Det er fedt at se City og Barcelona falde på røven

LEDER: Det kan et øjebliksbillede og en stakket frist, men Tipsbladets redaktør og kommentator er godt tilfreds med, at topligaerne i Europa ikke er lige så forudsigelige som normalt.



Det var noget befriende ved at se ufejlbarlige Erling Haaland ligne Edward Munchs berømte maleri 'Skriget', da dommeren fløjtede af og Tottenham derfor fik 3-3.

Selvfølgelig skulle Jack Grealish have haft lov at løbe sin friløber.

Men på den store, kosmiske skala giver det altså lidt håb for Premier League og de andre hold, at ikke bare Spurs men også Aston Villa, Liverpool, Chelsea og Arsenal har taget point fra Josep Guardiolas hold.

Det samme gælder FC Barcelona og Real Madrid i Spanien, der lige nu slås gevaldigt med City Football Groups andethold Girona, der med det tidligere FC Midtjylland-flop Artem Dovbyk spiller en god omgang fodbold.

Barcelonas præsident Joan Laporta må i sin REM-søvn blive lidt bange for, om det var værd at pantsætte det meste af klubben hos amerikanske kapitalfonde med vilde afkastkrav, og om Xavi er den frelser, Laporta har sat alt ind på.

Og Bayern?

De kan vinde Champions League, eller de kan spille flere kampe som det nylige 1-5-nederlag i Frankfurt og få en nedsmeltning til foråret og endelig miste mesterskabet til Leverkusen, Stuttgart eller Leipzig, efter det var så uendelig tæt på til Dortmund i maj i år.

Har jeg noget mod de store klubber, fordi de vinder? Nej.

Men efter at superklubberne har sat sig så hårdt på ligaerne de ti seneste år, er det meget sundt og befriende at se og føle, bare for en kort stund, at Premier League ikke er forvandlet til Bundesligaen efter Citys fem mesterskaber på seks sæsoner, og at Bundesligaen måske ikke for altid vil være kun Bayerns.

Måske er verden mere uforudsigelig her efter coronaepidemien, der skaber problemer for en masse fodboldklubber og tilsyneladende også forplanter sig på banen.

Vigtigere er det nok, at der er nogle udfordrere, hvor både de enkelte spillere og holdene kan følge med de bedste hold i verden og skabe chancer nok til at vinde. De er hurtige, de er teknisk dygtige, de er brølstærke, og de har alle de samme redskaber taktisk og i forberedelserne som superklubberne.

Det kan sagtens være, det bare er noget midlertidigt. Et øjebliksbillede, mens superklubberne suger luft ind. Luft til den dag, de får lov til at have førsteholdstrupper på 30-35 spillere, så de har folk nok til at spille i nye turneringer og tager endnu flere af de bedste fra Leverkusen, Brighton og de andre, der vover at gøre modstand.

Men det er nu rart at se sammenhængen mellem mange penge og flest point bliver brudt bare en sjælden gang imellem. Om ikke andet ved, at flere får penge nok til at stille et dygtigt fodboldhold og give det arbejdsbetingelser, der tager brodden af de allerstørstes fordele.





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Her kan du se Skotland mod Danmark

Vejen tilbage?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Skal han allerede væk fra Tottenham?

‘Køb ikke Franculino Djú’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Her trækkes der lod til VM

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Steve Coopers højre hånd afviser

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

– Det er så ringe, begge dele!

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Aflyser pressemøde i Parken

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM