Følg hjertet og drop den giftige duo, Messi

KOMMENTAR: I august endte Lionel Messi i Paris Saint-Germain efter et årtis kurtisering fra Qatar. Nu håber jeg, naivt, at han til sommer tager det rigtige valg og vender hjem.



Jeg kan vel dårligt hævde, at jeg var overrasket.

Qatar, som ejer og leder Paris Saint-Germain, havde gjort kur til Lionel Messi i over ti år, siden før han og Neymar havde spillet for Argentina og Brasilien i en opvisningskamp i Doha få uger før, Qatar vandt VM-værtskabet ved en skandaliseret afstemning i 2010.

Så selvfølgelig skulle Lionel Messi skifte til Paris Saint-Germain efter den mærkværdige afsked med FC Barcelona, hvor jeg stadig ikke tror, vi har fået den fulde sandhed.

Blæse være med Ligue 1, den ville PSG vinde med eller uden Lionel Messi.

Det var Champions League, alt drejede sig om, og måske var det lige netop det, der gik galt her i foråret.

PSG var jo egentlig bedre over to kampe mod Real Madrid, der i sidste weekend blev ydmyget hjemme mod Messis eksklub FC Barcelona.

Men hvad nyttede det, når Paris levede præcis op til vores fordomme om, at holdet knækker under pres på de mest vigtige tidspunkter, som man gjorde mod Real Madrid og lod Karim Benzema jokke rundt omkring feltet efter forgodtbefindende?

Og hvor var Lionel Messi i den fase af kampen?

Selv for verdens bedste fodboldspiller nogensinde er det ikke ideelt at spille i en liga, der bare er for langt under niveau sammenlignet med England, Spanien, Tyskland og Italien.

Nu knager og knaser det igen i Paris Saint-Germain.

Mauricio Pochettino er under pres, Kylian Mbappés kontrakt udløber om tre måneders tid, og Neymar er der efterhånden rigtig mange, der er trætte af, her små fem år og 94 missede ligakampe efter hans ankomst fra Catalonien.

Og Lionel Messi?

Han er stadig en fremragende fodboldspiller, men han skulle ikke have vundet Ballon d’Or i december, og han er langt fra den bedste her i 2022.

En retur til FC Barcelona nævnes som en mulighed, David Beckhams klub Inter Miami, der ligesom Beckham har ekstremt tætte og direkte forbindelser til Qatar, dukker også op på radaren.

Som fodboldelsker håber jeg, Lionel Messi ikke gør nogen af delene.

Naivt, ja, for han bryder næppe de gyldne bånd, han og hans rådgivere har valgt for ham.

Men hvor ville det være herligt, hvis han brød med Paris Saint-Germain som det forfængelige PR-projekt, førsteholdet i klubben i dag er for Qatar.

Og hvis Lionel Messi brød med Qatar, sponsoraftalerne, den økonomiske karriereplanlægning og den rolle som galleonsfigur, han er udset til til november og december under VM.

Lionel Messi har en stor, lækker villa med alt, man kan drømme om, hjemme i Rosario i det nordlige Argentina, hvor han er født og opvokset.

Så tag hjem, Leo.

Hjem til Argentina, hjem for at spille for Newell’s Old Boys.

Er det virkelig så spændende at skulle møde Mikael Uhre og Co. i MLS, eller vinde endnu et mesterskab med FC Barcelona?

Ok, det sidste ville jeg forstå, genopbygningen, men sammen med Joan Laporta?

Nej, tag hjem til Newell’s, drop den giftige duo Paris og Qatar, og spil de sidste sæsoner med et smil på læben.

VM 2026 er nok for sent, netop som han fylder 39 år, men skidt nu med den VM-pokal.

Lionel Messi har selv valgt Qatar og Paris, men han og mange andre vil have stor glæde af, at han vælger den cocktail, al dramaet og propagandaen fra, som er essensen af hans ophold i PSG.

Efter dommen for skattesvindel, samarbejdet med Qatar gennem alle de år, og valget af PSG fortjener Messi egentlig ikke, at tvivlen skal komme ham til gode.

Men for alle dem, og for en som jeg, der har nydt hans vidunderlige spil i halvandet årti, ville det være herligt, hvis slutningen ikke bliver i et trekantsdrama med Neymar og Kylian Mbappé med PSG-præsident Nasser Al-Khelaïfi og Qatar svævende over vandene, hele tiden i færd med at optimere brugen af Lionel Messis sidste år til Qatars kongefamilies bedste.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Den fejl må Brøndby ikke lave!

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Trist Mikael Uhre-besked


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Påpeger Conrad Harders problem

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kreativ transfer-løsning?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

FC Barcelona-stjerner i chok



Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Dansker færdig i Galatasaray

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

– Jeg er stærkere end nogensinde

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

“Et kup” at hente dansk angriber



Arbejder på Matt O’Riley-transfer

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Tour de France – 1. etape

Femkløver vil væk fra Manchester United

Lover transfers

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig