Ikke godt nok, Brøndby! Ejerne skal til lommerne

Brøndby havde egentlig fortjent bedre i en god indsats i Warszawa, men det var ikke nok til at komme videre i Europa, og det kommer til at koste ejerne.



Andelen af Brøndby-fans med grå hår steg mærkbart, da holdet for en uge siden reelt var bedst i kampen mod Legia Warszawa og alligevel tabte 2-3 på dumme, unødvendige fejl.

Og der blev jo ikke færre i aften, hvor Brøndby efter en god indsats røg ud til et tider heldigt Legia-mandskab, der nu har fået en kæmpe matchbold foræret i den afgørende kvalifikationsrunde i Conference League, den matchbold Brøndby en overgang torsdag var ved at gøre til deres.

Et modigt Brøndby-hold spillede en god kamp, pressede Legia, stressede værterne ved at gå højt og spillede med stort mod, og ligesom FC Midtjylland var heldig kun at være nede 0-1 efter en halv time i tirsdags, var Legia heldig med først at komme bagud ti minutter før pausefløjtet.

Men ikke desto mindre er det slut – efter Legia udlignede i de døende minutter før pausen på deres første seriøse offensive aktion overhovedet, blev kampen mere lige.

Uanset, at man kan have sympati for Brøndbys tilgang og på lange stræk udmærkede kampe mod Legia, gik det jo præcis, som klubbens kritikere havde forventet med et exit fra Europa ved mødet med den første svære modstander.

Den med 'lærepenge' plejer jeg at rynke på næsen af, men jeg køber den så langt, at der ikke er ret erfaring på holdet i kategorien 'europæisk succes', når vi ser bort fra Daniel Wass' lange karriere på øverste niveau i Europa.

Og lærepenge eller ej, er det her et dyrt exit.

Dyr omgang
Europa, hvor Brøndby IF havde sat næsen op efter Champions League, burde måske være glasuren på kagen.

Men i Brøndby siden GFH's opkøb i 2022 har det i forretningsdelen af klubben været hovedformålet sammen med at vinde DM og at sælge spillere hamrende dyrt.

Det her var en gylden mulighed for at få en masse succes i en ikke uoverkommelig Conference League, at score mange millioner kroner i præmiepenge og måske endnu mere i salgsværdi på spillerne, og så den vildt vigtige Europa-koefficient, hvor Brøndby er meget tæt på at starte på bar bund.

Det var Brøndby ikke gode nok til i denne omgang, for ikke at sige heldige og kyniske, og det kommer nu til at koste.

Efter min bedste overbevisning vil det være helt tosset ikke at skyde efter mesterskabet og Europa en gang til i 2025.

Brøndbys hold er et af Superligaens ældste og er skruet sammen til at vinde her og nu. Nartey, Bischoff, Bundgaard og Schwartau trækker den anden retning, men det nytter ikke at bedrage sig selv og tro, man er noget andet end et præstationshold med begrænset holdbarhed.

Brug det, der skal til
Det er måske ikke politisk korrekt at sige og skrive, men det, der er behov for nu, er dybe lommer.

Dem har David Blitzer som medejer af det dyreste sportshold nogensinde, Washington Commanders, og hvordan det end skal skrues sammen, skal Brøndby give det et skud til, selv om det bliver hamrende dyrt.

Hellere forstærke sig på et par pladser end dække næste års underskud ved at sælge både Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.

Jeg skal selvfølgelig ikke blande mig i, hvad man har talt med spillerne om, og måske skal en enkelt profil sælges, men det her Brøndby giver kun mening, hvis man igen står på tæer og med vold og magt forsøger at vinde DM og komme rigtigt i Europa, det vil sige et ligaspil, til næste sommer.

Så dyk dybt i lommerne og forsøg igen – når man har brugt de voldsomme beløb, man allerede har brugt og har en god trup, er det i hvert fald ét år for tidligt at begynde at snakke om foryngelse og nyt projekt, uanset at aftenens exit må gøre hamrende ondt.





Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Gigantisk nedslagtning

Peter Schmeichel taget på sengen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Bach Bak i svime over Uhre

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Går langt ned i løn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke