En Super League uden fattigrøve som FC København

Slaget om fodboldens fremtid er i fuld gang, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



12. januar 2016 blev NFL-holdet St. Louis Rams med et pennestrøg til Los Angeles Rams.

Det skete efter to dages møder mellem de 32 holdejere i den stenrige amerikanske sportsliga, og møderne var konklusionen på flere års forhandlinger. Rams’ ejer, Stan Kroenke, havde købt en attraktiv byggegrund nær lufthavnen i Los Angeles, og på mødet i januar fik Kroenke forhandlet sig frem til et flertal for sit forslag, mens rivalerne San Diego Chargers og Oakland Raiders i den rækkefølge får lov at vælge, om de vil flytte med til Los Angeles som lejer på Kroenkes nye Rams-arena i Inglewood.

”Cash is king”, og selvom ingen – endnu – har tænkt sig at flytte et Champions League-hold til Beijing eller New York, lever tanken om at gøre som NFL og tjene flere penge i den grad blandt Europas største fodboldklubber.

I denne uge blev det lækket – måske af en deltager eller en konkurrent i ligaen? – at Arsenal, Manchester United, Manchester City, Chelsea og Liverpool mødtes på et hotel i London med verdens førende arrangør af opvisningskampe og turneringer. 

På agendaen var igen en europæisk Super League eller en Champions League-struktur til fordel for de største hold fra de største europæiske ligaer, og mødet flugter perfekt med, at UEFA netop har sagt farvel til generalsekretær Gianni Infantino og den karantæneramte præsident Michel Platini og derfor er stærkt svækket politisk.

Kendere af engelsk fodbold vil vide, at ejeren af Rams-holdet i NFL, Stan Kroenke, også kontrollerer Arsenal. Men selvom Kroenke og andre ejere af Premier League-klubber gerne så Champions League eller en ny Super League nærme sig de mere end 30 milliarder kroner, NFL tjener i tv-penge årligt, er det ikke moderne fodbolds sædvanlige skurke i Premier League, der ligger forrest i kampen for at lave en lukket liga.

En liga, hvor fattigrøve som Ajax, Anderlecht, FC København og de andre små hold, der i dag ødelægger den gode indtjening for de store ved at komme i Champions League-gruppespillet, er udelukket.

Nej det er i Italien, Frankrig og Spanien, hvor man er bange for at blive distanceret af Premier League, at lysten til at efterlade resten af fodboldverdenen og løbe efter englænderne, Real, Barca og Bayern, er størst. Bundesligaen er også med på toget, så længe man ikke bryder med den nationale liga og UEFA.

Det er usandsynligt, at nogen klub vil forlade sin nationale turnering. Men som minimum er Super League en god trussel til at sørge for flere pladser til de største klubber i Europa, når de og UEFA skal blive enige om Champions Leagues format fra 2018/2019-sæsonen.

Bag det amerikanske firma, der mødtes med de fem Premier League-bosser i London, står en af Stan Kroenkes kolleger i NFL, Miami Dolphins’ ejer Stephen Ross.

Ross og hans firmaer kender FC Barcelona, Real Madrid, PSG og de andre storhold fra Champions League gennem sommerturneringer og showkampe i USA, Fjernøsten og Mellemøsten.

Ross er ejendomsmand fra Miami og har i årtier arbejdet sammen med blandt andet investeringsfonde fra Mellemøsten, og han var sidste efterår frontfigur for et konsortium, der undersøgte muligheden for at købe Formel 1 med penge fra Qatar og Kina.

Slaget om fodboldens fremtid er i fuld gang, og for mænd som Ross og Kroenke kan de europæiske topklubbers angst for stenrige Premier League enten realisere drømmen om
en Super League – arrangeret af Ross’ folk – eller presse en ny, mere topvenlig Champions League igennem, måske lagdelt, som Tipsbladet beskrev i 2013.

Den kommende UEFA-præsident skal finde ud af, om man skal forsøge at holde de storklubber, man allerede skal stryge ekstremt meget med hårene, i Champions League, eller opgive og lade dem stikke helt af.

Uanset udfaldet er det svært at se for sig, at små hold som FC København, AaB og FC Midtjylland i fremtiden skal gøre sig håb om at møde et hold som Manchester United. Den slags kampe og historiske ligegyldigheder som sammenhængen med resten af fodboldverdenen, eksisterende fans og spillere skal ikke stå i vejen for, at de 15-20 største klubber i Europa kan tjene penge som kollegerne i NFL og spille turneringskampe i Doha, Shanghai og New York uden at bekymre sig om at kvalificere sig til ligaen igen næste år.

Chefredaktør, Troels Bager Thøgersen

Få historien om Gladbach, der vil købe danske Andreas Christensen. Læs et stort interview med AGF’s bestyrelsesformand, Lars Fournais. Følg Jeppe Højbjergs debut i Esbjerg i en læseværdig reportage. Tipsbladet er på gaden denne fredag, og du kan købe det sammen med Ekstra Bladet.
 
Du kan også få Tipsbladet som e-avis sammen med Ekstra Bladet og læse det online – det gør du her.

 






Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

FC København jagter Neestrup-erstatning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nu flytter anfører til Danmark

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Hvem holder partilederne med i fodbold?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Storklub får bøde på 73.000 euro

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar besked til danske debutanter

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding