Hvad er planen? Tavse BIF-ejere skylder forklaring

KOMMENTAR: Skal der bruges millioner på transfers? Hvad med træneren og sportsdirektøren? Hvad er planen? Brøndbys nye ejere skylder en forklaring og en konkret plan.



Det har ikke været kønt at følge Brøndby det seneste halve år, og her tænker jeg ikke på det ujævne spil på banen.

Der er lagt op til fest fra Brøndbys side, og det forstår jeg sådan set, efter man i den forgangne kunne præsentere en samarbejdsaftale mellem klubben og fanafdelingen.

Men at alt skulle være godt nu er for naivt. Skænderierne mellem Brøndbys fans har været grimme, og der er for mange ubesvarede spørgsmål.

Skænderierne er et symptom på, hvor dybe grøfterne er blevet gravet mellem de orange, der helst bare vil have de nye ejere GFH ud i morgen, og de mange, der bare vil have det bedste ud af situationen og støtte holdet.

Jeg har udtrykt forståelse for, hvorfor de ‘orange’ er så bekymrede på vegne af deres klub, og jeg har heller ikke tænkt mig at slå nogen oven i hovedet for at støtte deres hold – det er jo ikke fansene, der har opfundet multiklub-modellen.

Omkring førsteholdet har det til tider også været en anelse svært at fornemme kursen, og hvor man skal hen med spillet og truppen.

Hvem skal blive? Hvem skal videre? Skal ‘CV’ og Jesper Sørensen skrue truppen og spillestilen sammen, hvem skal de gøre det sammen med, hvad med de andre klubber, ejergruppen har del i, og hvad er den langsigtede strategi?

Måske er det svært for en børsnoteret virksomhed at melde ud i detaljer, før alt er på plads.

Men resultatet af den larmende tavshed har været en masse usikkerhed.

Usikkerhed, der har pustet til spliden mellem fansene, for hvad var egentlig GFH’s plan med Brøndby.

190096

Usikkerhed, der har ført til en masse tvivl omkring førsteholdet, for hvad skal man egentlig?  satse helt vildt på de unge, købe dyre stjerner ind, hente skandinaver eller dyre sydamerikanere, unge eller gamle spillere, tiki-taka-spillere eller ren, rå Red Bull-energi?

Pseudo-diskussion vil nogen måske mene, men det har da udspillet sig i praksis i ligaen i foråret med et forsøg på at blive boldbesiddende, som så blev vekslet til mange mand bag bolden og kontraløb efter 0-4 mod Randers.

Der er næsten lige så mange om ovenstående, som der er spillere, trænere, ledere og fans, og også derfor savner man i så høj grad en tydelig kurs.

Det var interessant, hvad den erfarne journalist Søren Sorgenfri tidligere i denne uge kunne fortælle om et markant øget spillerbudget.

Men vi mangler at få at vide, efter hvilken plan pengene i så fald skal bruges, og hvordan man vil gøre det bedre end FC Midtjylland og FC København, der har haft deres problemer med at få værdi for pengene de seneste år.

Alt det her er glemt om fem måneder, hvis Brøndby ligger i toppen af ligaen.

Men mon ikke det vil blive noget nemmere at forlige tribunerne, hvis der kommer en klar plan at forholde sig til.

For slet ikke at tale om, at det er nødvendigt med at få valgt en retning nu, før de øvrige Superliga-klubber gør konkurrencen om medaljerne endnu hårdere.

Ja, der er givet et lån på 30 millioner euro, der bliver købt spillere, og man vil være en magtfaktor i Skandinavien.

Men indtil vi hører præcis hvordan, det skal ske, og hvad ejerne vil med Brøndby og med tanke på deres række af andre klubber, vil alle de her spørgsmål og tvivlen nage og nære uenigheden.





LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

FC Midtjylland misser gylden chance

Viser målform før vigtig landskamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Afslører vild transfer-historie

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Krisen er blevet til en katastrofe?

I svime over Pelle Mattsson

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland