15, 6, 3 og 3.
Det er Max Meyers startpladser i Premier League, Bundesligaen og Süper Lig i de fire seneste sæsoner, og det er selvfølgelig både årsagen til, at FC Midtjylland kan få fingre i en spiller fra Joachim Löws bruttotrup til VM 2014, og til at der er en vis spænding omkring, hvad den 26-årige tysker skal i FC Midtjylland.
Mandag aften to timer før transferdeadline blev Max Meyer præsenteret som FC Midtjylland-spiller efter at have tilbragt dagen i landet med blandt andet at bestå et lægetjek og tale med sin kommende klub.
Han er et endnu større navn end Vágner Love, der kom til i midten af januar, og i det omfang, der stadig følges med i hans karriere syd for grænsen efter årene i Crystal Palace og Fenerbahce, er forventningen udefra set nok, at en tidligere supertalent, der var snublende nær at blive verdensmester i 2014, selvfølgelig sætter sig på en startplads i lille Danmark.
Det tvivler jeg meget på, at Max Meyer bare automatisk gør efter 12 ligastarter på 2½ år – man kan sige sig selv, at Evander og Raphael Onyedika er urørlige på midtbanen, og at man heller ikke uden videre dropper Gustav Isaksen og Pione Sisto eller smider Marrony om bag i køen for at give en tysk tekniker på en lejeaftale sæsonen ud chancen.
Så hvad skal klubben med en tidligere Schalke-stjerne med fire A-landskampe?
Rygterne om ungdomsarbejdets død i FC Midtjylland er stærkt overdrevne – indtil videre, og vi er dog kun halvvejs i sæsonen – har FCM’s gennemsnitsalder i Superliga-kampene været lavere end på noget tidspunkt siden sæsonen 2012/13, og man har også indtil flere gode unge folk at bringe i spil fra bænken.
Tipsbladets kommende oversigt over brugen af egenudviklede spillere og udlændinge i Superligaen kommer også, uden at jeg helt vil løfte sløret, også til at vise, at der altså har været gode muligheder for egenudviklede spillere i FC Midtjylland i denne sæson.
For mig ligner denne handel på flere måder den med Vágner Love i midten af januar.
Det er udmærket at få en erfaren spiller ind, der kan bidrage i nogle kampe, men I må kalde mig Claus Steinlein, hvis man bænker de yngre, salgbare spillere, man har investeret FC København-summer i, fordi man pludselig er blevet nervøs for at bruge de unge.
Finder Meyer sit bedste niveau fra de tidlige år i Schalke 04, er det klart, at han bliver starter og lejeopholdet veksles til et permanent samarbejde, hvis ellers parterne vil det til sommer.
Men det her er ikke Tyrkiet, hvor de yngste hold i rækken har samme gennemsnitsalder som de ældste i Superligaen, så FC Midtjylland kommer ikke til at vrage de unge for at forære en startplads til den nye tysker.
Omvendt forsøger FC Midtjylland sig også med at gabe over at blive en stadigt større klub økonomisk og navnemæssigt, hvor man har råd til spillere, man ikke kunne røre for fem-syv år siden, og stadig at være en talentklub. Den balance skal man blive ved med at finde.
Meyers spidskompetencer ud i at sætte en direkte modspiller af og som pasningsspiller på den centrale midtbane er ekstremt brugbare, når tyskeren har fundet kampformen og touchet.
Men det her må også være en vej til at få folk ind med værdifuld erfaring og folk, som FC Midtjylland regner med kan lære den fra sig og være med til at spille klubben i flere europæiske gruppespil, hvor spidskompetencer som Meyers selvfølgelig kan bruges.
Vágner Love kan givetvis lære fra sig til 15-17 år yngre landsmænd, og Meyer må også kunne spille en rolle i denne retning ud over, at han er anderledes omkostningseffektiv sammenlignet med de yngre, faste folk som Mees Hoedemakers i Cambuur og Sheriff Tiraspols Edmund Addo.
At man ikke har succes i større klubber, som Meyer absolut ikke havde i Crystal Palace og Fenerbahce, er ikke ensbetydende med, at det også går skævt i Superligaen.
Bare husk Eric Djemba-Djemba, Johan Elmander og Dame N’Doye – de klarede sig jo godt i Superligaen, efter det var gået elendigt i Manchester United, Feyenoord og Panathinaikos.
Men det kræver tilvænning at gå fra de store klubber, Max Meyer har spillet i, og de endnu større som Liverpool, Chelsea, FC Barcelona og Real Madrid, han som helt ung blev sat i forbindelse med, til at skulle kæmpe sig til en plads i FC Midtjylland.
Det er spillere som Evander, Raphael Onyedika, Erik Sviatchenko, Gustav Isaksen og Pione Sisto, der skal vinde det her DM i foråret i en drabelig duel med oprustende og ekstremt transferaktive FC København.
Og så får vi at se, om store navne som Vágner Love og Max Meyer over tid kan løfte FCM både hjemme og i Europa, og lokke flere større og attraktive navne til i de kommende år, og om man kan få opfyldt drømmescenariet og om 6-12 måneder ser Meyer som FCM’s prisvenlige svar på Mario Götze, der i karrierens efterår spiller i PSV og netop mod FCM i CL-kvalifikationen sidste sommer var med til at overløbe FCM totalt.
Og fungerer det ikke, siger man pænt farvel og held og lykke til sommer, uden det har kostet kassen som dengang, Rafael van der Vaart var på kontrakt i 24 måneder.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
