Da Bo Henriksen for et par uger siden gav et fint og åbenhjertigt interview her i Tipsbladet, var FC Midtjylland-cheftræneren blandt andet inde på lysten og viljen til at spille mere åbne kampe, hvor man især selv kom frem til mere og så levede med, at modstanderen fik et skud eller to ekstra.
Det giver god mening, hvis man tror, at det øger sejrschancerne over tid, og selvom det ikke var beslutninger og aktioner, der var lige velovervejede i sejren over Brøndby IF, fik man i hvert fald åbnet for en modstanderen, der skød sig selv i foden med det tidlige røde kort til Andreas Maxsø.
Brøndbys arbejdsindsats og indstilling fejlede intet, men de to ting er altså ikke nok på topplan eller i en kamp mod favoritten FC Midtjylland, når man er et Brøndby-hold i pointkrise.
Sigurd Rosteds uheldige aktion ved straffesparket var en gave, at lade Gustav Isaksen stå upresset med bolden i feltet ved 2-1 var heller ikke til et 12-tal i højniveau i fodbold, og det dur selvfølgelig ikke at lade modstanderen tackle bolden væk ved 3-1-målet, som Anders Dreyer køligt sparkede ind bag en prisgivet Mads Hermansen.
Jeg tror ikke, FC Midtjylland havde brug for gaverne, de havde nok også vundet uden. Men det gjorde det i hvert fald nemmere og mindre tungt at måtte tage Evander ud med det, der lignede et slag på anklen.
Til gengæld havde FC Midtjylland brug for gaver fra FC København, og dem har de så sandelig fået i den seneste uge, først i form af et nederlag til Silkeborg IF og så en sløj FCK-indsats i et fuldt fortjent nederlag til dygtige Randers FC, der med lidt mere tur i den lå til bronze.
Jeg har i de seneste uger nævnt det som en realistisk mulighed, at FCK nærmest var kåret til mester nu og kunne spille holdet sammen til Europa-kampene i augusts komprimerede program.
I stedet er man nu ved at sætte forspringet over styr – Bo Henriksens kække ord ikke ret lang tid siden om gummiben i FC København var veltimet.
FCK har stadig gavn af en langt bedre målscore end FC Midtjylland, og midtjyderne er ikke perfekte, langt fra. Hvis jeg skulle i mesterskabskamp og duel med FCK, ville jeg hellere være det med det umådelig stærke 2020-hold med Alexander Scholz, Jesper Hansen, Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste.
Men gaverne fra Østerbro og Vestegnen har i den grad lukket FC Midtjylland tilbage ind i mesterskabskampen.
FCM har i ligaen kun korte ture til Aalborg og Silkeborg tilbage, mens både FCK og Brøndby altså skal til Herning.
Ok, FC Midtjyllands kampprogram er så også krydret med pokalsemifinaler på torsdag og igen i næste uge mod Vejle.
Men det sletter ikke indtrykket af, at FC København og Brøndby som to gavmilde onkler til konfirmation i det midt- og vestjyske med flødekartofler og lagkage har givet FC Midtjylland en stor gave, der kan ende som den helt store gevinst i form af et dansk mesterskab og ganske få kvalifikationskampe hen til et Champions League-gruppespil.
Jeg tvivler kraftigt på, at 2021/22 skriver sig ind i historien blandt de stærkeste Superliga-sæsoner, på trods af at FC København og FC Midtjylland har lavet rekordinvesteringer på transfermarkedet.
Men spændende bliver det alligevel til sidst, og man må håbe for FC København, at det er slut med gavmildheden til weekenden, når man skal køre de tre timer til det stadion ved motorvejskrydset i Herning, hvor FCK har haft så mange dårlige stunder den seneste håndfuld år trods sejren ved det seneste besøg tidligt i år.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
OPTAKT
Real Madrid – Elche
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
