Krise i FCM? Noget er galt

KOMMENTAR: Keeper Elías Rafn Ólafssons brøler i de døende sekunder skal ikke skygge for de problemer, FC Midtjylland er løbet ind i i Superligaen efter den flotte start på sæsonen.



Jeg kan huske, at jeg studsede lidt, da sportschef Svend Graversen i et interview talte om, hvor vigtigt det var at slutte 2021 godt af.

Altså, selvfølgelig skulle FC Midtjylland det med store kampe i Superligaen, Europa League og pokalen, men ville det ikke komme rimelig meget af sig selv trods et 0-3-nederlag til AGF i runden før vores snak? FCM førte jo ligaen sikkert.

Siden den dag i november har FC Midtjylland kun vundet én Superliga-kamp, den over Viborg FF i forrige runde, og efter det chokerende sidstesekunds-nederlag til FC København søndag aften i Herning har FC Midtjylland nu fem point i de syv seneste Superliga-runder.

FCM kom også dårligt i gang for et år siden med en sæsonstart, der i sidste ende kostede et mesterskab, der ellers lå til midtjyderne, og nu er det for alvor blevet svært med seks point op til FC København.

Kun SønderjyskE har hentet færre point siden begyndelsen af november, og selvom pointhøsten med lidt mere held end den modgang, man har haft, havde været mindre katastrofal, og FC Midtjylland på de underliggende tal jo ikke er Superligaens næstringeste hold lige nu, er man et stykke fra at være det bedste, som selvfølgelig er og skal være målet.

Jeg troede, FC Midtjylland ville komme blæsende i foråret.

Kendere vil have bemærket, at jeg pegede på FCM som mester i Tipsbladets optakt til forårssæsonen – det plejer som regel at indikere, at et andet hold løber med titlen.

Og rigtigt nok: At blæse Viborg omkuld og så derefter falder tilbage i samme uvaner med for passivt spil i resten af den pågældende kamp var jo ikke udtryk for, at alt var godt igen.

Søndagens nederlag hører til de uheldige: Evander kunne og skulle vel have scoret 2½ minut før den unge keepers kostbare beslutning om at aflevere bolden på en elendig bane, hvor kuglen hang fast i de 90 minutter plus tillægstid, der var gået forud.

Forandringer i gang
Det er ikke nogen nem ligning.

Det er fristende at sige, at tremandsforsvaret og to wingbacks snarest muligt skal skrottes til fordel for den firerbackkæde, man spillede før Bo Henriksen.

Det er ikke indlysende i alle kampe, at et dominerende og så dygtigt hold som FC Midtjylland skal afsætte tre mand som midtstoppere.

Men når det seneste clean sheet i Superligaen ligger helt tilbage i begyndelsen af oktober, ville det være noget af et skridt at tage, efter man sidste sommer gik tilbage til tremandsforsvaret fra Jess Thorups mesterskabssæson i 2017/18.

Pione Sisto er kommet på bænken, Paulinho det samme efter en sygdomspræget start på 2022, og forwarden Marrony er stadig ikke blevet en faktor og var måske allerede sendt til Internacional hjemme i Brasilien, hvis ikke krigen i Ukraine havde sat en bremse på Zenit Sankt Petersborgs betaling for januarkøbet Yuri Alberto.

Anders Dreyer ser ud til at slutte sig til FC Midtjylland fra FK Krasnodar som utilsigtet, afledt effekt af førnævnte krig, men det er nok for meget forlangt, at Dreyer skal rette op på tingene ene mand på 11 kampe.

Mesterskabet er nu spillet over i FC Københavns hænder men er ikke bare automatisk FCK’s – københavnerne skabte ikke nok til at fortjene sejren i Herning og var langt mere menneskelige mod FCM end mod mindre stærke modstandere i runderne forinden.

Men lige nu kan det overhovedet ikke handle om guld i FC Midtjylland men om finde ind til, hvad man kan og vil.

Det fungerede i begyndelsen af sæsonen, hvor Evander, Erik Sviatchenko, Júnior Brumado, Elias Ólafsson og Gustav Isaksen strålede på skift i et solidt, chanceskabende kollektiv.

De spillere og deres holdkammerater har jo ikke glemt, hvordan man spiller fodbold, hvilket også kunne ses i pokalen og i Europa, hvor FCM i min bog var uheldige med ikke at gå videre.

Nu skal spillere, trænere og ledere have det til at komme til udtryk igen.

I første omgang ikke med tanke på hverken FC København eller guldet, men for at finde tilbage til, hvem de gerne vil være.

For det hold, der nu har tabt fire af de seneste syv ligakampe med en samlet målscore på 7-12, det er FC Midtjylland ikke.

FCM har flere penge på bankbogen og i baglandet, at man nogensinde kunne have turdet drømme om, så det her er ingen ny, langsigtet situation, hvor FC København per automatik dominerer Superligaen, fordi man lige nu fører den med fire point til Brøndby og fem til FCM.

FC Midtjylland vil være tilbage som guldkandidat i næste sæson, nok med store armbevægelser på transfermarkedet til sommer, hvis foråret ikke byder på markant fremgang.

Men hvordan FCM kommre videre, og hvor store forandringer, der kommer til sommer, det vil de næste måneder i høj grad være med til at definere.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vil gøre det onde ved Brøndby

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Henter 16-årig i FC København

Kontant melding fra ny Spurs-boss



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Stor overraskelse til FCM-træning

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Froholdt-video trækker overskrifter

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

‘Han er tilgivet’

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’