Mikael Uhre og Jonas Wind blev solgt i januar til Philadelphia Union og Wolfsburg for en masse millioner i januar, og selvom Wind ikke umiddelbart havde kurs mod topscorertitlen i Superligaen, kan hans og Uhres transfers ses på topscorerlisten.
For med 10 mål i løbet af de første 21 spillerunder er Nicklas Helenius lige nu topscorer af de aktive spillere i Danmarks bedste række, og selvom der ligger en fin historie om et flot comeback til øverste niveau i dansk fodbold bag Silkeborg-angriberens succes, er ti scoringer ikke skræmmende for den mest scorende spiller i rækken før sidste runde i grundspillet.
Var Mikael Uhre blevet i Brøndby, havde han været klar favorit til topscorertitlen – målsnittet var forrygende med 35 mål de sidste 56 kampe i Superligaen.
Med tanke på FC Midtjyllands problemer og det brede udvalg af potentielle målscorere i FC København er det lige før, Nicklas Helenius bør løbe med kåringen, et årti efter han scorede 14 og 16 ligamål i 2011/12 og 2012/13.
Silkeborg kommer stadig til mange chancer, og selvom slutspillet nok vil byde på flere nederlag end sejre, vil der altså være muligheder for angriberen.
Júnior Brumado i FC Midtjylland er ligesom holdkammeraterne gået i stå, han har scoret ét ligamål siden oktober og har nu fået Anders Dreyer ind ad døren som konkurrent til afslutingerne i FCM.
Pep Biel kunne også være et bud, men han er i højere grad assistmager for FCK's forwards og kanter, og præcis ligesom Brumado har han også kun scoret ét mål siden midten af oktober i Superligaen.
Sebastian Jørgensen og Nicolai Vallys ligger nok for meget i skyggen af Nicklas Helenius, og Louka Prip og Evander ligner slet ikke bud her i foråret.
Hvis Stephen Odey kom i gang igen efter den nylige scoring mod Silkeborg, kunne han godt være et bud, men ligesom Brumado og Biel rundede han dermed også kun én scoring i ligaen siden oktober.
Er Superligaen så ude af stand til at producere topscorere?
Man fristes til at tro det med et blik på topscorerlisten lige nu, men med tanke på de mange salg, der har været fra ligaen i denne sæson, bør der være godt med muligheder for at opdage nye målslugere i næste sæson.
Marko Divkovic og Carl Björk er stadig relativt nye i gamet i Brøndby, FC København oprustede med adskillige folk i januar, hvor Khouma Babacar ser spændende ud som topscorertype for undertegnede, og FC Midtjylland kommer med garanti til at gøre noget ved problemerne i angrebet på markedet til sommer.
Og så skal man heller ikke glemme, at flere topscorere dukkede op relativt ud af det blå.
Andreas Cornelius, Lukas Spalvis og Marcus Ingvartsen scorede henholdsvis 0, 0 og 5 mål i Superligaen sæsonen før, at de blev topscorere, så der er på den måde intet, der forhindrer Roony Bardghji, Simon Adingra eller Victor Lind i at komme bragende i næste sæson.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
