Der er ingen vej uden om: Fodbold handler i højere grad end nogensinde om penge.
Det handler ikke så meget om profit, selvom ejerne i SønderjyskE måske vil sige noget andet, som det handler om at hælde så mange penge i førsteholdet, at man kan opnå, hvad man vil, hvad end det så er at vinde titler, komme i Europa eller bare overleve i Superligaen.
Lad os få styr på proportionerne i økonomien bag torsdagens pokalfinale:
Vinderen træder ind i playoffrunden i Europa League, og skulle Randers eller SønderjyskE være så dygtige og ikke mindst heldige at vinde der, venter en modificeret Europa League med kun 32 i stedet for de hidtidige 48 deltagende klubber.
Det banker de allerede fine præmiepenge i vejret, så alt efter, hvordan den endelige fordelingsnøgle kommer til at se ud, kan det sagtens kaste både 50, 60, 70 og måske endda 80 millioner kroner af sig, hvis man ellers får lidt point i gruppespillet.
Randers eller SønderjyskE når næppe dertil – de kan komme op mod nogle drabelige hold i playoffrunden, med mindre lodtrækningsheldet er med dem.
Mere sandsynligt er det, at den danske pokalvinder taber i playoffrunden, og så ryger man til gengæld direkte i gruppespillet i den ny Conference League.
Pengene
Med 16 hold færre i Europa League og en række klubber fra de største ligaer i turneringen skal der nok komme nogle fine kampe, men med en række pladser reserveret til mesterhold fra mindre lande ender turneringen også med at være noget mindre attraktiv rent økonomisk.
20-30 millioner kroner i præmiepenge og indtægter er dog slet ikke at kimse af, når man er Randers FC og SønderjyskE – de penge bliver helt klart en styrkelse af de to klubber.
Men hvor stor effekten bliver i forhold til klubbernes muligheder, det er mere usikkert, med mindre man har held og dygtighed til at få så stærke spillere, at man kan komme i Europa-gruppespil igen i løbet af et par år.
Randers FC solgte for 10 år siden Yura Movsisyan for cirka 20 millioner kroner, uden at det kunne forhindre, at man få måneder senere rykkede ned og tabte et tilsvarende beløb i mistede indtægter i 1. division.
SønderjyskE satte i januar i år rekord ved at få det, der i sidste ende også kan blive til cirka 20 millioner i transfer, da Alexander Bah skiftede til stærke Slavia Prag, og de penge forhindrede i sig selv ikke den krise, man var i langt ind i foråret.
Ok, der er forskel på at sælge sin bedste spiller og så få præmiepenge og andre ekstra millionindtægter, men i store træk holder pointen: 20-30 millioner kroner i kassen garanterer ingenting i en Superliga, hvor SønderjyskE og Randers begge har et budget lige omkring 9. og 10. pladsen i dansk fodbold.
Får pokalvinderen held til at slå sig i Europa League, er det noget helt andet – så er man potentielt ikke ret langt fra de indtægter, AaB fik på at komme i Champions League i 2008.
Men Superligaens økonomiske Top 8 er så stærk, at hverken SønderjyskE eller Randers FC kan bryde ind i den ved at vinde pokalfinalen og komme i Europa.
Mere skæbneforandrende er de penge ikke, med mindre man er enormt dygtig og endnu mere heldig.
Det er jo fodbold!
Alt det her?
Det er lige så meget en påmindelse om, at pokalfinalen til syvende og sidst handler om at vinde noget håndgribeligt, og ikke så meget om en strategisk fremtid, der alligevel kan forandre sig 100 gange af alle mulige andre årsager.
Budgetter, muligheder på transfermarkedet, lækre udebaneture for sponsorerne til europæiske kampe og alt det følger med, men torsdagens kamp i Århus er altså først og fremmest en dyst om at vinde den største titel i Danmark næst efter det DM, FC Midtjylland og Brøndby IF strides om.
For SønderjyskE er det muligheden for at vise, at man er en topklub i Danmark.
Det er ikke godt at vide, hvad der præcist kommer til at ske med den amerikansk ejede klub, hvor den nye ejer Robert Platek lader til at ville sætte en anden kurs med markant yngre spillere og en tilgang præget af, at den amerikanske forretningsmand også har købt Spezia i Serie A.
Det kan sagtens blive en sommer og et år med omvæltninger, så det her er både en mulighed for at sømme statussen som Superliga-klub fast og noget, der kunne minde om sidste aften med kliken, hvis ellers der skal lægges en anden kurs end hidtil, hvor SønderjyskE er blevet en fast bestanddel af Superligaen med et af de i gennemsnit ældste hold i rækken.
For Randers er det et kvalitetsstempel, at man endelig kom med i medaljeslutspillet, men efter at man har hentet færrest point af alle i rækken i 2021 (ikke mindst fordi man har spillet i Top 6), hænger meget selvfølgelig på en pokalfinale, man har set frem til i en måneds tid.
Også i Randers kan forandringerne ligge lige om hjørnet, da man ligesom SønderjyskE’s tidligere ejere er interesseret i at sælge klubben til en udenlandsk ejer.
Det er chancen for endegyldigt at lægge de tumultariske år fra 2016 til 2018 bag sig, og mon ikke også, det her er den sidste store kamp i Randers-trøjen for mindst et par af profilerne, der simpelthen må vække interesse i udlandet og hos økonomisk stærkere Superliga-klubber.
Men allervigtigst er det her en fodboldfest foran tusinder af fans i Århus og muligheden for at vinde noget, spillerne og fansene også vil huske om 20 og 30 år.
Det er trods alt stadig det, fodbold handler om, selvom man i en tid med salg af fodboldklubber til højre og venstre og diverse forsøg på at skabe udbryderturneringer kan blive i tvivl.
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
