Andelen af Brøndby-fans med grå hår steg mærkbart, da holdet for en uge siden reelt var bedst i kampen mod Legia Warszawa og alligevel tabte 2-3 på dumme, unødvendige fejl.
Og der blev jo ikke færre i aften, hvor Brøndby efter en god indsats røg ud til et tider heldigt Legia-mandskab, der nu har fået en kæmpe matchbold foræret i den afgørende kvalifikationsrunde i Conference League, den matchbold Brøndby en overgang torsdag var ved at gøre til deres.
Et modigt Brøndby-hold spillede en god kamp, pressede Legia, stressede værterne ved at gå højt og spillede med stort mod, og ligesom FC Midtjylland var heldig kun at være nede 0-1 efter en halv time i tirsdags, var Legia heldig med først at komme bagud ti minutter før pausefløjtet.
Men ikke desto mindre er det slut – efter Legia udlignede i de døende minutter før pausen på deres første seriøse offensive aktion overhovedet, blev kampen mere lige.
Uanset, at man kan have sympati for Brøndbys tilgang og på lange stræk udmærkede kampe mod Legia, gik det jo præcis, som klubbens kritikere havde forventet med et exit fra Europa ved mødet med den første svære modstander.
Den med 'lærepenge' plejer jeg at rynke på næsen af, men jeg køber den så langt, at der ikke er ret erfaring på holdet i kategorien 'europæisk succes', når vi ser bort fra Daniel Wass' lange karriere på øverste niveau i Europa.
Og lærepenge eller ej, er det her et dyrt exit.
Dyr omgang
Europa, hvor Brøndby IF havde sat næsen op efter Champions League, burde måske være glasuren på kagen.
Men i Brøndby siden GFH's opkøb i 2022 har det i forretningsdelen af klubben været hovedformålet sammen med at vinde DM og at sælge spillere hamrende dyrt.
Det her var en gylden mulighed for at få en masse succes i en ikke uoverkommelig Conference League, at score mange millioner kroner i præmiepenge og måske endnu mere i salgsværdi på spillerne, og så den vildt vigtige Europa-koefficient, hvor Brøndby er meget tæt på at starte på bar bund.
Det var Brøndby ikke gode nok til i denne omgang, for ikke at sige heldige og kyniske, og det kommer nu til at koste.
Efter min bedste overbevisning vil det være helt tosset ikke at skyde efter mesterskabet og Europa en gang til i 2025.
Brøndbys hold er et af Superligaens ældste og er skruet sammen til at vinde her og nu. Nartey, Bischoff, Bundgaard og Schwartau trækker den anden retning, men det nytter ikke at bedrage sig selv og tro, man er noget andet end et præstationshold med begrænset holdbarhed.
Brug det, der skal til
Det er måske ikke politisk korrekt at sige og skrive, men det, der er behov for nu, er dybe lommer.
Dem har David Blitzer som medejer af det dyreste sportshold nogensinde, Washington Commanders, og hvordan det end skal skrues sammen, skal Brøndby give det et skud til, selv om det bliver hamrende dyrt.
Hellere forstærke sig på et par pladser end dække næste års underskud ved at sælge både Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.
Jeg skal selvfølgelig ikke blande mig i, hvad man har talt med spillerne om, og måske skal en enkelt profil sælges, men det her Brøndby giver kun mening, hvis man igen står på tæer og med vold og magt forsøger at vinde DM og komme rigtigt i Europa, det vil sige et ligaspil, til næste sommer.
Så dyk dybt i lommerne og forsøg igen – når man har brugt de voldsomme beløb, man allerede har brugt og har en god trup, er det i hvert fald ét år for tidligt at begynde at snakke om foryngelse og nyt projekt, uanset at aftenens exit må gøre hamrende ondt.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
AVIS
Kan købes til spotpris
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
Medie: Betaler 11 millioner kroner
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Her er FCM’s mulige modstandere
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer