Andelen af Brøndby-fans med grå hår steg mærkbart, da holdet for en uge siden reelt var bedst i kampen mod Legia Warszawa og alligevel tabte 2-3 på dumme, unødvendige fejl.
Og der blev jo ikke færre i aften, hvor Brøndby efter en god indsats røg ud til et tider heldigt Legia-mandskab, der nu har fået en kæmpe matchbold foræret i den afgørende kvalifikationsrunde i Conference League, den matchbold Brøndby en overgang torsdag var ved at gøre til deres.
Et modigt Brøndby-hold spillede en god kamp, pressede Legia, stressede værterne ved at gå højt og spillede med stort mod, og ligesom FC Midtjylland var heldig kun at være nede 0-1 efter en halv time i tirsdags, var Legia heldig med først at komme bagud ti minutter før pausefløjtet.
Men ikke desto mindre er det slut – efter Legia udlignede i de døende minutter før pausen på deres første seriøse offensive aktion overhovedet, blev kampen mere lige.
Uanset, at man kan have sympati for Brøndbys tilgang og på lange stræk udmærkede kampe mod Legia, gik det jo præcis, som klubbens kritikere havde forventet med et exit fra Europa ved mødet med den første svære modstander.
Den med 'lærepenge' plejer jeg at rynke på næsen af, men jeg køber den så langt, at der ikke er ret erfaring på holdet i kategorien 'europæisk succes', når vi ser bort fra Daniel Wass' lange karriere på øverste niveau i Europa.
Og lærepenge eller ej, er det her et dyrt exit.
Dyr omgang
Europa, hvor Brøndby IF havde sat næsen op efter Champions League, burde måske være glasuren på kagen.
Men i Brøndby siden GFH's opkøb i 2022 har det i forretningsdelen af klubben været hovedformålet sammen med at vinde DM og at sælge spillere hamrende dyrt.
Det her var en gylden mulighed for at få en masse succes i en ikke uoverkommelig Conference League, at score mange millioner kroner i præmiepenge og måske endnu mere i salgsværdi på spillerne, og så den vildt vigtige Europa-koefficient, hvor Brøndby er meget tæt på at starte på bar bund.
Det var Brøndby ikke gode nok til i denne omgang, for ikke at sige heldige og kyniske, og det kommer nu til at koste.
Efter min bedste overbevisning vil det være helt tosset ikke at skyde efter mesterskabet og Europa en gang til i 2025.
Brøndbys hold er et af Superligaens ældste og er skruet sammen til at vinde her og nu. Nartey, Bischoff, Bundgaard og Schwartau trækker den anden retning, men det nytter ikke at bedrage sig selv og tro, man er noget andet end et præstationshold med begrænset holdbarhed.
Brug det, der skal til
Det er måske ikke politisk korrekt at sige og skrive, men det, der er behov for nu, er dybe lommer.
Dem har David Blitzer som medejer af det dyreste sportshold nogensinde, Washington Commanders, og hvordan det end skal skrues sammen, skal Brøndby give det et skud til, selv om det bliver hamrende dyrt.
Hellere forstærke sig på et par pladser end dække næste års underskud ved at sælge både Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.
Jeg skal selvfølgelig ikke blande mig i, hvad man har talt med spillerne om, og måske skal en enkelt profil sælges, men det her Brøndby giver kun mening, hvis man igen står på tæer og med vold og magt forsøger at vinde DM og komme rigtigt i Europa, det vil sige et ligaspil, til næste sommer.
Så dyk dybt i lommerne og forsøg igen – når man har brugt de voldsomme beløb, man allerede har brugt og har en god trup, er det i hvert fald ét år for tidligt at begynde at snakke om foryngelse og nyt projekt, uanset at aftenens exit må gøre hamrende ondt.
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
– Den her sidder dybt i sjælen
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland