PC, CV, Steinlein og Bjørnebye mister pengemaskine

ANALYSE: Her i de sidste timer og døgn i transfervinduet er der begyndt at komme gang i handlerne i Superligaen og ude i Europa, og der er en besynderlig forklaring på, det er gået så langsomt.



Her torsdag middag har Premier League købt og solgt for omkring 10 procent af det beløb, man brugte for et år siden takket være Chelseas indkøbsvanvid.

Og billedet er ikke helt anderledes i Superligaen, hvor man foreløbig ligger milevidt fra sidste års salg for op mod 400 millioner kroner takket være store afgange til udlandet.

Det billede kommer til at ændre sig i de kommende timer, men der er en grund til, at det er gået så trægt.

Og det er, overraskende, ikke mindst den britiske premierminister Rishi Sunak og hans regering, der er skyld i det, de transferhungrende og klubberne givetvis vil mene er et alt for stille vinter-transfervindue.

Der er en mening med galskaben – jeg har hverken fået vinter-kuller eller spist noget, jeg ikke kunne tåle.

Forklaringen er al den ballade, der er i Storbritannien omkring udenlandske ejerskaber, vildt forbrug i Premier League på lønninger og transfers, og det pengeræs, Premier League i det hele taget har udviklet sig til.

Det har fået den britiske regering til at varsle, at man vil skabe et kontrolorgan, der skal sørge for, at Premier League ikke bliver endnu vildere i de kommende år.

Det bryder klubberne og ligaforeningen sig ikke om.

Så gennem 2023 fik man i huj og hast sat fart på efterforskningen af Manchester Citys mulige brud på licens- og finansregler i ligaen, Everton blev tildelt en pointstraf for brud på lignende regler, og Everton står sammen med Nottingham Forest foran endnu en potentiel pointstraf for andre forseelser uden for banen koblet til alt for stort forbrug på spillerindkøb.

Det er ikke fordi, Premier League-klubberne pludselig er blevet ludfattige, tværtimod.

Men af politiske hensyn og for ikke at miste point vil man nu signalere, at man er enormt ansvarlig og voksen, og bestemt kan styre egen forretning.

Formålet er at afværge, at Rishi Sunaks regering indfører rigid politisk kontrol med Premier League, og koster det så et spillerkøb eller to her i vinter-transfervinduet, lever alle nogenlunde med det af frygt for at miste magten til politikerne.

Man kan selvfølgelig sidde her i Danmark og mene, at Peter Christiansen, Carsten V. Jensen, FCM's nye fodbolddirektør Peter Sand, der i dette vindue får god hjælp af Svend Graversen og Claus Stienlein, og AGF's Stig Inge Bjørnebye bare skal være ligeglade, gå amok i spillerkøb og sælge til de fire andre store ligaer i stedet, som de plejer.

Men når Premier League hakker bremsen totalt i, får mellemklubberne i Tyskland, Italien, Spanien, Belgien og Portugal ikke solgt deres profiler til England, og så køber de ikke som sædvanlig ind i Superligaen.

På den måde hænger Superligaen uløseligt sammen med resten af Europas transfermarked, uanset om man som Superliga-interesseret er totalt ligeglad og bare vil se noget action nu.

Det kan komme i de næste timer, hvis Premier League-klubberne på falderebet køber ind og sætter en domino-effekt i gang, men kan takke Rishi Sunak og forskrækkede Premier League-bosser for, at det har trukket så længe ud.

Følg transferdeadline dagen igennem på tipsbladet.dk og i vores live-dækning lige her.





FCK-direktør jubler: ‘Helt fantastisk dreng’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Udlandsdansker til Lyngby? ‘Har gjort det godt’

Stopper i FC Helsingør



Ludogorets – FC Midtjylland

Informeret om Diks-exit? ‘Vi har en god dialog’

FC Midtjylland tæt på svensk stortalent

– Hold kæft, hvor er det fedt for Tullberg!

Ronnie Schwartz i chok: Det passer ikke!



Verdensstjerne besøger FCK med sin søn


Celtic jubler: Schmeichel scorer ny kontrakt

Mike Tullberg får kæmpe chance i Dortmund

Topchef stopper i DBU

Scorer millionbeløb på Superliga-transfers



Brøndby skal gøre det: ‘Han bliver et monstersalg’


Officielt: Dortmund fyrer Sahin

Barcelona-stjerne i drama – politiet skred ind

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ingen Superliga-klubber: Dansker i rekordtransfer

Vanvittigt: Måber over chok-comeback!


MEDIE

Atletico Madrid og Dortmund følger FCK-juvel tæt


Spår ham stor succes i FC København

Girona blæser til angreb mod Milan

Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!

De scorer en bonus ved Jacob Friis-mirakel



Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Sender danskerklub ud i Champions League-mørket

‘Alle ved, det sker’

Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham

Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’

Katastrofal start for Kaufmann

Dansk landstræner ellevild: Det er så sindssygt!

– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Klar efter Sonne: Som da Dolberg røg til Ajax

Afsløring: Southampton sikrer sig Albert Grønbæk 

Perez om Priske: Næsten tragikomisk at fyre ham

Kogte over: Rasende Amorim smadrede tv-skærm

Brentford vil afvise bud på 195 millioner

Skidt nyt for Oliver Christensen

FC København tæt på svensk kæmpetalent

Superliga-profil tæt på transfer: ‘Godt scoutet’

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Magnus Munck

Iker Casillas henter tidligere Brøndby-profil

Afsløring: Tidl. u-landsholdsspiller på klubjagt

Henter dansker i Italien: Har været frustrerende

Afsløring: Fredrikstad køber Valdemar Birksø

Afslører opsigtsvækkende detaljer i Man Utd-handel

Her er FCK-darlings videresalgsklausul

Dansk million-transfer: ‘Mange er skuffede’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Saman Jalaei 

Revser Ruben Amorim: Bizart og latterligt!

Afsløring: Bombe – Anderlecht tæt på køb af Hey

Fuld fart frem i Atletico – Leverkusen

Tre mand træner med i SIF: Derfor er de der

Vildt eventyr for dansker: Klub i Asien henter ham