Her torsdag middag har Premier League købt og solgt for omkring 10 procent af det beløb, man brugte for et år siden takket være Chelseas indkøbsvanvid.
Og billedet er ikke helt anderledes i Superligaen, hvor man foreløbig ligger milevidt fra sidste års salg for op mod 400 millioner kroner takket være store afgange til udlandet.
Det billede kommer til at ændre sig i de kommende timer, men der er en grund til, at det er gået så trægt.
Og det er, overraskende, ikke mindst den britiske premierminister Rishi Sunak og hans regering, der er skyld i det, de transferhungrende og klubberne givetvis vil mene er et alt for stille vinter-transfervindue.
Der er en mening med galskaben – jeg har hverken fået vinter-kuller eller spist noget, jeg ikke kunne tåle.
Forklaringen er al den ballade, der er i Storbritannien omkring udenlandske ejerskaber, vildt forbrug i Premier League på lønninger og transfers, og det pengeræs, Premier League i det hele taget har udviklet sig til.
Det har fået den britiske regering til at varsle, at man vil skabe et kontrolorgan, der skal sørge for, at Premier League ikke bliver endnu vildere i de kommende år.
Det bryder klubberne og ligaforeningen sig ikke om.
Så gennem 2023 fik man i huj og hast sat fart på efterforskningen af Manchester Citys mulige brud på licens- og finansregler i ligaen, Everton blev tildelt en pointstraf for brud på lignende regler, og Everton står sammen med Nottingham Forest foran endnu en potentiel pointstraf for andre forseelser uden for banen koblet til alt for stort forbrug på spillerindkøb.
Det er ikke fordi, Premier League-klubberne pludselig er blevet ludfattige, tværtimod.
Men af politiske hensyn og for ikke at miste point vil man nu signalere, at man er enormt ansvarlig og voksen, og bestemt kan styre egen forretning.
Formålet er at afværge, at Rishi Sunaks regering indfører rigid politisk kontrol med Premier League, og koster det så et spillerkøb eller to her i vinter-transfervinduet, lever alle nogenlunde med det af frygt for at miste magten til politikerne.
Man kan selvfølgelig sidde her i Danmark og mene, at Peter Christiansen, Carsten V. Jensen, FCM's nye fodbolddirektør Peter Sand, der i dette vindue får god hjælp af Svend Graversen og Claus Stienlein, og AGF's Stig Inge Bjørnebye bare skal være ligeglade, gå amok i spillerkøb og sælge til de fire andre store ligaer i stedet, som de plejer.
Men når Premier League hakker bremsen totalt i, får mellemklubberne i Tyskland, Italien, Spanien, Belgien og Portugal ikke solgt deres profiler til England, og så køber de ikke som sædvanlig ind i Superligaen.
På den måde hænger Superligaen uløseligt sammen med resten af Europas transfermarked, uanset om man som Superliga-interesseret er totalt ligeglad og bare vil se noget action nu.
Det kan komme i de næste timer, hvis Premier League-klubberne på falderebet køber ind og sætter en domino-effekt i gang, men kan takke Rishi Sunak og forskrækkede Premier League-bosser for, at det har trukket så længe ud.
Følg transferdeadline dagen igennem på tipsbladet.dk og i vores live-dækning lige her.
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
FCM-helt fremhæver Duncan
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER