Selv Brøndby skal være bange nu

Det var et pinligt og slattent AGF, FC Nordsjælland smadrede mandag aften, men det er præcis det her FCN, jeg og så mange andre så som seriøs guldudfordrer til FCK for ni måneder siden.



Hvad var det der, AGF?

Det er ikke mere end 11 dage siden, AGF spillede sig i pokalfinalen ved at slå netop FC Nordsjælland, og hvordan det var muligt er lidt svært at huske her til aften.

En masse skader og 90-120 minutter mod Silkeborg i Parken om 2½ uge, hvor sæsonen er på spil, retfærdiggør jo ikke et gigantisk nederlag i Farum – det bliver ikke en sjov tur hjem til Århus.

Når det er sagt, kan den her version af FC Nordsjælland vinde DM.

Det er det FC Nordsjælland, vi så i juli og august, og som vi igen har anet her i foråret og især slutspillet.

Uwe Rösler kaldte efter pokalsemifinalen i Århus Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman de bedste en-mod-en-spillere i Superligaen, men det yder jo ikke FC Nordsjælland retfærdighed at reducere holdet til de to 'starlets'.

22 point og lige så mange mål i ni ligakampe hedder statistikken i 2024, og i det enlige nederlag i Parken spillede FC Nordsjælland såmænd også en hæderlig fodboldkamp på en af FCK's udmærkede dage i et udfordrende forår.

I den her version spiller FC Nordsjælland det bedste etablerede angrebsfodbold i Superligaen. Brøndby har haft Vallys tidligere på sæsonen og Suzuki nu, men hverken de eller FC København matcher FC Nordsjællands kombinationsspil eller de evner en-mod-en (og to og tre modstandere for den sags skyld), som Andreas Schjelderup har fundet igen efter et ekstremt svært 2023.

Søndag eftermiddag er der topkamp i Farum, når netop Brøndby kommer på besøg, og når FCN fuldt fortjent kan slå FCM og FCK, kan man naturligvis også slå Brøndby og være tre point efter den nuværende etter efter næste runde.

Det er utaknemmeligt, det der venter nu.

Både Brøndby, FC Midtjylland, FC København og FC Nordsjælland har niveauet til at spille i Europa, men det er nummer fem AGF og nummer seks Silkeborg, der spiller pokalfinale, så et af de fire hold går glip af Europa, mens nummer tre skal spille playoff, nok mod Viborg eller Randers, om den sidste billet.

Det har ingen af de fire hold fortjent, men det nu en gang sådan, virkeligheden er, og derfor er FCN's opblomstring et mareridt for både Brøndby, FC København og FC Midtjylland, der alle tre satser benhamrende hårdt på at spille europæisk til september.

Det kan FC Nordsjælland, og da især Andreas Schjelderup, smadre nu.

FC København så rigtigt, da man forsøgte at hente den purunge nordmand fra Benfica i slutningen af transfervinduet i august sidste år, og han giver præcis den gnist, FC Nordsjælland manglede i så ekstrem grad for et år siden som supplement til den forrygende Ernest Nuamah, der var så alene efter Schjelderups transfer til Benfica.

Superligaen har nu fire guldkandidater inden for seks point med seks runder tilbage – det er naturligvis den Hollywood-afslutning, der er et af formålene med ligastrukturen, og det fungerer i den grad som underholdning og til at presse topholdene til det yderste, uanset at jeg overhovedet ikke er tilhænger af slutspillet.

Næste sving på landevejen kommer søndag, og efter den gigantiske skuffelse, det var at ryge ud af Conference League efter to hjemmesejre med 'AGF-cifre' over Fenerbahce og Ludogorets og pokal-exit vidner det om, at de har noget sportslig bund og modstandskraft i holdet i Farum.

Noget, som vi naturligvis også skal forvente, når man nu har så meget mere at skyde med økonomisk i klubben end på noget andet tidspunkt i klubbens Superliga-tilværelse.

Det bliver et ræs, der vil noget, og selv om FC Nordsjælland nok bedst kan leve med ikke at komme i Europa, kan det med de nuværende formkurver lige så godt blive FC Midtjylland, FCK eller endda Brøndby, der ender på fiasko-fjerdepladsen.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Enorme Superliga-talenter udtaget

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

– Ikke for debutanter!

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskende U21-trupudtagelse

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Kevin Diks skriver historie

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Chelsea – Paris Saint-Germain

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!