FC Midtjylland har mange forwards og kantspillere, mens det kniber mere med at finde faste, stabile målscorere a la Paul Onuachu og Alexander Sørloth.
Midtjyderne møder snart til træning forud for den ny sæson, der gerne skal byde på et nyt europæisk gruppespil og et DM-guld eller som absolut minimum en alvorlig udfordring af FC København.
Til det formål skal man helt indlysende have målscorere, et behov der kan blive endnu større af, at midtbanespilleren og målmageren Evander muligvis bliver solgt.
Vi ser på FCM’s puslespil i angrebet her.
Det vil FCM
FC Midtjylland skal finde et par målscorere, men man skal også have klarhed over, hvem der skal ud.

Der bliver travlt på sommerens transfermarked for FC Midtjylland, ikke mindst på de forreste pladser i Superliga-truppen.
Vágner Love og Awer Mabil er stoppet, men man har fået Sory Kaba og Luca Pfeiffer tilbage fra udleje, og så skal man også finde ud af, hvad der skal ske med brasilianske Marrony, der nu har været i klubben i 10 måneder uden at være tæt på at spille en rolle på førsteholdet.
For midtjyderne er det Europa og guldkampen, der tæller – med så stort et budget og så store ambitioner skal og kan man ikke acceptere at tage en mellemsæson, hvor folk får en ny chance.
Så der skal spillere ud, før der hentes nye, store navne ind, og de skal nok komme.
Sådan er angribernes situation
Sory Kaba ligner ikke en spiller med en fremtid på førsteholdet i FC Midtjylland, selvom han egentlig scorede pænt for OH Leuwen i 2021/22.
Kaba skal efter alt at dømme sælges, ellers blive det til et nyt udlån. Broerne blev brændt sidste sommer, og intet tyder på, at de skal bygges op igen.
Luca Pfeiffer er en den største ubekendte.
Skal han have chancen igen efter et fornuftigt år i 2. Bundesliga, vil han selv det, eller er FC Midtjylland for længst videre?
Det er lettere at se for sig, at Pfeiffer får et par kampe i de første uger af sæsonen, men det virker urealistisk, at han er manden, man satser på.
Unge Victor Lind spillede mange kampe og relativt få minutter i 2021/22 og skal vel enten spille mere eller udlejes alt efter konkurrencesituationen, mens den ligeledes unge Frederik Heiselberg skal finde en plads et sted.
Brasilianske Júnior Brumado kan man sikkert købe af FC Midtjylland for det rette tilbud, men det er mere sandsynligt med en ny sæson i FCM, der skal spille mange kampe i et år, der bliver smadret af VM i Qatar.
Til gengæld ser Brumados landsmand Marrony ud til at være en færdig mand i FC Midtjylland, hvis ellers midtjyderne og deres kontakter kan finde interesserede købere.
I foråret var forwarden nær endt i den brasilianske topklub Internacional, da en forlænget ferie i Brasilien slet ikke udmøntede sig i, at rekordkøbet som håbet stod betydeligt skarpere til 2022.

Marrony (i midten) ved ankomsten til FC Midtjylland i sommeren 2021.
Det er langt fra nogen ønskesituation at se en angriber købt til 33 millioner kroner (de sidste 1,5 millioner euro (cirka 11 millioner kroner), FCM skulle betale til Atlético Mineiro her i sommeren 2022 oven i de 22 sidste sommer, slipper man ikke for) slet ikke slår igennem, og end ikke har scoret.
Men hvor skiftet i foråret til Internacional blandt andet døde, fordi brasilianerne ikke fik de aftalte penge for salget af Yuri Alberto til den russiske storklub Zenit Sankt Petersborg, er forhåbningen i FC Midtjylland, at der er et marked for angriberen denne sommer, mest sandsynligt igen hjemme i Brasilien.
Her skal Marrony fortsat have et fornuftigt navn blandt Serie A's rigere klubber, så det lader til, at et dyrt eksperiment slutter denne sommer.
Økonomisk betyder det ingenting for FC Midtjylland i det større billede, hvis man taber 10 millioner kroner på transferen, men det øger naturligvis presset for, at de næste store køb i klubben lykkes betydeligt bedre.
Interesseret i transfers?
Se Tipsbladets liste over sommerens største handler i verden.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER