Dumper med et brag: Det kostede AaB-boss jobbet

KOMMENTAR: Inge André Olsens strategi for AaB gav fin mening, men forsøget på at styrke og udfordre de lokale talenter og at gøre AaB til en af Superligaens bedste sælgere mislykkedes og kostede nordmanden jobbet.



Jeg syntes og synes stadig den dag i dag, at Inge André Olsens plan for AaB gav god mening.

AaB havde haft stor succes med egenudviklede talenter fundet i Nordjylland og vandt DM i 2014 på det, men der var også en snert af beskyttet værksted for alle med nordjysk pas.

Det forsøgte Inge André Olsen at gøre op med ved at hente helt unge spillere og erfarne profiler til, der skulle skærpe konkurrencen, skubbe AaB op i Top 6 og en mere fast plads nær medaljekampen, mens det hele skulle finansieres med store spillersalg.

Problemet?

Intet af det fungerede i praksis, og samlet set er de seneste år til dumpekarakter, hvilket åbenlyst også var konklusionen i AaB’s bestyrelse, hvor man nu har fyret både cheftræneren og sportsdirektøren efter lukningen af transfervinduet.

De indkøbte spillere var ikke i en kaliber, der rystede Superligaen, nordjyderne glippede Europa-kvalifikation på målstregen, og opkøberne slikkede sig ikke om munden og smed mange millioner euro efter AaB’s største profiler.

Oliver Abildgaard blev solgt, det samme blev Mathias Ross her i september efter lukningen af transfervinduet, men beløbene var bare ikke store nok og da slet ikke i nærheden af, hvad Superligaens salgskonger fra FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland får i kassen for deres bedste folk.

175456

Det dur ikke, når man budgetterer med store spillersalg men efterfølgende må konstatere, at interessen for profilerne ikke er stor, og da slet ikke for dem, der er købt til klubben og ikke uddannet som børn og teenagere på Hornevej.

Rotationen på trænerposten var heller ikke et plus.

Jacob Friis’ stop i 2019 er naturligvis helt uden for nummer på grund af de tungtvejende private omstændigheder, men at Martí Cifuentes driblede videre på en relativt beskeden frikøbsklausul efter kun 12 måneder, og at Lars Friis blev fyret få måneder efter, at han var blevet købt i Viborg, vidner om et par alt for hektiske år i Aalborg.

Og pilen peger den forkerte vej.

AaB ligger i bunden af Superligaen med et decimeret midterforsvar, og man skal have de nordjyske briller på for at mene, at AaB bare er klasser bedre end AC Horsens og OB, som vel er de to mest oplagte alternativer til en AaB-nedrykning.

Førstnævnte oprykker kan nu stadig havne i suppedasen, hvis I spørger mig, men AaB anno 2022 er nu en overlevelsesmission, mens drømmene om at sælge de bedste spillere for både 30, 40 og 50 millioner kroner må parkeres.

Intentionerne var gode, men både operationen og patienten døde, hvilket man også anede, da fyringen af Lars Friis i høj grad så ud til at have afsæt i bestyrelsen.

175456

Erik Hamrén skal nu samle stumperne op efter et mislykket 2022, og så skal det blive voldsomt interessant at følge, om der på et tidspunkt igen kommer en af de ekstraregninger til investorkredsen, der ellers ikke har været megen appetit på i Nordjylland de seneste år.

Måske gamle e-mailadresser og telefonnumre på mellemmænd og konsulentfirmaer med udenlandske investorer bliver støvet af igen?

AaB meddeler onsdag formiddag, at man nu bruger efteråret på at overveje den fremtidige strategi, og det skulle være underligt, hvis tanken om nye investorer ikke som minimum kommer op på et møde, selvom idéen med garanti ikke er populær i fankredse.







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Vejle Boldklub – OB

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Så blev det officielt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det kommer formentlig til at ske

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest