Jeg kan huske, at jeg studsede lidt, da sportschef Svend Graversen i et interview talte om, hvor vigtigt det var at slutte 2021 godt af.
Altså, selvfølgelig skulle FC Midtjylland det med store kampe i Superligaen, Europa League og pokalen, men ville det ikke komme rimelig meget af sig selv trods et 0-3-nederlag til AGF i runden før vores snak? FCM førte jo ligaen sikkert.
Siden den dag i november har FC Midtjylland kun vundet én Superliga-kamp, den over Viborg FF i forrige runde, og efter det chokerende sidstesekunds-nederlag til FC København søndag aften i Herning har FC Midtjylland nu fem point i de syv seneste Superliga-runder.
FCM kom også dårligt i gang for et år siden med en sæsonstart, der i sidste ende kostede et mesterskab, der ellers lå til midtjyderne, og nu er det for alvor blevet svært med seks point op til FC København.
Kun SønderjyskE har hentet færre point siden begyndelsen af november, og selvom pointhøsten med lidt mere held end den modgang, man har haft, havde været mindre katastrofal, og FC Midtjylland på de underliggende tal jo ikke er Superligaens næstringeste hold lige nu, er man et stykke fra at være det bedste, som selvfølgelig er og skal være målet.
Jeg troede, FC Midtjylland ville komme blæsende i foråret.
Kendere vil have bemærket, at jeg pegede på FCM som mester i Tipsbladets optakt til forårssæsonen – det plejer som regel at indikere, at et andet hold løber med titlen.
Og rigtigt nok: At blæse Viborg omkuld og så derefter falder tilbage i samme uvaner med for passivt spil i resten af den pågældende kamp var jo ikke udtryk for, at alt var godt igen.
Søndagens nederlag hører til de uheldige: Evander kunne og skulle vel have scoret 2½ minut før den unge keepers kostbare beslutning om at aflevere bolden på en elendig bane, hvor kuglen hang fast i de 90 minutter plus tillægstid, der var gået forud.
Forandringer i gang
Det er ikke nogen nem ligning.
Det er fristende at sige, at tremandsforsvaret og to wingbacks snarest muligt skal skrottes til fordel for den firerbackkæde, man spillede før Bo Henriksen.
Det er ikke indlysende i alle kampe, at et dominerende og så dygtigt hold som FC Midtjylland skal afsætte tre mand som midtstoppere.
Men når det seneste clean sheet i Superligaen ligger helt tilbage i begyndelsen af oktober, ville det være noget af et skridt at tage, efter man sidste sommer gik tilbage til tremandsforsvaret fra Jess Thorups mesterskabssæson i 2017/18.
Pione Sisto er kommet på bænken, Paulinho det samme efter en sygdomspræget start på 2022, og forwarden Marrony er stadig ikke blevet en faktor og var måske allerede sendt til Internacional hjemme i Brasilien, hvis ikke krigen i Ukraine havde sat en bremse på Zenit Sankt Petersborgs betaling for januarkøbet Yuri Alberto.
Claus Steinlein giver opdatering på Anders Dreyer #sldk https://t.co/j6VuDBHv0E
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) March 13, 2022
Anders Dreyer ser ud til at slutte sig til FC Midtjylland fra FK Krasnodar som utilsigtet, afledt effekt af førnævnte krig, men det er nok for meget forlangt, at Dreyer skal rette op på tingene ene mand på 11 kampe.
Mesterskabet er nu spillet over i FC Københavns hænder men er ikke bare automatisk FCK’s – københavnerne skabte ikke nok til at fortjene sejren i Herning og var langt mere menneskelige mod FCM end mod mindre stærke modstandere i runderne forinden.
Men lige nu kan det overhovedet ikke handle om guld i FC Midtjylland men om finde ind til, hvad man kan og vil.
Det fungerede i begyndelsen af sæsonen, hvor Evander, Erik Sviatchenko, Júnior Brumado, Elias Ólafsson og Gustav Isaksen strålede på skift i et solidt, chanceskabende kollektiv.
De spillere og deres holdkammerater har jo ikke glemt, hvordan man spiller fodbold, hvilket også kunne ses i pokalen og i Europa, hvor FCM i min bog var uheldige med ikke at gå videre.
Nu skal spillere, trænere og ledere have det til at komme til udtryk igen.
I første omgang ikke med tanke på hverken FC København eller guldet, men for at finde tilbage til, hvem de gerne vil være.
For det hold, der nu har tabt fire af de seneste syv ligakampe med en samlet målscore på 7-12, det er FC Midtjylland ikke.
FCM har flere penge på bankbogen og i baglandet, at man nogensinde kunne have turdet drømme om, så det her er ingen ny, langsigtet situation, hvor FC København per automatik dominerer Superligaen, fordi man lige nu fører den med fire point til Brøndby og fem til FCM.
FC Midtjylland vil være tilbage som guldkandidat i næste sæson, nok med store armbevægelser på transfermarkedet til sommer, hvis foråret ikke byder på markant fremgang.
Men hvordan FCM kommre videre, og hvor store forandringer, der kommer til sommer, det vil de næste måneder i høj grad være med til at definere.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
