Hverdagen ligger ret forude med arbejde, uddannelse og forhåbentlig så mange fritidsinteresser og skoler åbne som overhovedet muligt.
I Superligaen har en lang række klubber planlagt ture sydpå til bedre fodboldbaner og dermed mulighed for forberedelse til sæsonen, der for alvor begynder i tredje weekend i februar, og i januars transfervindue vil der givetvis komme indtil flere interessante navne til dansk fodbold.
Og så er der dem, der allerede er her, og som måske lige mangler det allersidste, før de virkelig brænder igennem som nogle af Superligaens bedste.
Jeg har fundet fire navne frem fra Superligaen, jeg ser frem til at se endnu mere af i 2022, og så en enkelt spiller, der kunne være sjovt at se i Superligaen, selvom det muligvis bliver for dyrt og svært.
Gustav Isaksen
Offensiv midtbane/kantspiller i FC Midtjylland
20 år
Fuld åbenhed: Jeg skød på Isaksen til sæsonens gennembrud, før sæsonen startede, og jeg synes, han på lange stræk er på rette vej, selvom han skal afgøre flere kampe.
Når Isaksen rammer dagen, er han modbydeligt svær at fange, og fem scoringer og en række assists i efteråret bakker op i vurderingen af, at Isaksen er ved at blive den Superliga-profil, FC Midtjyllands trænere og ledelse, og mange andre, ser for sig.
Jeg er klar over, at Gustav Isaksen ikke er den mest populære spiller blandt andre Superliga-klubbers fans, der, diplomatisk sagt, føler, at han falder lidt for let, lidt for ofte og er lidt for glad for til at fortælle dommerne om de fortrædeligheder, han udsættes for.
I det billede glemmer man efter min mening, at Isaksen ofte bliver savet ned som den udfordrende spiller, han er – måske er det meget menneskeligt, at man i hvert fald gør dommeren opmærksom på det, selvom decideret film selvfølgelig ikke er noget, der skal være plads til i fodbold.
Mads Hermansen
Målmand i Brøndby IF
21 år
Jeg havde mine tvivl om det fornuftige i at forfremme en så ung spiller til førstemålmand efter Marvin Schwäbe.
Mon ikke Brøndby i virkeligheden havde tænkt sig at bruge Thomas Mikkelsen som overgangsfigur?
Det var i hvert fald min tanke, men Hermansens få fejl er blevet overstrålet af flot spil og en aktiv rolle i, at man ikke lukket flere mål ind især i den svære start på sæsonen og senere i de tætte efterårskampe, Brøndby er endt med at vinde.
Nu er buret Hermansens, og selvom der nok skal komme nye fejl, er det flot at se den unge Brøndby-keeper, hans kollega Hans-Christian Bernat i OB og flere andre unge målmænd gøre det godt, også uden skelen til deres alder.

Roony Bardghji
Kantspiller i FC København
16 år
Jeg var overstrømmende efter Roony Bardghjis første mål for FC København i hans kun anden Superliga-kamp.
Roony Bardghji bør blive SL’s dyreste nogensinde #sldk https://t.co/OvSUWPCK8R
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) November 28, 2021
Men det var altså også lovende, hvad Bardghji leverede, og noget af min optimisme på FCK’s vegne, når den 16-årige svensker på et tidspunkt skal sælges, skyldes også, at interessen allerede er der og aldrig er gået væk, efter FCK fik kapret Bardghji som kun 14-årig i Malmö FF.
Roony Bardghji er veludviklet for sin alder og har i sin meget korte tid på førsteholdet også vist evnen til at træffe gode beslutninger og se spillet hurtigere end de fleste.
Han bør tage i hvert fald 2022 med i FC København, hvor der trods alt er bedre tid til de udfald og anonyme kampe, der også har været på ungdomsholdet i FCK, og den tid kommer FCK-fansene til at nyde i fulde drag, hvis den svenske teenagers udvikling fortsætter.
Andreas Skov Olsen
Kantspiller i Bologna
22 år
Ok, Andreas Skov Olsen ender nok i en anden klub i en af de store ligaer i stedet for i FC København eller FC Midtjylland, som nok ellers godt kunne finde plads til landsholdsspilleren i foråret, hvis han og Bologna var økonomisk villige til at indgå en aftale.
Men uanset hvad skal Andreas Skov Olsen simpelthen spille mere ligafodbold i 2022, end han gjorde i 2021 med 15 starter for Bologna, heraf kun fem siden sommerferien.
Signalerne fra Italien kunne tyde på, at Skov Olsen komme videre allerede her i januar, og det er tiltrængt for den kombinationsstærke kantspiller, der i en snæver vending på Superliga-niveau også sagtens kan bruges som spydspids med sin målfarlighed.
Skov Olsen fyldte 22 år mellem jul og nytår, og han skal simpelthen have chancen for at spille fast i stedet for at blomstre som sjældent brugt wingback i Bologna.
Albert Grønbæk
Kantspiller i AGF
20 år
Det har ikke været Albert Grønbæks eller AGF-offensivens sæson. Overhovedet.
Men bare fordi backspillet og sikkerheden i AGF’s koncept er forsvundet sammen med Kevin Diks og Casper Højer, betyder det jo ikke, at Albert Grønbæk ikke igen kan blive den lovende spiller, han var i sidste sæson.
20 år er ingen alder, og når gnisten og spillet vender tilbage, som det gjorde en overgang for AGF i september, er talentet indlysende.
Der var irritation i AGF, da FC Midtjylland bød på Grønbæk på transferdeadlinedag i sommer som del af Mikael Anderson-forhandlingerne, men mon ikke den århusianske klubledelse i dag er godt tilfreds med, at der er skrevet vidt og bredt om det tilbud, selvom jeg her skal undlade at nævne det ubekræftede beløb, der blev luftet i de hektiske august-aftentimer.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
BIZART
“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”
Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’