Det har ikke været kønt at følge Brøndby det seneste halve år, og her tænker jeg ikke på det ujævne spil på banen.
Der er lagt op til fest fra Brøndbys side, og det forstår jeg sådan set, efter man i den forgangne kunne præsentere en samarbejdsaftale mellem klubben og fanafdelingen.
Mandag er der ?ンラᄄ?ンラᄃ Stadion?゚゚ᄀ
— Brøndby IF (@BrondbyIF) May 27, 2023
Bliv klædt på til kampen – se vores udvalg fra Brøndby Shoppen:
?https://t.co/QspoYwuQXf pic.twitter.com/EFmcaitrxa
Men at alt skulle være godt nu er for naivt. Skænderierne mellem Brøndbys fans har været grimme, og der er for mange ubesvarede spørgsmål.
Skænderierne er et symptom på, hvor dybe grøfterne er blevet gravet mellem de orange, der helst bare vil have de nye ejere GFH ud i morgen, og de mange, der bare vil have det bedste ud af situationen og støtte holdet.
Jeg har udtrykt forståelse for, hvorfor de ‘orange’ er så bekymrede på vegne af deres klub, og jeg har heller ikke tænkt mig at slå nogen oven i hovedet for at støtte deres hold – det er jo ikke fansene, der har opfundet multiklub-modellen.
Omkring førsteholdet har det til tider også været en anelse svært at fornemme kursen, og hvor man skal hen med spillet og truppen.
Hvem skal blive? Hvem skal videre? Skal ‘CV’ og Jesper Sørensen skrue truppen og spillestilen sammen, hvem skal de gøre det sammen med, hvad med de andre klubber, ejergruppen har del i, og hvad er den langsigtede strategi?
Måske er det svært for en børsnoteret virksomhed at melde ud i detaljer, før alt er på plads.
Men resultatet af den larmende tavshed har været en masse usikkerhed.
Usikkerhed, der har pustet til spliden mellem fansene, for hvad var egentlig GFH’s plan med Brøndby.

Usikkerhed, der har ført til en masse tvivl omkring førsteholdet, for hvad skal man egentlig? satse helt vildt på de unge, købe dyre stjerner ind, hente skandinaver eller dyre sydamerikanere, unge eller gamle spillere, tiki-taka-spillere eller ren, rå Red Bull-energi?
Pseudo-diskussion vil nogen måske mene, men det har da udspillet sig i praksis i ligaen i foråret med et forsøg på at blive boldbesiddende, som så blev vekslet til mange mand bag bolden og kontraløb efter 0-4 mod Randers.
Der er næsten lige så mange om ovenstående, som der er spillere, trænere, ledere og fans, og også derfor savner man i så høj grad en tydelig kurs.
Det var interessant, hvad den erfarne journalist Søren Sorgenfri tidligere i denne uge kunne fortælle om et markant øget spillerbudget.
Men vi mangler at få at vide, efter hvilken plan pengene i så fald skal bruges, og hvordan man vil gøre det bedre end FC Midtjylland og FC København, der har haft deres problemer med at få værdi for pengene de seneste år.
Alt det her er glemt om fem måneder, hvis Brøndby ligger i toppen af ligaen.
Men mon ikke det vil blive noget nemmere at forlige tribunerne, hvis der kommer en klar plan at forholde sig til.
For slet ikke at tale om, at det er nødvendigt med at få valgt en retning nu, før de øvrige Superliga-klubber gør konkurrencen om medaljerne endnu hårdere.
Ja, der er givet et lån på 30 millioner euro, der bliver købt spillere, og man vil være en magtfaktor i Skandinavien.
Men indtil vi hører præcis hvordan, det skal ske, og hvad ejerne vil med Brøndby og med tanke på deres række af andre klubber, vil alle de her spørgsmål og tvivlen nage og nære uenigheden.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
– Han leder efter et sted at eksplodere
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED