Kan få konsekvenser for David Nielsen

Esben Hansen har fortsat tiltro til David Nielsen som cheftræner, men vil samtidig ikke frede ham.



Det kan få konsekvenser for den profilerede fodboldtræner David Nielsen, at hans AC Horsens-mandskab i øjeblikket slider gevaldigt med resultaterne i 1. division.

Han råder ellers over rækkens klart største spillerbudget, men fredag aften tabte holdet for anden gang på en uge til et hold fra den nederste halvdel af rækken, da undertippede HB Køge rejste fra Horsens med tre point efter en sejr på 3-2.

Horsens-sportsdirektør Esben Hansen siger i et interview med Horsens Folkeblad, at han har en tro på, at David Nielsen kan få vendt en kedelig tendens, hvor det kun er blevet til to sejre i de eneste ti kampe, men samtidig afviser han at frede træneren.

Den aktuelle udvikling skal evalueres grundigt.

– Alle greb er i spil. Vi er nødt til at tage den her situation meget alvorligt. Men hvis du spørger direkte, så er vi ikke ved at skifte træner hverken i dag eller i morgen, men vi skal have analyseret grundigt på tingene, og så træffer vi en beslutning, siger Esben Hansen til Horsens Folkeblad.

– Det forunderlige er, at kvaliteten til vores træning er noget helt andet, end vi ser i kampene.

Sportsdirektøren vil ikke bruge ordet krise, men kalder situationen for “en svær periode” og resultatudviklingen for “en meget dårlig stime”.

David Nielsen tager ansvaret for, at holdet fredag smed to føringer mod HB Køge.

I et interview med Viaplay klandrer han flere af sine taktiske dispositioner i opgøret og pointerer, at han skal have spillerne til at nyde at være på banen i stedet for det modsatte.

Han medgiver, at holdet underpræsterer i øjeblikket og ikke ser ud til at være på superligakurs.

– Selvfølgelig er det bekymrende, at det resultatmæssigt er gået nedad. Men vi kan ikke bekymre os om tabellen, for jeg skal bekymre mig om, hvor vi er rent spillemæssigt.

– Det niveau, vi viste mod HB Køge, er ikke godt nok til at rykke op. Det kan alle jo se, siger David Nielsen til Viaplay.

Horsens ligger nummer fire i 1. division, men i løbet af weekenden kan holdet ryge ud af top-6. Afstanden til en oprykningsplads kan potentielt øges til fem point.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina