Det har ikke været kønt at følge Brøndby det seneste halve år, og her tænker jeg ikke på det ujævne spil på banen.
Der er lagt op til fest fra Brøndbys side, og det forstår jeg sådan set, efter man i den forgangne kunne præsentere en samarbejdsaftale mellem klubben og fanafdelingen.
Mandag er der ?ンラᄄ?ンラᄃ Stadion?゚゚ᄀ
— Brøndby IF (@BrondbyIF) May 27, 2023
Bliv klædt på til kampen – se vores udvalg fra Brøndby Shoppen:
?https://t.co/QspoYwuQXf pic.twitter.com/EFmcaitrxa
Men at alt skulle være godt nu er for naivt. Skænderierne mellem Brøndbys fans har været grimme, og der er for mange ubesvarede spørgsmål.
Skænderierne er et symptom på, hvor dybe grøfterne er blevet gravet mellem de orange, der helst bare vil have de nye ejere GFH ud i morgen, og de mange, der bare vil have det bedste ud af situationen og støtte holdet.
Jeg har udtrykt forståelse for, hvorfor de ‘orange’ er så bekymrede på vegne af deres klub, og jeg har heller ikke tænkt mig at slå nogen oven i hovedet for at støtte deres hold – det er jo ikke fansene, der har opfundet multiklub-modellen.
Omkring førsteholdet har det til tider også været en anelse svært at fornemme kursen, og hvor man skal hen med spillet og truppen.
Hvem skal blive? Hvem skal videre? Skal ‘CV’ og Jesper Sørensen skrue truppen og spillestilen sammen, hvem skal de gøre det sammen med, hvad med de andre klubber, ejergruppen har del i, og hvad er den langsigtede strategi?
Måske er det svært for en børsnoteret virksomhed at melde ud i detaljer, før alt er på plads.
Men resultatet af den larmende tavshed har været en masse usikkerhed.
Usikkerhed, der har pustet til spliden mellem fansene, for hvad var egentlig GFH’s plan med Brøndby.

Usikkerhed, der har ført til en masse tvivl omkring førsteholdet, for hvad skal man egentlig? satse helt vildt på de unge, købe dyre stjerner ind, hente skandinaver eller dyre sydamerikanere, unge eller gamle spillere, tiki-taka-spillere eller ren, rå Red Bull-energi?
Pseudo-diskussion vil nogen måske mene, men det har da udspillet sig i praksis i ligaen i foråret med et forsøg på at blive boldbesiddende, som så blev vekslet til mange mand bag bolden og kontraløb efter 0-4 mod Randers.
Der er næsten lige så mange om ovenstående, som der er spillere, trænere, ledere og fans, og også derfor savner man i så høj grad en tydelig kurs.
Det var interessant, hvad den erfarne journalist Søren Sorgenfri tidligere i denne uge kunne fortælle om et markant øget spillerbudget.
Men vi mangler at få at vide, efter hvilken plan pengene i så fald skal bruges, og hvordan man vil gøre det bedre end FC Midtjylland og FC København, der har haft deres problemer med at få værdi for pengene de seneste år.
Alt det her er glemt om fem måneder, hvis Brøndby ligger i toppen af ligaen.
Men mon ikke det vil blive noget nemmere at forlige tribunerne, hvis der kommer en klar plan at forholde sig til.
For slet ikke at tale om, at det er nødvendigt med at få valgt en retning nu, før de øvrige Superliga-klubber gør konkurrencen om medaljerne endnu hårdere.
Ja, der er givet et lån på 30 millioner euro, der bliver købt spillere, og man vil være en magtfaktor i Skandinavien.
Men indtil vi hører præcis hvordan, det skal ske, og hvad ejerne vil med Brøndby og med tanke på deres række af andre klubber, vil alle de her spørgsmål og tvivlen nage og nære uenigheden.
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Tottenhams nedtur fortsætter
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Nu svarer David Nielsen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
Reagerer på Brøndby-bombe
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER