er flere andre medlemmer fra Rusland og Putins allierede i krigen mod Ukraine, Aleksandr Lukasjenkos Belarus, men det er hverken krigsherrer eller mærkværdige udnævnelser, der virker som åbenlyse provokationer, der er det mest bekymrende her.

Aleksandar Ceferin (til højre) med Vladimir Putin (til venstre) til en møde i 2019
Nej, mere bekymrende lader det til, at et nyt forsøg på at gøde jorden for russiske holds retur til UEFA-turneringer lader til at være undervejs i europæisk fodbold, selvom man stædigt fastholder, det ikke kommer på tale før en krigsafslutning.
I husker måske sidste efterårs skamfulde forsøg på at fodre os russisk propaganda om, at det er brud på FN-konventioner om børns rettigheder ikke at få lov til at spille i UEFA-turneringer med U/17-landsholdet.
Jeg har på Play The Games konference i Trondheim de seneste dage hørt ukrainske atleter og politikere fortælle om deres dræbte kolleger, voksne og teenagere, og sportsanlæg i Ukraine smadret af russiske missilangreb og droner, eller skudt ned af den russiske invasionshær.
Det får ikke søforklaringen om russiske teenage-talenter fra storklubber som Zenit, CSKA og Krasnodar, hvor de får gode karrierer på millionkontrakter, som ofre for UEFA’s udelukkelse af russerne fra UEFA-turneringer, til at blive mindre pinlig.
Hvorfor bringer jeg det på banen?
Fordi jeg ikke har hørt hverken DBU-formand Jesper Møller eller Aleksandar Ceferin fortælle os, at princip-beslutningen om at lukke Rusland ind igen er taget af bordet.
Det var, på typisk UEFA-manér, kun den tekniske implementering, der ikke lige kunne lade sig gøre i oktober, hvor skandalen kostede UEFA-vicepræsident Karl-Erik Nilsson en post i toppen af svensk idrætsliv.
Ruslands landshold spillede i 2023 seks landskampe mod Iran, Irak, Qatar, Cameroun, Kenya og Cuba. Til marts møder man Danmarks EM-modstander Serbien i Moskva.
Det meget omtalte U/17-landshold spillede otte kampe i 2023 og er i ilden igen fra slutningen af næste uge med tre kampe mod Kasakhstan, Tajikistan og Belarus.
I dag brager det løs i UEFA-land efter kongressen i Paris, hvor præsident Aleksandar Ceferin overraskende fortalte, at han ikke vil bruge den mulighed for at blive fire år ekstra, som en regelændring ellers åbnede for, og hvor Danmark og Sverige vækker opmærksomhed for at søge EM 2029 for kvinder uden Norge.
Men UEFA gør altså ikke meget for at afkræfte, at man ligesom IOC står på spring for at lukke Rusland ind i varmen, så snart man kan slippe afsted med det.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter handel
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT