Fodbolds misforståede liste: Det er så hjernedødt!

KOMMENTAR: Fodboldbranchen og mange på min side af skrivebordet har brug for et kursus i simpel fodboldøkonomi.



Det er den tid på året.

Konsulentfirmaet Deloitte lægger traditionen tro deres liste over verdens økonomisk største klubber ud, og lige så traditionelt bliver listen gjort til en opgørelse over, hvem de rigeste klubber i fodboldverdenen.

I år er ingen undtagelse – Tottenham rykker forbi Chelsea og Arsenal som den rigeste klub i London, Barcelona er nummer fire på listen over de rigeste klubber, Real Madrid er den rigeste klub i verden.

Bare søg på 'Deloitte rich list' og find alle artiklerne og de friske memes.

Jeg er nødt til at have luft: DET PASSER IKKE!

Real Madrid har en gæld på 12 milliarder kroner efter et vanvittigt dyrt stadionbyggeri.

Joan Laporta har pantsat en stor bid af FC Barcelonas indtægter flere årtier ud i fremtiden og, siger aldeles ubekræftede rygter, hele La Masia-årganges førstefødte for at stable det førstehold på benene, der skal vinde samtlige spanske mesterskaber og indtil flere Champions League- og klub VM de kommende år.

Tottenham skylder milliarder for stadion, Juventus' og Inters fremtid er helt og aldeles uafklaret, og jeg tror, jeg kan låne penge i banken til en betydeligt mere fordelagtig rente end økonomisk kriseramte Olympique Marseille.

Min pointe: Lad nu være med at forveksle omsætning med, at en klub er rig. Jeres bankmand køber heller ikke en forklaring om, at de 2.500 kroner brændt af på shots, shawarma og 13 kilometer i en cykel-taxa i twillight zone mellem lørdag nat og søndag morgen gør jer rige, vel?

Jeg siger ikke, at jeg ligger søvnløs, eller andre bør gøre det.

Men det kan nytter altså ikke at misforstå en så vital del af fodboldspillet, som disse tal og milliarder af kroner er.

Tallene er overhovedet ikke dækkende i sig selv for, hvem der har de største muskler på transfermarkedet, hvordan økonomien i fodbold overhovedet fungerer, og hvem der er stærke og svage.

Tænk på Saudi-Arabiens vanvittige indkøbstogt sidste sommer, der alene i transfers kostede syv milliarder kroner.

Fordi de penge stammer fra staten Saudi-Arabien, figurerer de ikke her, selvom Saudi-Arabien ude i virkelighedens verden har manifesteret sig som en af stærkeste aktører overhovedet i fodboldverdenen og på transfermarkedet.

Så nej, gu er FC Barcelona ej rige, og selvfølgelig har Tottenham ikke overhalet Chelsea og Arsenal, brug nu indersiden af hovedet.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

– Det vil være fuldstændigt magisk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fælder hård Schmeichel-dom

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Right to Dream vinder stor pris

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat