Her torsdag middag har Premier League købt og solgt for omkring 10 procent af det beløb, man brugte for et år siden takket være Chelseas indkøbsvanvid.
Og billedet er ikke helt anderledes i Superligaen, hvor man foreløbig ligger milevidt fra sidste års salg for op mod 400 millioner kroner takket være store afgange til udlandet.
Det billede kommer til at ændre sig i de kommende timer, men der er en grund til, at det er gået så trægt.
Og det er, overraskende, ikke mindst den britiske premierminister Rishi Sunak og hans regering, der er skyld i det, de transferhungrende og klubberne givetvis vil mene er et alt for stille vinter-transfervindue.
Der er en mening med galskaben – jeg har hverken fået vinter-kuller eller spist noget, jeg ikke kunne tåle.
Forklaringen er al den ballade, der er i Storbritannien omkring udenlandske ejerskaber, vildt forbrug i Premier League på lønninger og transfers, og det pengeræs, Premier League i det hele taget har udviklet sig til.
Det har fået den britiske regering til at varsle, at man vil skabe et kontrolorgan, der skal sørge for, at Premier League ikke bliver endnu vildere i de kommende år.
Det bryder klubberne og ligaforeningen sig ikke om.
Så gennem 2023 fik man i huj og hast sat fart på efterforskningen af Manchester Citys mulige brud på licens- og finansregler i ligaen, Everton blev tildelt en pointstraf for brud på lignende regler, og Everton står sammen med Nottingham Forest foran endnu en potentiel pointstraf for andre forseelser uden for banen koblet til alt for stort forbrug på spillerindkøb.
Det er ikke fordi, Premier League-klubberne pludselig er blevet ludfattige, tværtimod.
Men af politiske hensyn og for ikke at miste point vil man nu signalere, at man er enormt ansvarlig og voksen, og bestemt kan styre egen forretning.
Formålet er at afværge, at Rishi Sunaks regering indfører rigid politisk kontrol med Premier League, og koster det så et spillerkøb eller to her i vinter-transfervinduet, lever alle nogenlunde med det af frygt for at miste magten til politikerne.
Man kan selvfølgelig sidde her i Danmark og mene, at Peter Christiansen, Carsten V. Jensen, FCM's nye fodbolddirektør Peter Sand, der i dette vindue får god hjælp af Svend Graversen og Claus Stienlein, og AGF's Stig Inge Bjørnebye bare skal være ligeglade, gå amok i spillerkøb og sælge til de fire andre store ligaer i stedet, som de plejer.
Men når Premier League hakker bremsen totalt i, får mellemklubberne i Tyskland, Italien, Spanien, Belgien og Portugal ikke solgt deres profiler til England, og så køber de ikke som sædvanlig ind i Superligaen.
På den måde hænger Superligaen uløseligt sammen med resten af Europas transfermarked, uanset om man som Superliga-interesseret er totalt ligeglad og bare vil se noget action nu.
Det kan komme i de næste timer, hvis Premier League-klubberne på falderebet køber ind og sætter en domino-effekt i gang, men kan takke Rishi Sunak og forskrækkede Premier League-bosser for, at det har trukket så længe ud.
Følg transferdeadline dagen igennem på tipsbladet.dk og i vores live-dækning lige her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I chok over Steve Cooper-historie