Dyrt guld: FCM og FCK har reserver for 155 mio

LEDER: Det er vildt og tankevækkende, at FC Midtjylland eller FC København vinder DM, alt imens man kan stille et hold af reserver og rotationsspillere fra de to klubber til en indkøbspris på 155 millioner kroner.



Denne leder er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. april

Der er meget, der skurrer i ørerne og irriterer øjnene før søndagens topopgør i Herning mellem FC Midtjylland og FC København.

Det er flot af Bo Henriksens hold at klatre ud af det hul, man havde gravet til sig selv efter tre flotte måneder i begyndelsen af sæsonen, og Evander, Raphael Onyedika og Anders Dreyer er godt i gang med at overbevise om, at de snart, måske allerede fra sommer af, skal spille i en af Europas fem største ligaer.

Trods al tristessen omkring FC Københavns to rædderlige kampe mod Silkeborg og Randers har flere spillere også lyst op der, og man aner nogle avancerede spilmønstre og tegningen til et hold, der med medvind i kvalifikationen kan kvalificere sig til Champions League-gruppespillet for første gang i seks år.

Men perfekt, det er holdets tilstand og sæsonen 2021/22 så sandelig ikke for weekendens to duellanter.

Sidste sommer gik de to klubber amok på transfermarkedet, hvor de skrev et væld af kontrakter og betalte svimlende beløb for nye folk, samtidig med at Superligaen, ikke mindst anført af de to guldkandidater, satte salgsrekord.

Begge hold var særdeles aktive igen i januar, og det kan man se på flere måder.

Hver klub har benyttet 34 forskellige spillere i deres foreløbigt 27 Superliga-kampe, og selvom noget af forklaringen er arbejdsbyrden, hvor FCM spillede 12 kampe i Europa og FCK 14, plus en pokalturnering, FCM stadig er i gang med, er det ikke ideelt med så stor rotation.

Til sammenligning har verdens nok to bedste hold lige nu, Manchester City og Liverpool, haft henholdsvis 24 og 26 mand på banen i 33 Premier League-kampe, selvom de spiller om at nå Champions League-finalen og også er i ilden i pokalturneringer.

På den baggrund er det ikke så mærkeligt, at spillet til tider er lidt usammenhængende og kaotisk i FC Midtjylland, der spiller vidt forskelligt taktisk sammenlignet med sidste sæsons langt strammere 4-2-3-1-stil under Brian Priske.

Og så kan man vel også næsten tilgive, at der kommer klumper i strømmen i FC København, når man har haft hele 17 forwards og midtbanespillere med de største kompetencer i offensiven på banen i denne Superliga-sæson.

Se den liste, vi har samlet med spillere, der enten er deciderede reserver eller ikke har været faste på det seneste.

Vi kan finde 11 mand (offensivt hold!) til en rå indkøbspris omkring 155 millioner kroner, der med et par defensive spillere til kunne spille om medaljer i Superligaen, men sidder på bænken eller har gjort det i en periode for nylig (det sidste gælder faktisk kun Juninho).

Det fortæller både historien om uperfekte sæsoner og indkøb i de to topklubber, men også at de har råd til fejlskud og på den måde kan gardere sig mod udsving på en måde, alle andre i Superligaen kun kan drømme om.

Man kan og må forvente, at begge hold er stærkere i næste sæson, når de ekstremt mange nye spillere er blevet formet til stærke enheder – jeg troede faktisk allerede, det ville være sket nu.

Og søndag?

Ja Anders Dreyer ville jeg dælme forberede mig grundigt på, hvis jeg var FC København, det samme på Evanders dødbolde, hvis ellers han er frisk til at spille.

FC København skal finde den offensive melodi efter et par fortjente nederlag til Silkeborg og Randers FC, og det er potentielt en Champions League-deltagelse eller i hvert fald Europa League, der er på spil i kampen her små to uger efter, man førte ligaen med ni point.

Det er for tidligt at kalde søndag en decideret guldfinale, dertil er de to hold for ustabile.

Men tonen bliver sat, især for en taber i kampen, der vil have et hul at grave sig ud af i en hektisk sæsonafslutning.

HUSK TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET HVER FREDAG!

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_29-04-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Brian Riemer giver klar besked

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FC København skriver kontrakt med juvel

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Vil have ham væk fra FC København

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

– Han har måske været lagt lidt på is

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Froholdt på tavlen i storkamp

Kæmpe kærlighedserklæring

Mileta Rajovic i stor optur

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF