Andelen af Brøndby-fans med grå hår steg mærkbart, da holdet for en uge siden reelt var bedst i kampen mod Legia Warszawa og alligevel tabte 2-3 på dumme, unødvendige fejl.
Og der blev jo ikke færre i aften, hvor Brøndby efter en god indsats røg ud til et tider heldigt Legia-mandskab, der nu har fået en kæmpe matchbold foræret i den afgørende kvalifikationsrunde i Conference League, den matchbold Brøndby en overgang torsdag var ved at gøre til deres.
Et modigt Brøndby-hold spillede en god kamp, pressede Legia, stressede værterne ved at gå højt og spillede med stort mod, og ligesom FC Midtjylland var heldig kun at være nede 0-1 efter en halv time i tirsdags, var Legia heldig med først at komme bagud ti minutter før pausefløjtet.
Men ikke desto mindre er det slut – efter Legia udlignede i de døende minutter før pausen på deres første seriøse offensive aktion overhovedet, blev kampen mere lige.
Uanset, at man kan have sympati for Brøndbys tilgang og på lange stræk udmærkede kampe mod Legia, gik det jo præcis, som klubbens kritikere havde forventet med et exit fra Europa ved mødet med den første svære modstander.
Den med 'lærepenge' plejer jeg at rynke på næsen af, men jeg køber den så langt, at der ikke er ret erfaring på holdet i kategorien 'europæisk succes', når vi ser bort fra Daniel Wass' lange karriere på øverste niveau i Europa.
Og lærepenge eller ej, er det her et dyrt exit.
Dyr omgang
Europa, hvor Brøndby IF havde sat næsen op efter Champions League, burde måske være glasuren på kagen.
Men i Brøndby siden GFH's opkøb i 2022 har det i forretningsdelen af klubben været hovedformålet sammen med at vinde DM og at sælge spillere hamrende dyrt.
Det her var en gylden mulighed for at få en masse succes i en ikke uoverkommelig Conference League, at score mange millioner kroner i præmiepenge og måske endnu mere i salgsværdi på spillerne, og så den vildt vigtige Europa-koefficient, hvor Brøndby er meget tæt på at starte på bar bund.
Det var Brøndby ikke gode nok til i denne omgang, for ikke at sige heldige og kyniske, og det kommer nu til at koste.
Efter min bedste overbevisning vil det være helt tosset ikke at skyde efter mesterskabet og Europa en gang til i 2025.
Brøndbys hold er et af Superligaens ældste og er skruet sammen til at vinde her og nu. Nartey, Bischoff, Bundgaard og Schwartau trækker den anden retning, men det nytter ikke at bedrage sig selv og tro, man er noget andet end et præstationshold med begrænset holdbarhed.
Brug det, der skal til
Det er måske ikke politisk korrekt at sige og skrive, men det, der er behov for nu, er dybe lommer.
Dem har David Blitzer som medejer af det dyreste sportshold nogensinde, Washington Commanders, og hvordan det end skal skrues sammen, skal Brøndby give det et skud til, selv om det bliver hamrende dyrt.
Hellere forstærke sig på et par pladser end dække næste års underskud ved at sælge både Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.
Jeg skal selvfølgelig ikke blande mig i, hvad man har talt med spillerne om, og måske skal en enkelt profil sælges, men det her Brøndby giver kun mening, hvis man igen står på tæer og med vold og magt forsøger at vinde DM og komme rigtigt i Europa, det vil sige et ligaspil, til næste sommer.
Så dyk dybt i lommerne og forsøg igen – når man har brugt de voldsomme beløb, man allerede har brugt og har en god trup, er det i hvert fald ét år for tidligt at begynde at snakke om foryngelse og nyt projekt, uanset at aftenens exit må gøre hamrende ondt.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
I tvivl – er Steve Cooper den rette?