Jeg kan huske, at jeg studsede lidt, da sportschef Svend Graversen i et interview talte om, hvor vigtigt det var at slutte 2021 godt af.
Altså, selvfølgelig skulle FC Midtjylland det med store kampe i Superligaen, Europa League og pokalen, men ville det ikke komme rimelig meget af sig selv trods et 0-3-nederlag til AGF i runden før vores snak? FCM førte jo ligaen sikkert.
Siden den dag i november har FC Midtjylland kun vundet én Superliga-kamp, den over Viborg FF i forrige runde, og efter det chokerende sidstesekunds-nederlag til FC København søndag aften i Herning har FC Midtjylland nu fem point i de syv seneste Superliga-runder.
FCM kom også dårligt i gang for et år siden med en sæsonstart, der i sidste ende kostede et mesterskab, der ellers lå til midtjyderne, og nu er det for alvor blevet svært med seks point op til FC København.
Kun SønderjyskE har hentet færre point siden begyndelsen af november, og selvom pointhøsten med lidt mere held end den modgang, man har haft, havde været mindre katastrofal, og FC Midtjylland på de underliggende tal jo ikke er Superligaens næstringeste hold lige nu, er man et stykke fra at være det bedste, som selvfølgelig er og skal være målet.
Jeg troede, FC Midtjylland ville komme blæsende i foråret.
Kendere vil have bemærket, at jeg pegede på FCM som mester i Tipsbladets optakt til forårssæsonen – det plejer som regel at indikere, at et andet hold løber med titlen.
Og rigtigt nok: At blæse Viborg omkuld og så derefter falder tilbage i samme uvaner med for passivt spil i resten af den pågældende kamp var jo ikke udtryk for, at alt var godt igen.
Søndagens nederlag hører til de uheldige: Evander kunne og skulle vel have scoret 2½ minut før den unge keepers kostbare beslutning om at aflevere bolden på en elendig bane, hvor kuglen hang fast i de 90 minutter plus tillægstid, der var gået forud.
Forandringer i gang
Det er ikke nogen nem ligning.
Det er fristende at sige, at tremandsforsvaret og to wingbacks snarest muligt skal skrottes til fordel for den firerbackkæde, man spillede før Bo Henriksen.
Det er ikke indlysende i alle kampe, at et dominerende og så dygtigt hold som FC Midtjylland skal afsætte tre mand som midtstoppere.
Men når det seneste clean sheet i Superligaen ligger helt tilbage i begyndelsen af oktober, ville det være noget af et skridt at tage, efter man sidste sommer gik tilbage til tremandsforsvaret fra Jess Thorups mesterskabssæson i 2017/18.
Pione Sisto er kommet på bænken, Paulinho det samme efter en sygdomspræget start på 2022, og forwarden Marrony er stadig ikke blevet en faktor og var måske allerede sendt til Internacional hjemme i Brasilien, hvis ikke krigen i Ukraine havde sat en bremse på Zenit Sankt Petersborgs betaling for januarkøbet Yuri Alberto.
Claus Steinlein giver opdatering på Anders Dreyer #sldk https://t.co/j6VuDBHv0E
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) March 13, 2022
Anders Dreyer ser ud til at slutte sig til FC Midtjylland fra FK Krasnodar som utilsigtet, afledt effekt af førnævnte krig, men det er nok for meget forlangt, at Dreyer skal rette op på tingene ene mand på 11 kampe.
Mesterskabet er nu spillet over i FC Københavns hænder men er ikke bare automatisk FCK’s – københavnerne skabte ikke nok til at fortjene sejren i Herning og var langt mere menneskelige mod FCM end mod mindre stærke modstandere i runderne forinden.
Men lige nu kan det overhovedet ikke handle om guld i FC Midtjylland men om finde ind til, hvad man kan og vil.
Det fungerede i begyndelsen af sæsonen, hvor Evander, Erik Sviatchenko, Júnior Brumado, Elias Ólafsson og Gustav Isaksen strålede på skift i et solidt, chanceskabende kollektiv.
De spillere og deres holdkammerater har jo ikke glemt, hvordan man spiller fodbold, hvilket også kunne ses i pokalen og i Europa, hvor FCM i min bog var uheldige med ikke at gå videre.
Nu skal spillere, trænere og ledere have det til at komme til udtryk igen.
I første omgang ikke med tanke på hverken FC København eller guldet, men for at finde tilbage til, hvem de gerne vil være.
For det hold, der nu har tabt fire af de seneste syv ligakampe med en samlet målscore på 7-12, det er FC Midtjylland ikke.
FCM har flere penge på bankbogen og i baglandet, at man nogensinde kunne have turdet drømme om, så det her er ingen ny, langsigtet situation, hvor FC København per automatik dominerer Superligaen, fordi man lige nu fører den med fire point til Brøndby og fem til FCM.
FC Midtjylland vil være tilbage som guldkandidat i næste sæson, nok med store armbevægelser på transfermarkedet til sommer, hvis foråret ikke byder på markant fremgang.
Men hvordan FCM kommre videre, og hvor store forandringer, der kommer til sommer, det vil de næste måneder i høj grad være med til at definere.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
