RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det blev en lang kamp med en masse underholdning.
Seks mål blev det til, endda to på frispark af FC Nordsjælland.
Hjemmeholdet spillede sig i sidste ende videre, men det burde de ifølge dem selv have gjort uden så mange problemer undervejs.
– Det blev en kamp, hvor vi dominerede. Det var et ordentligt gok i nødden, at vi pludselig var bagud inden pausen. Jeg føler, vi skaber en masse chancer, vi er lidt uskarpe, men vi kunne have skabt endnu mere – de giver os god plads. Med mere plads skal vi ødelægge dem i første halvleg, siger Nicklas Røjkjær til Tipsbladet og den resterende presse, inden han uddyber:
– Det var frustrerende at gå ind til pausen sådan, men jeg føler også, som vi talte om i pausen, at vi skulle blive ved, fordi de havde spillet mandag aften. Der var 45 minutter endnu, og kunne vi trække det ud, var det til vores fordel.
Brøndby spillede sin chance på kunstgræsset og var gode til at være effektive, hvilket man kæmper lidt med i Farum, hvis man spørger Jens Fønsskov Olsen.
– Jeg synes, vi var bedst fra start til slut. Det er selvfølgelig frustrerende at komme bagud to gange, når man føler, man har det kampbillede, man gerne vil have. Men det er måske det problem, vi har haft lidt – ikke at få lavet nok mål i de gode perioder, siger cheftræneren.
Vil hele vejen i finalen
Det bliver ikke let.
FC Nordsjælland trak den aktuelt stærkeste modstander i bowlen, da Tobias Salquist i Viaplay-studiet fandt FC Midtjylland frem fra gemmerne. Alligevel var det efter kampen optimismen, der dannede grundlag for den videre færd i turneringen.
– For vores hold og udviklingen af holdet – det, at vi kan levere en præstation på det her niveau med mange unge spillere, tegner fint. Vi sætter mange af de unge ind i dag, og det er dem, der afgør kampen. Det er meget opløftende. Jeg tror, for alle klubber er det sådan, at pokalturneringen rummer en drøm om at stå i den sidste kamp på den store dag, som alle ser. Det vil vi selvfølgelig gerne være en del af, sagde Jens Fønsskov Olsen, inden han kendte udfaldet af lodtrækningen.
Kvartfinalerne i pokalturneringen afvikles den 2. og 4. december. Returopgørene afvikles den 13. og 14. december.
LIVE
Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
MEDIE
Superligaklub scorer millioner på dansk transfer
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
LIVE
TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
TOPNYHED
Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
NYHEDER
Vil vinde Conference League med FCK
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
TRANSFER
Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København
I svime over FCK-profil: Det rene vanvid!
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
NYHEDER
Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
NYHEDER