Andelen af Brøndby-fans med grå hår steg mærkbart, da holdet for en uge siden reelt var bedst i kampen mod Legia Warszawa og alligevel tabte 2-3 på dumme, unødvendige fejl.
Og der blev jo ikke færre i aften, hvor Brøndby efter en god indsats røg ud til et tider heldigt Legia-mandskab, der nu har fået en kæmpe matchbold foræret i den afgørende kvalifikationsrunde i Conference League, den matchbold Brøndby en overgang torsdag var ved at gøre til deres.
Et modigt Brøndby-hold spillede en god kamp, pressede Legia, stressede værterne ved at gå højt og spillede med stort mod, og ligesom FC Midtjylland var heldig kun at være nede 0-1 efter en halv time i tirsdags, var Legia heldig med først at komme bagud ti minutter før pausefløjtet.
Men ikke desto mindre er det slut – efter Legia udlignede i de døende minutter før pausen på deres første seriøse offensive aktion overhovedet, blev kampen mere lige.
Uanset, at man kan have sympati for Brøndbys tilgang og på lange stræk udmærkede kampe mod Legia, gik det jo præcis, som klubbens kritikere havde forventet med et exit fra Europa ved mødet med den første svære modstander.
Den med 'lærepenge' plejer jeg at rynke på næsen af, men jeg køber den så langt, at der ikke er ret erfaring på holdet i kategorien 'europæisk succes', når vi ser bort fra Daniel Wass' lange karriere på øverste niveau i Europa.
Og lærepenge eller ej, er det her et dyrt exit.
Dyr omgang
Europa, hvor Brøndby IF havde sat næsen op efter Champions League, burde måske være glasuren på kagen.
Men i Brøndby siden GFH's opkøb i 2022 har det i forretningsdelen af klubben været hovedformålet sammen med at vinde DM og at sælge spillere hamrende dyrt.
Det her var en gylden mulighed for at få en masse succes i en ikke uoverkommelig Conference League, at score mange millioner kroner i præmiepenge og måske endnu mere i salgsværdi på spillerne, og så den vildt vigtige Europa-koefficient, hvor Brøndby er meget tæt på at starte på bar bund.
Det var Brøndby ikke gode nok til i denne omgang, for ikke at sige heldige og kyniske, og det kommer nu til at koste.
Efter min bedste overbevisning vil det være helt tosset ikke at skyde efter mesterskabet og Europa en gang til i 2025.
Brøndbys hold er et af Superligaens ældste og er skruet sammen til at vinde her og nu. Nartey, Bischoff, Bundgaard og Schwartau trækker den anden retning, men det nytter ikke at bedrage sig selv og tro, man er noget andet end et præstationshold med begrænset holdbarhed.
Brug det, der skal til
Det er måske ikke politisk korrekt at sige og skrive, men det, der er behov for nu, er dybe lommer.
Dem har David Blitzer som medejer af det dyreste sportshold nogensinde, Washington Commanders, og hvordan det end skal skrues sammen, skal Brøndby give det et skud til, selv om det bliver hamrende dyrt.
Hellere forstærke sig på et par pladser end dække næste års underskud ved at sælge både Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.
Jeg skal selvfølgelig ikke blande mig i, hvad man har talt med spillerne om, og måske skal en enkelt profil sælges, men det her Brøndby giver kun mening, hvis man igen står på tæer og med vold og magt forsøger at vinde DM og komme rigtigt i Europa, det vil sige et ligaspil, til næste sommer.
Så dyk dybt i lommerne og forsøg igen – når man har brugt de voldsomme beløb, man allerede har brugt og har en god trup, er det i hvert fald ét år for tidligt at begynde at snakke om foryngelse og nyt projekt, uanset at aftenens exit må gøre hamrende ondt.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER